Foto Vedran Karuza
U jamu je tijekom 40 godina odloženo 250.000 kubika industrijskog otpada, pretpostavlja se da ga je ostalo oko 150.000 kubika
povezane vijesti
Svi ugovori su potpisani i osigurano je financiranje od oko 390 milijuna kuna. Da bi se konačno krenulo sa sanacijom jame Sovjak “crne točke” u centru Viškova koja je visokoonečišćena opasnim otpadom, sada predstoji godina dana izrade glavnog projekta i ishodovanje dviju građevinskih dozvola.
Početak radova očekuje se do kraja 2022. godine, a završetak sanacije u drugoj polovici 2026. godine. To jest, projicirano trajanje radova je 54 mjeseca.
Podsjetimo, procjenjuje se da je u jamu od 1950-ih godina do 1990-ih odloženo oko 250 tisuća kubnih metara raznog otpada, najviše kiseli mulj iz rafinerije nafte, oko 110 tisuća kubika, zatim acetilenski mulj iz brodogradilišta, otpadni katran iz koksare, otpadna ulja iz brodogradilišta i drugi otpad.
U jami 150.000 kubika otpada
Prema zadnjim podacima iz 2014. godine u jami je bilo oko 150 tisuća kubika otpada.
– Količina se smanjila usred kemijskih reakcija i drugih faktora, rekla je Maja Feketić, načelnica Sektora za EU fondove, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koja je predstavila projekt i opisala faze sanacije.
Iz EU sredstava bit će osigurano 85 posto ukupnog iznosa sanacije, a 15 posto će osigurati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Direktor Fonda Siniša Kukić u uvodnom obraćanju okupljenima rekao je da je od trenutka preuzimanja direktorske funkcije zacrtao početak radova na jami Sovjak kao jedan od svojih ciljeva.
– Put nije bio lagan i zato bih čestitao kolegama iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, bez čije pomoći ne bismo mogli osigurati sredstva iz EU Fondova. Čestitam i Općini Viškovo te svim njenim građanima koji su na javnim savjetovanjima i tribinama dali konstruktivne prijedloge da se poboljša projekt.
Između tri predložena rješenja za sanaciju jame Sovjak izabrano je ono najprihvatljivije lokalnoj zajednici. Sanacija jame Sovjak jedan je od najvećih i najsloženijih projekata u području zaštite okolišta u Hrvatskoj.
Ne samo zbog vrijednosti investicije, već i zato što će se radovi izvoditi u neposrednoj blizini kuća, rekao je Siniša Kukić.
Prva ovakva sanacija u Hrvatskoj
Istaknuo je da su u natječajnoj dokumentaciji za odabir izvođača uvjetovali najviše standarde za ovu vrstu posla, a sanaciju jame izvest će zajednica ponuditelja: varaždinska tvrtka GK Grupa, d.o.o., slovenski EKOMO d.o.o te IVICOM Consulting iz Zagreba.
– Od odabranog izvođača očekujem maksimalan angažman, stručan i profesionalan pristup, poštovanje rokova i osiguranje svih mjera zaštite. Tijekom sanacije intenzivirat ćemo komunikaciju s lokalnim stanovništvom te ih kontinuirano informirati o tijeku sanacije.
Svjesni smo da će oni podnijeti najveći teret te želimo biti otvoreni i dostupni za sva pitanja, rekao je Siniša Kukić.
Predstavnik izvođača radova, predsjednik uprave GK Grupe Robert Gotić, rekao je da se radi o prvoj sanaciji ovakve vrste u Republici Hrvatskoj.
– Da bismo ispunili sve uvjete natječaja morali smo se pojačati. Tu je prvenstveno Znanstveni institut Balsa iz Beča, tvrtka Ekomo iz Slovenije. Stalo nam je i dat ćemo doprinos da Lijepa Naša bude još ljepša, kazao je Gotić.
Na predstavljanje projekta došao je i državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Mile Horvat. On kaže da će se radovima osigurati najveća moguća razina sigurnosti za mještane Viškova.
4 godine sanacije
– Naš posao nije samo čuvati prirodna bogatstva Republike Hrvatske, nego i zdravlje naših građana. Stoga osiguravamo Europska sredstva kojima nastojimo financirati većinu troškova svih projekata pa tako i ovoga koji je jedan od najkompleksnijih i financijski najzahtjevnijih ekoloških projekata ovoga trenutka u Hrvatskoj.
Mislim da možemo reći da današnji dan predstavlja jedan od ključnih trenutaka za stanovnike Viškova i okolnog područja jer će se po završetku radova riješiti veliki ekološki problem, rekao je Horvat.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina kazao je da 40 godina neodgovornog bacanja tekućeg opasnog otpada zahtijeva 4 godine sanacije i vrijedi 400 milijuna kuna.
– Zdravlje stanovnika važnije je od ovih 400 milijuna kuna. Svega ovoga ne bi bilo da Županije nije na vrijeme donijela sve prostorno-planske dokumente, okolišne dozvole i studije vezane za ovu sanaciju zajedno s Općinom Viškovo. Vjerujem da ćemo se jednog dana naći s kvalitetno saniranim Sovjakom, zaključio je župan Komadina.
Udović: Inzistirat ćemo na transparentnosti sanacije
Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović kaže da je projekt sanacije jame Sovjak nakon dugog niza godina došao u fazu da ga mogu kvalitetno i u cijelosti s potpunim i konkretnim informacijama predstaviti javnosti.
– Apelirat ćemo da se sanacija provede na siguran način i da se ispoštuju svi zakonski propisi. Općina Viškovo u suradnji s mještanima inzistirat će na transparentnosti i kao Općina nadamo se da ćemo dobiti jednu sportsko-rekreacijsku zonu, rekla je načelnica Udović.
Kazala je da će, ako tijekom sanacije dođe do prekoračenja propisanih i izmjerenih parametara, mještani koji žive u blizini jame, morati biti dislocirani.
– Kada se prekorače propisani parametri, što je rangirano po razinama opasnosti, sigurnost mora biti na prvom mjestu i mještani će morati biti dislocirani.
No, očekujem da se sanacija napravi sa što manje utjecaja na mještane i okoliš te da se poštuju svi stručni i zakonom propisani uvjeti koje sanacija mora zadovoljiti, rekla je načelnica.
Govoreći o prometu, rekla da je će se sav transport preusmjeriti na viškovsku zaobilaznicu kako vozila ne bi prometovala centrom.
Nekoliko faza
Projekt sanacije predstavila je Maja Feketić, načelnica Sektora za EU fondove, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
– Nakon pripreme, u prvoj fazi bit će uklonjen kruti otpad s vrha jame: bačve, stare pontonske konstrukcije, ali i novoubačeni električni i elektronički otpad. U drugoj fazi bit će uklonjen plutajući sloj ugljikovodika, zatim će se vaditi meki katran pomoću dizalice, a cijelo vrijeme čišćenja uklanjat će se i otpadne vode.
Planirano je da se otpad odveze na spaljivanje u inozemstvo. Tvrdi katran ostat će na dnu jame, a jama će biti ispunjena inertnim materijalom, drenažnim i rekultivirajućim slojem te će biti postavljen obodni kanal. Jama će se zazeleniti i postati jedno lijepo zeleno brdo, rekla je Maja Feketić.
Također, postavit će se automatske mjerne postaje za praćenje plinova i drugih parametara, a svi rezultati će biti prikazivani na dva ekrana na glavnim cestama u Općini Viškovo. Najavljena je i izrada internestke stranice sa svim podacima.