Foto Vedran Karuza
S kriterijem od najviše trideset bacanja otpada (očitavanja kartice) mjesečno, zaštićeni su iznajmljivači smještaja u domaćinstvima i mali obrti
povezane vijesti
Na prvoj ovogodišnjoj sjednici malološinjskog Gradskog vijeća, najviše je govora bilo o promjenama u sustavu sakupljanja komunalnog otpada.
Nakon što je već ranije na otocima postavljen novi set kontejnera, u kojima spremnik za mješoviti otpad ima vratašca koja se otvaraju očitavanjem kartice, a spremnici za plastiku, papir i staklo nisu zaključani, sada će se naplata prema broju očitavanja kartice zaista i uvesti te predstavlja tzv. varijabilni dio u cijeni odvoza otpada, i to dvije kune plus PDV po pojedinom otvaranju.
Kućanstva i »nekućanstva«
U ime gradskih službi, Tanja Jović, voditeljica Odsjeka za urbanizam, komunalno gospodarstvo i gospodarenje gradskom imovinom, rekla je da je zakon »izazvao buru u cijeloj zemlji«, da je stupio na snagu 31. srpnja i da je njime dan zadatak gradovima i općinama da se usklade do kraja siječnja i uvedu tarife za kućanstva i one koji to nisu.
Na sjednicu je dostavljen amandman da se iznos od 515 kuna mjesečno za »nekućanstva« smanji na 150 kuna mjesečno, kako bi se zaštitili iznajmljivači smještaja u domaćinstvima, mali obrti i slično jer bi po zakonu potpadali u istu kategoriju s kampovima kapaciteta od više tisuća turista.
S kriterijem od najviše trideset bacanja otpada (očitavanja kartice) mjesečno, iskorištena je zakonska mogućnost iznimke kod »nekućanstava«.
Direktor tvrtke Komunalne usluge Cres-Lošinj, Neven Kruljac, istaknuo je da novi zakon posve mijenja način ostvarivanja prihoda za komunalna društva, osobito u izrazito turističkim mjestima.
Rekao je da su pisali primjedbe, ali da one nisu usvojene. Osim nove podjele na kućanstva i ona koja to nisu, još se odsada kućanstva tretiraju jednako bez obzira na broj prijavljenih osoba.
– Dosad smo imali cijenu od 20 kuna, bez PDV-a, po članu domaćinstva, a sadašnja cijena je 70 kuna, dakle između tročlanog i četveročlanog domaćinstva.
Ako baciš smeće svaki drugi dan, odnosno petnaest puta mjesečno, uz fiksni dio, račun će iznositi oko 115 kuna, primjerom je potkrijepio Kruljac, dodajući da je, usporedbe radi, fiksni dio na Krku 69 kuna, u Rovinju sto, u Poreču 50, a na Rabu 71 kuna.
Kazne za neodgovorne
Željko Jović (SDP) rekao je da još ostaje pitanje stimuliranja građana da smeće ne bacaju po šumama i u more, dodajući da još nije otvorio kontejner za staklo u kojem nije bilo vrećice mješovitog otpada, kao i da nautički gosti ubacuju mješovito smeće u koševe za sitan otpad duž obale jer nemaju kartice.
Pozvao je na postavljanje kamera i kažnjavanje neodgovornih, na što je Neven Kruljac rekao da su kamere postavljene na više mjesta, ali se javio problem snimke kao dokaza na sudu.
U glasanju, za prijedlog je bilo šestero vijećnika, Rudolf Ivković (HSLS) i Željko Jović (SDP) bili su protiv, a nestranački vijećnici Mario Franković i Roberto Cavedoni bili su suzdržani.
Na aktualnom satu od posolice do transparentnosti
U aktualnom satu, Elvis Živković (HNS) predložio je »energičniji nastup« prema HEP-u, uslijed problema s posolicom zbog koje zimi često dolazi do kratkih prekida u opskrbi električnom energijom i šteta na kućanskim aparatima.
Upitao je može li se s komunalnim društvom riješiti manji trošak uklanjanja palmi koje su se osušile zbog nametnika palmine pipe. Rudolf Ivković (HSLS) upitao je hoće li Grad ostati bez zgrade Carinarnice koju je ustupila država, zato što je u roku nije uredio za novu namjenu (uredi drugih službi, sada smještenih u zgradi gradske uprave, op.a.).
U nastavku je gradonačelnicu Anu Kučić (HDZ) prozvao kao nesposobnu, a da on ima obavezu predstavljati nezadovoljne građane.
Imenujući vijećnika Antu Nedića (HDZ), pozvao je gradonačelnicu »da mu ne šalje emisare« i da ga ne zovu na telefon, jer se njegovi telefonski pozivi »prate i slušaju«. Pročelnica Marina Žunić odgovorila je da je za Carinarnicu od države zatražena odgoda roka.
Nestranački vijećnik Mario Franković predbacio je gradskoj vlasti krivu procjenu broja stanovništva u prostornom planu uređenja Grada, prema kojemu Lošinj sada ima 1.500 stanovnika manje od »scenarija«. Zatražio je i uvođenje potpune transparentnosti u proračun, navodeći primjer Poreča.