Studentski centar Rijeka

Studentski meniji u Rijeci zasad neće poskupjeti unatoč inflaciji: ‘Realna cijena bila bi sad bar 35 kuna po meniju’

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Trenutno je cijena menija 22,60 kuna, student ga plaća 6,50 kuna, dok bi realna cijena sa svim poskupljenjima bila 35 kuna



RIJEKA – Čak za 200 do 250 posto veći su računi energenata Studentskog centra Rijeka u odnosu na jesen, dok je većina prehrambenih proizvoda poskupjela za 20 do 50 posto, a neki, kaže ravnatelj Dinko Jurjević, i više. Istovremeno obračunska cijena studentskog obroka nije se, unatoč traženjima studentskih centara, promijenila već 10 godina, a sudeći prema odgovoru Ministarstva znanosti i obrazovanja, neće ni sada.


Slijedi analiza


Na naš upit misle li udovoljiti traženjima studentskih centara da se poveća subvencija za obroke studenata, odgovaraju da je subvencionirana prehrana studenata regulirana Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na pokriće troškova prehrane studenata koji, između ostaloga, propisuje cijene studentskih obroka i postotni udio subvencije Ministarstva te da za sada nije u planu izmjena navedenog Pravilnika u smislu podizanja cijena.


Zajednica studentskih centara jučer je održala sastanak na kojem su svi studentski centri iznijeli isti problem rasta cijene energenata i prehrambenih proizvoda te zaključili da je jedino rješnje upravo u povećanju subvencije resornog ministarstva, a ne u podizanju cijene obroka za studente.




– Prvi uvećani računi za energente dosta su nas iznenadili. Stigli su još u studenom i najprije smo mislili da je greška. Nešto što je do sada na godišnjoj razini iznosilo trošak od milijun kuna, sada će nas koštati tri milijuna kuna, kaže Jurjević.


Ujedno dodaje i da se poskupljenje u najvećoj mjeri odnosi na električnu energiju, ali i da sami studenti to poskupljenje neće osjetiti.


– Raspolažemo solidnim sredstvima koja su se akumulirala kroz studentski rad prijašnjih godina i naše druge gospodarske djelatnosti te nam poslovanje nije ugroženo. Sav višak prelijeva se u studentski standard. Međutim, treba naglasiti da mi cijene ne možemo korigirati, kao ni utjecati na njih. Jedine cijene na koje možemo samostalno utjecati su one kave, pića i smještaja profesora u apartmane. Na sve drugo nemamo utjecaj mi, nego Ministarstvo. Te cijene na koje utječemo sigurno se neće mijenjati do 1. ožujka. Tada ćemo napraviti analizu poskupljenja jer još uvijek nam nije sve fakturirano. Fakture s većim cijenama tek dolaze. Što se cijene studentskih obroka tiče, iako se obračunska cijena godinama nije mijenjala, do sada se nismo previše žalili jer je inflacija bila niska. Svu smo razliku uspijevali nadoknaditi iz drugih izvora. Tako će biti i sada, napominje ravnatelj.


Trenutno studenti, pojašnjava, u cijeni obroka sudjeluju s 25 do 50 posto, odnosno jedan studentski meni plaćaju 6,50 kuna, a ostatak od 16,10 kuna subvencionira Ministarstvo, a to je nedovoljno.


Pokriti razliku


– Cijena od 22,60 kuna po meniju nije dovoljna. Realna cijena bila bi najmanje 35 kuna po obroku. Svaki obrok ima drukčije marže pa je to relativno realna cijena. Bili bi zadovoljni bilo kakvim povećanjem. Trudimo se na drugim poljima zaraditi što više kako bismo pokrili tu razliku, pojašnjava Jurjević.


Unatoč enormnom rastu cijena, povećanja cijene obroka, kaže, za studente u riječkom Studentskom centru neće biti, a za sada ni cijene smještaja, iako je riječ o jednoj od najpovoljnijih cijena studentskog smještaja u Hrvatskoj.


– Nadamo se da će se cijene početi smirivati. Ne ide nam na ruku ni sam Zakon o javnoj nabavi prema kojem naručujemo robu. Trgovac nam treba dati fiksnu cijenu za godinu dana unaprijed, a ne zna što ga u tih godinu dana čeka. Zato neki stavljaju veće cijene, a neki ne žele ni dati ponudu, zaključuje ravnatelj.