DIJAMANTNI JUBILEJ

Senjski umirovljenici imaju najbrojniju udrugu u gradu. Sad su proslavili 75 godina djelovanja

Dorotea Prpić

Financiramo se iz članarine, od najma poslovnog prostora, a redovito nam pomaže i Grad Senj, na čemu smo mu zahvalni – govori predsjednik Udruge umirovljenika grada Senja Krešimir Šojat



SENJ – Udruga umirovljenika grada Senja obilježava 75 godina djelovanja te je jedna je od najstarijih umirovljeničkih udruga u Hrvatskoj. Matica umirovljenika Hrvatske osnovana je u travnju 1946. godine, a senjska je osnovana samo pet mjeseci kasnije. U spisima Udruge se kao osnivači i dugogodišnji predsjednici i tajnici spominju Vinko Bašić i Ivan Dobrila. Sve ovo vrijeme je kroz Udrugu prošao velik broj članova, a danas ih je oko 700.


– Po broju članova ne samo da smo najbrojnija udruga u gradu Senju nego vjerojatno i jedna od najbrojnijih udruga u županiji. U sastavu naše udruge djeluje podružnica u Svetom Jurju s kojom smo bili jako zadovoljni. Međutim, sad je ova epidemija sve usporila, tako i naše djelovanje, pa tako i podružnice u Svetom Jurju. Kao i svaka udruga, imamo svoja tijela, od skupštine, izvršnog odbora, ali imamo i dvije komisije. Jedna komisija je za brigu o materijalnom položaju umirovljenika, a druga za kulturu, sport i rekreaciju – navodi predsjednik Udruge umirovljenika grada Senja Krešimir Šojat.


Sportska ekipa


Komisija za materijalni položaj umirovljenika, osim što se brine o umirovljenicima, za blagdane, Uskrs, Božić, Novu godinu, obilazi ih i tijekom godine. Svake godine najugroženijim umirovljenicima Udruga kao pomoć dodjeljuje tri metra drva, a ostalim članovima drva daju na otplatu na rok od devet mjeseci. Druga komisija je sportska i okuplja umirovljenika na šahu, boćanju, pikadu, visećoj kuglani… Sportska ekipa senjskih umirovljenika sudjeluje i na susretima umirovljenika diljem Hrvatske. Posljednje aktivnosti prije pandemije bile su 2019. godine kada su senjski umirovljenici bili na susretima u Kninu, Crikvenici, Zagrebu, Golubinjaku, Gorskom kotaru, u Lokvama, u Selcu, a na susretu zborova u Križevcima sudjelovao je i VIS Bonaca koji djeluje pri Udruzi i ima brojne nastupe, primjerice u 2019. godini imao je čak 21 javni nastup.




– Kod nas ima ljudi koji toliko rade i to volonterski i teško je sve nabrojiti. Međutim, treba reći da je osnivač i dugogodišnji voditelj Bonace bila gospođa Branka Nerat, a istovremeno je bila i knjigovotkinja u našoj udruzi, i to punih 23 godine. Gospođu Nerat je prije tri godine naslijedila gospođa Danka Svast koja Bonacu uspješno dalje vodi – ističe Šojat.


Udruga umirovljenika Grada Senja u sastavu svojih prostora ima i ugostiteljski objekt čijim iznajmljivanjem dobije određene prihode. Ima i svoje boćalište u Aleju koje redovito posjećuju i umirovljenici i drugi građani, a Udruga ima i Fond posmrtne pripomoći.


– Financiramo se iz članarine, od najma poslovnog prostora, a redovito nam pomaže i Grad Senj, na čemu smo mu zahvalni. Ali naša Ličko-senjska županija ne pomaže nam premda smo na ovim susretima diljem Hrvatske nastupali kao predstavnici Županije, a da nam Županija nije pomogla niti jednom jedinom kunom, s tim da smo primjerice na natjecanju 20 županija plus Grad Zagreb osvojili prvo mjesto – navodi Šojat.


Više umirovljenika


Danas grad Senj ima 2.350 umirovljenika, što je velik broj u odnosu na broj stanovnika i broj zaposlenih, a ni u Hrvatskoj u cjelini nije bolje stanje.


– Broj umirovljenika u Hrvatskoj je 1.240.000, a broj zaposlenih 1.540.000. To je katastrofalan odnos između broja zaposlenih i broja umirovljenika. Mi smo 1990. godine u RH imali nešto više od 600.000 umirovljenika, danas ih imamo dvostruko više i umirovljenici su, željeli mi to reći ili ne, veliki problem Hrvatske jer Fond mirovinskog osiguranja daje 59 posto sredstava za mirovine, a država mora dati još 41 posto. A prosječna mirovina danas u Hrvatskoj je negdje oko 2.700 kuna, dok je prosječna plaća po novim pokazateljima negdje blizu 7.200 kuna i taj nesrazmjer između plaća i mirovina sve više raste. Nama se obično govori da će nam se mirovine povećati. Moramo biti objektivni pa reći da je to stvarno teško. Nama je naš premijer rekao 10 posto u četiri godine povećavamo mirovine. I to stvarno stoji. Mi smo već ove godine dobili više od 2,5 posto, ali inflacija nam je 3,5 posto pa ispada da umirovljenici nisu dobili baš jako puno. Neki umirovljenici su u velikim problemima. Mogućnosti za neko veliko povećanje mirovina, bar onako kako ja razmišljam o tome, nema – pojašnjava Šojat.


Dvije ponude za izgradnju doma za starije u Senju


Šojata smo pitali što misli o temi trideset godina stare priče o gradnji Doma za stare i nemoćne u Senju


– Od gradnje domova za umirovljenike država je odustala, tim više što je EU stava da domovi umirovljenika moraju biti privatne ustanove. Zato je jedina mogućnost kod nas u Senju da naš dom jednog dana bude ipak privatni, a oni su skuplji nego državni domovi i cijena smještaja je od 5.500 do 9.000 kuna, što ne može platiti netko s mirovinom od 3 tisuće kuna. Cijena državnog doma je oko 6.000 kuna, a ako ja plaćam 3.000, ostatak mi plaća Županija, odnosno država i u te domove idu senjski umirovljenici, a nalaze se u Otočcu ili Krku. Smještaj u državnim domovima jako je teško dobiti jer u Hrvatskoj na smještaj čeka oko 20 tisuća umirovljenika. Naznaka za izgradnju doma umirovljenika u Senju ima. Informiran sam da postoje dvije ponude za izgradnju doma. Vjerujem da će Grad Senj u to ići ove godine i da će se konačno i dom u Senju realizirati pa onda oko cijene i smještaja – kako bude – kaže Šojat.