Diskriminacija po spolu

Muški gay par zarađuje u prosjeku trećinu više od heteroseksualnog. No to ipak nema nikakve veze s njihovom orijentacijom

T.I.

Foto iStock

Foto iStock

Neka starija istraživanja pokazuju da nije bilo oduvijek tako. Studija Harvard Business Reviewa iz 2017. pokazala je da su homoseksualni muškarci zarađivali manje novca od hetero muškaraca, no taj se trend preokrenuo oko 2010. godine



Ako je suditi po novoj studiji  Brookings instituta,  neprofitne organizacija za javne politike iz Washingtona, u prosjeku najviša primanja u SAD-u imaju homoseksualni muški bračni parovi.


Razlike nisu male, ovakvi bračni parovi imaju prosječno veća primanja, odnosno plaće za 27 posto više od heteroseksualnih bračnih parova, a čak 31 posto više od ženskih homoseksualnih bračnih parova.


Kako se u studiji napravljenoj na osnovu statističkih podataka između 20215. i 2019. godine naglašava, to zapravo nema toliko veze sa seksualnom orijentacijom bračnih parova, već prije svega činjenicom da i dalje postoji velika razlika u prosječnoj plaći na osnovu spola, odnosno da su za iste poslove žene obično manje plaćene od muškaraca ( po statističkim podacima u prosjeku 17,7 posto manje), i da su im za rukovodeće, odnosno bolje plaćene poslove, vrata češće zatvorena nego muškarcima.




To u principu znači da homoseksualni muški bračni par zarađuje više iz jednostavne činjenice da takav brak čine dva muškarca. Manje u prosjeku zarađuje heteroseksualni bračni par jer u jednadžbu ulazi žena, a najmanje homoseksualni ženski bračni par jer je riječ o zbroju primanja dvije žene koje su inače slabije u prosjeku plaćene od muškaraca.


Ove razlike se povećavaju kad se u jednadžbu uključi rasa. Drugim riječima, najviše će u prosjeku zarađivati muški homoseksualni par dva bijelca, a daleko najmanje homoseksualni ženski bračni par sačinjen od dvije Afroamerikanke.


Postoje dodatna pojašnjenja zašto je to tako, osim već odavno znanih sociološko-civilizacijskih razlika, baziranih uglavnom na datostima, odnosno predrasudama.


„Primjetno je da će istospolni muški parovi mnogo vjerojatnije živjeti u području velike gustoće, imati visoko obrazovanje i mnogo je manje vjerojatno da će imati dijete nego u drugim kućanstvima. Prijašnja istraživanja sugeriraju da je to tako. Prisutnost djece, obrazovanje, boravak u kućanstvu s dvojnim prihodima i boravak u području visoke gustoće povezani su s većim prihodima kućanstva” – pojasnili su u studiji istraživači Brookings instituta.


U brojkama, prema podacima ureda pokazao je da je median prosječnog prihoda kućanstva istospolnih parova ukupno iznosio 107.200 dolara, u usporedbi s 97.000 dolara za mješovite parove.


Neka starija istraživanja pokazuju da nije bilo oduvijek tako. Studija Harvard Business Reviewa iz 2017. pokazala je da su homoseksualni muškarci zarađivali manje novca od hetero muškaraca, no taj se trend preokrenuo oko 2010. godine. Otad homoseksualni  muškarci u SAD-u zarađuju u prosjeku 10% više od hetero muškaraca sa sličnim obrazovanjem i iskustvom. Drugim riječima, povijesna nejednakost na štetu homoseksualaca u odnosu na heteroseksualce po pitanju plaća je očito ispravljena posljednjih godina. Barem što se tiče SAD-a.