Sektor ribarstva i akvakulture daje značajan doprinos gospodarstvu i životu u Hrvatskoj, a trenutno prolazi kroz procese unaprjeđenja kroz brojne infrastrukturalne projekte, ulaganja u primjenu modernih tehnologija te usmjeravanje ka povećanju konkurentnosti i proizvodnje na klimatski održiv način, prvenstveno putem ulaganja u okviru Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo. Istovremeno, dionici tih sektora zainteresiranošću za specifične mjere koje se odnose na preradu sve više pokazuju da prepoznaju važnost dodane vrijednosti i razvoja novih proizvoda, kako u pogledu dohodovnosti poslovanja, tako i stvaranju više radnih mjesta u ruralnom i obalnom gospodarstvu.
210 milijuna kuna za 628 projekata u Istri
Kada je riječ o Istri, od listopada 2016. godine u okviru Operativnog programa ugovoreno je ukupno 628 projekata i ukupno je odobreno 210 milijuna kuna. Pretežno se ulagalo u gospodarski ribolov na moru, i to s ugovorenih 104 milijuna kuna, od čega je značajan iznos „otišao“ na ribarske luke, iskrcajna mjesta, burze ribe i zakloništa na četiri lokacije. U važne projekte spadaju već finalizirane rekonstrukcije ribarskih luka u Vrsaru gdje je isplaćena potpora od 9,8 milijuna kuna i Staroj Savudriji, uz isplaćenu potporu vrijednu više od 5 milijuna kuna.
Za poboljšanje stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture ugovoreno je 19 milijuna kuna, dok je za ulaganja u preradu proizvoda ribarstva i akvakulture ugovoreno 24 milijuna kuna, a proizvođače u akvakulturi se podupiralo i kroz produktivna ulaganja te za mjere zaštite javnog zdravlja, pri čemu je ugovoreno je 4,7 milijuna kuna za 17 projekata.
Važno za sektor, u Istarskoj županiji djeluju 4 lokalne akcijske grupe u ribarstvu koje služe kao svojevrsni oslonac zajednici te je za provedbu njihovih lokalnih razvojnih strategija u ribarstvu ugovoreno 57 milijuna kuna. Valja napomenuti kako je trenutno otvoren natječaj LAGURa Istarski švoj za mjeru koja se odnosi na organizaciju edukativnih događaja te jačanje svijesti o savjesnom korištenju ribarstvenih resursa, zaštiti mora i voda s raspoloživim sredstvima od 506 tisuća kuna.
Investicije vrijedne 240 mln kn u infrastrukturu i ribarstvo Primorsko – goranske županije
U Primorsko – goranskoj županiji također se u periodu od 2016. godine do danas značajno ulagalo u sektor ribarstva i akvakulture i to kroz ukupno 732 projekta za koje je odobreno 240 milijuna kuna, pri čemu je za razvoj gospodarskog ribolova na moru ukupno ugovoreno 132 milijuna kuna, pri čemu su u tijeku dva projekta ulaganja u ribarske luke, iskrcajna mjesta, burze ribe i zakloništa. Riječ je o rekonstrukciji gata Pumpurela u ribarskoj luci Rab koja obuhvaća cjelovito uređenje ribarske infrastrukture za potrebe ribara na postojećem lukobranu, u vrijednosti odobrene potpore veće od 14,3 milijuna kuna. Također, za projekt Ribarske luke u gradu Krku odobrena je potpora vrijedna 37 milijuna kuna, a projektom je predviđeno produljenje ribarskog mola za 200 metara i proširenje na 12 metara čime će se osigurati dovoljni kapaciteti te sigurno privezište za ribarske brodove.
Potpore se usmjeravaju i ka investicijama u preradu proizvoda ribarstva i akvakulture pri čemu je ugovoreno 24 milijuna, a isplaćen 21 milijuna kuna. Također, ugovoreno je 32 milijuna kuna te isplaćeno 24 milijuna kuna za 16 projekata za produktivna ulaganja u akvakulturi i za mjere zaštite javnog zdravlja u sektoru akvakulture, dok je za 41 projekt za poboljšanje stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture ugovoreno 10 milijuna kuna.
U Primorsko – goranskoj županiji djeluju 2 lokalne akcijske grupe u ribarstvu (LAGUR Tunera i LAGUR Vela vrata) te je za provedbu njihovih lokalnih razvojnih strategija u ribarstvu ugovoreno 34 milijuna kuna. Trenutno su otvoreni natječaji LAGURa Vela vrata za mjeru usmjerenu registriranim prvokupcima – ugostiteljima, prerađivačima i trgovcima u vrijednosti oko 528 tisuća kuna, kao i za mjeru koja se odnosi na unapređenje uvjeta poslovanja na i izvan plovila te s raspoloživim sredstvima većim od 528 tisuća kuna.
Osnovana Udruga malih priobalnih ribara Jadrana
Mali priobalni ribolov segment je gospodarskog ribolova na moru i na unutarnjim vodama, koji se obavlja plovilima čija je duljina preko svega manja od dvanaest (12) metara i koja ne upotrebljavaju povlačne ribolovne alate ili koji se obavlja bez plovila, uključujući sakupljanje školjkaša. Prema udjelu plovila, najznačajniji je sektor morskog ribarstva Republike Hrvatske (RH) koji predstavlja više od 70% ukupne aktivne ribolovne flote. Sektor je izložen mnogim izazovima koji ograničavaju njegov razvoj i održivost: manjak konkurentnosti u odnosu na industrijski oblik ribolova, smanjenje ribljih stokova, poteškoće u pristupu tržištu, oscilacije u potražnji u zimskim mjesecima, dislociranost iskrcajnih mjesta od mjesta prodaje, još uvijek niska razina umreženosti među ribarima, nedostatak osnovne infrastrukture (skladišni prostori, ledomati, iskrcajna mjesta) i drugim izazovima.
Projektom Valorizacija malog priobalnog ribolova duž obale Jadranskog mora u kontekstu održivosti (akronim: Adri.SmArtFish), koji se održava u okviru Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014. – 2020., prepoznati su navedeni izazovi te su poduzete aktivnosti za njihovo ublažavanje. Zajedničkom suradnjom četiri regije Republike Italije i tri županije RH, dva istraživačka centra iz obje države te Ministarstvom poljoprivrede RH, malim priobalnim ribarima je pružena institucionalna, znanstvena, upravljačka i administrativna podrška za stvaranje preduvjeta kojima će se nastojati postići dugoročni rast i osigurati održivi razvoj tog specifičnog sektora. Jedan od rezultata projekta je uspostavljanje asocijacije, odnosno udruženja malih priobalnih ribara Jadrana, koja predstavlja ribare na nacionalnoj ali i prekograničnoj razini. Lokacija sjedišta udruge je u prostorijama Veletržnice ribe u Poreču – Parenzo. U Mošćeničkoj Dragi i Malom Lošinju postavljene su mobilne ribarske kućice, opremljene ledomatima, koje će članovima udruge služiti kao skladišni prostori za odlaganje ribolovnih alata i opreme. Osim toga, na lokacijama u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Zadarskoj županiji postavljeni su ili se planiraju postaviti umjetni grebeni za sakupljanje ribe, od kojih će ribari, ali i morski okoliš imati pozitivni utjecaj. Kroz projekt se predviđa i certifikacija proizvoda malog priobalnog ribolova, odnosno dobivanje zajedničke robne marke proizvoda čime će se jačati njihova vidljivost, prepoznatljivost, a onda i vrijednost.
Sadržaj izrađen u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede