Foto Marin Smolčić, Dino Stanin /PIXSELL
Na Badnjak je Kanižarcima na vrata "pokucala" rijeka Novčica, prometno odsjekla nekoliko zaselaka i ušla u desetak domaćinstava. I tako od 2010. godine, otkako je počela era poplava...
povezane vijesti
Nadomak centra Gospića nalazi se naselje Kaniža. Posljednjih dana njegovi žitelji su, ni krivi ni dužni, bili svojevrsne medijske zvijezde. Na Badnjak im je na vrata »pokucala« rijeka Novčica, prometno odsjekla nekoliko zaselaka i ušla u desetak domaćinstava.
Frane Brkljačić (67) se gotovo svake godine bori s ovim nedaćama.
– Voda mi najprije uđe u podrum. Ja je pumpam van, ali kad mi voda počne ulaziti u gumene čizme, to je znak da moram van, isključiti struju i boraviti na katu kuće. I tako od 2010. godine. Sada tri dana nisam mogao iz kuće, kazuje nam Frane.
Nevolje Kanižaraca započele su kad je netko podigao visinu starog benta (ustave) kod Murković mlinice za gotovo metar.
Bent koji je inače propuštao dio vode, tada je betoniran, što je za rezultat imalo početak ere poplava dijelova naselja uz rijeku Novčicu. Frane se žalio i, kako voli reći, »doktorirao« je na ovoj temi.
Pomoć građanima
– Tražio sam od tadašnjeg gradonačelnika Milana Kolića da mi kaže ime osobe koja je stajala iza tog lošeg pothvata. Ime nisam dobio. Zatražio sam to i pisanim putem, pa opet ništa.
Imam u podrumu zabilježenu razinu vode iz 2013. godine – meni do vrata!!! Kao da se netko ruga s nama, ogorčeno govori Frane.
Voditelj službe civilne zaštite Gospić Joso Živković ovih je dana s članovima Stožera neprestano na terenu.
– Dok se ne poduzmu neke konkretne mjere, mi smo tu da u kritičnim situacijama pomažemo građanima. Tu je s nama i Crveni križ, kao i sve službe za žurna djelovanja. Sada, srećom, nije bilo potrebe za evakuacijama i ovdje smo i dalje sve dok bude potrebe, kaže Živković.
Unatrag 11 godina žitelji Kaniže morali su dio svojih aktivnosti prilagoditi nevoljama. Tako Frane Brkljačić ima elektrocilkular za piljenje drva. Na lancu! Kad krene poplava, Frane ga podiže na najmanje metar od tla, da ga ne uništi voda.
Još je složenija situacija kod Franinog susjeda Bože Brkljačića (64).
– Meni je na Božić poplava prodrla u štalu. Krave su bile više od po’ metra u vodi! Do vimena. Morao sam ih odvezati i premjestiti na malu uzvisinu pod vedrim nebom, pripovijeda nam Božo.
Osim benta koji svi u Kaniži i Žabici odreda proklinju, promijenila se i klima. Snjegovi se na Velebitu sada tope za prve jače južine i njihova voda se pridružuje bujicama Novčice. Definirao nam je to Milan Mataija-Mikač, predsjednik Stožera civilne zaštite Grada Gospića.
Čamac za ulicu
– Unatrag 10-ak godina ovdje stalno dolazi do poplava. Uz otopljeni snijeg i mnoštvo oborinskih voda važan je slab protok obližnjih potoka na većem području Grada Gospića.
Sve što sam naveo je u ingerenciji Hrvatskih voda s kojima Grad Gospić inače ima korektnu suradnju. Započete su određene radnje po tome pitanju i treba vjerovati da će one za konačni učinak imati otklanjanje ovakvih poplava dijelova Gospića, uvjeren je Mataija.
Izjavu nam je dao i župan ličko-senjski Ernest Petry koji je jučer i danas obilazio poplavljena područja u Žabici, Kaniži, Smiljanu i Donjim Pazarištima.
– Za svaku je pohvalu što su sve službe za žurna djelovanja već tri dana na terenu. Dugoročno gledano, ovo nisu rješenja koja će ukloniti ovu opasnost. Situacija je izvan naše ingerencije, ali sam u kontaktima s Hrvatskim vodama već inzistirao da se ovaj problem riješi.
U jednom od zadnjih sastanaka rečeno mi je da će se u 2022. godini osigurati dodatna sredstva za financiranje zahvata na terenu kojima će se dugoročno riješiti ovakvi problemi naših građana, rekao nam je župan Ernest Petry nakon obilaska terena.
Do tada će Frane Brkljačić i njegovi susjedi u kišnim razdobljima koristiti čamce. Da čamcima prijeđu ulicu koja se našla pod vodom dubine metar i više, čestitaju susjedima i prijateljima blagdane, odu do trgovina ili po lijekove za stariju čeljad.
Donedavno je nedaleko od Frane na livadi stajala čudnovata oznaka. Bio je to zapravo znak za uzbunu, a postavljen je kad se izgradila brana Sklope u Gornjem Kosinju.
Kad je razina vode u akumulacijskom jezeru Kruščica dosezala maksimum, oglašavale su se sirene za uzbunu. Taj morbidni zvuk pamte već generacije Kosinjana.
Nitko pouzdano ne zna zbog čega je taj vizualni signal nestao s livade nedaleko od obale rijeke Novčice.