Foto: iStock
Novac potrošen na NFT 2021. godine otprilike je jednak iznosu koji je obećan na COP26 za pomoć zemljama u postupnom ukidanju ugljena ili sredstvima koje je Svjetska banka stavila na raspolaganje za kupnju cjepiva protiv COVID-19
povezane vijesti
- Bitcoin danas došao na “milimetar” od povijesne vrijednosti od 100 tisuća dolara
- Temeljem uputa ”brokera” instalirao računalni program i ustupio nepoznatom počinitelju sve podatke. Ishod poznat
- Lažnim prikazivanjem činjenica doveo ju u zabludu. Uvjerio je da joj se treba isplatiti zarada od kriptovaluta
Mnoga tržišta su prosperirala u 2021. godini, pa tako i ono non-fungible tokena (NFT), čija je prodaja dosegnula oko 25 milijardi dolara, u usporedbi sa samo 94,9 milijuna dolara godinu prije, objavio je DappRadar.
Non-fungible token, odnosno nezamjenjivi token, kriptografski je zaštićena digitalna imovinu koja predstavlja kakav jedinstveni predmet, pojavu, umjetničko djelo, čak zemljišta u virtualnim svjetovima. NFT služi primarno kao dokaz vlasništva nad nekom digitalnom ili analognom imovinom, zapisan je na blockchainu i kao takav je nepromjenjiv i neotuđiv.
Ova špekulativna kripto imovina u posljednjih godinu-dvije bilježi strelovit porast popularnosti među kolekcionarima, a u “vagon” su se već ukrcali umjetnici, celebrityji, pa čak i osobe iz svijeta tehnološke industrije.
DappRadar prikuplja podatke u deset različitih blockchaina, koji se koriste za bilježenje tko je vlasnik NFT-a, a procjene volumena razlikuju se ovisno o davatelju podataka, ovisno o tome što je uključeno. Transakcije koje se odvijaju „off-chain“, kao što je velika prodaja NFT umjetnina u aukcijskim kućama, često nisu obuhvaćene podacima.
CryptoSlam, koji također prati više blockchaina, objavio je da je ukupni iznos za 2021. godinu iznosio 18,3 milijarde dolara. NonFungible.com, koji prati samo ethereum blockchain, procijenio je prodaju u 2021. na 15,7 milijardi dolara.
To znači da je novac potrošen na NFT 2021. godine otprilike jednak iznosu koji je obećan na COP26 za pomoć zemljama u postupnom ukidanju ugljena ili sredstvima koje je Svjetska banka stavila na raspolaganje za kupnju i implementaciju cjepiva protiv COVID-19. Nama u Hrvatskoj razumljivije, hrvatski državni proračun za 2022. predviđen je u iznosu od oko 25 milijardi dolara.
Cijene nekih „nepromjenjivih tokena“, prošle su godine porasle toliko brzo da su ih špekulanti ponekad „okrenuli“ radi zarade u roku od nekoliko dana. Dok je najskuplja poznata prodaja NFT-a iznosila 69,3 milijuna dolara za NFT kolaža “Everydays: The First 5,000 Days” umjetnika pod nazivom Beeple na aukciji Christie’sa, najčešći raspon cijena bio je 100 do 1000 dolara.
Prema podacima najvećeg NFT tržišta, OpenSea, prodaja je dosegla vrhunac u kolovozu, a zatim je pala u rujnu, listopadu i studenom da bi ponovno porasla u prosincu, no čini se da to nije povezano s fluktuacijama cijena kriptovaluta, koje se često koriste za kupnju NFT-ova, budući da su bitcoin i eter porasli u razdoblju od rujna do studenog.
Dok neki vide NFT kao budućnost vlasništva u online svijetu i novi korak u razvoju famoznog metaverzuma, drugi su zbunjeni zašto se toliko novca troši na stavke koje fizički ne postoje.