Ljekovitost poznata tisućama godina

Jeste li već upoznali sve blagodati koje nudi ljekoviti gavez? Nema rane koju neće izliječiti

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Svježi korijen se koristi za pripremu tinktura, masti ili gela, a primjenjuje se i kao oblog

Ljekovitost gaveza poznata je već nekoliko tisuća godina, a biljka je korištena za liječenje rana i kod lomova kostiju ili općenito kostobolje.


Vjerovalo se naime, da nema rane koju gavez ne može izliječiti. Gavez naraste do 80 cm visine, stabljika je jako razgranata i iznutra šuplja, a listovi su dlakavi, usko jajastog oblika i na njima se vide gusto naborane provodne žile. Viseći cvatovi mogu biti ružičaste, ljubičaste ili krem boje. Korijen raste horizontalno ili postrance, do 60 cm dubine, crne je boje, a iznutra bijele.


Biljka cvjeta od svibnja do srpnja. Gavez je najlakše naći na pretplaninskim, vlažnim livadama i pašnjacima, uz putove ili potoke. Šume vrba i topola su mu prirodno stanište. Kod nas ga najviše ima u Gorskom kotaru.


Najcjenjeniji dio gaveza, koji se ujedno koristi u medicini, jest korijen, slatkastog okusa, sluzav i pomalo steže. Od njega se rade tinkture, ljekovite masti i gelovi, koji se mogu kupiti i u ljekarnama, ali su daleko učinkovitiji oni koje napravimo sami. Uporabljivi su i ostali dijelovi biljke, listovi za variva, juhe i salate, a cvjetovi za čaj.


Dakle, odlučimo li se sami napraviti svoje ljekovite pripravke od gaveza, evo što treba znati:


– Korijen se vadi ujesen ili u rano proljeće, očisti i izreže na sitne dijelove, pa se brzo osuši na toplom i zračnom mjestu. Zatim korijen pohranimo u hermetički zatvorenu ambalažu.


– Svježi korijen se koristi za pripremu tinktura, masti ili gela, a primjenjuje se i kao oblog. Može se kuhati i topao stavljati na bolna mjesta. Svježe nariban i pomiješan s medom u omjeru 1:2 stavlja se na pluća kod težih respiratornih bolesti, što je dobro znati sada u vrijeme korone.


– Tinktura se radi od 200 g korijena i 1 l 70 postotnog alkohola. Najprije se korijen mjesec dana moči u alkoholu i potom se procijedi. Može se koristiti za ispiranje rana.


– Mast se radi od 100 g naribanog korijena gaveza i isto toliko svinjske masti. U rastopljenu mast treba staviti naribani korijen gaveza, pržiti par minuta dok ne nastane kaša i zatim procijediti kroz cjedilo. Najbolje je mast pohraniti u staklenke i po potrebi njome mazati oboljela mjesta.


Čaj od gaveza koristi se samo za vanjsku upotrebu. Nuspojave nastaju zbog štetnog djelovanja alkaloida, stoga se pripravci ljekovitog gaveza ne smiju uzimati oralno.


Preparati gaveza se ne smiju koristiti ni na oštećenoj koži i otvorenim ranama. Moguće nuspojave uključuju proljev, nadutost i promjene u cirkulaciji.


Ljekoviti gavez je hepatotoksičan te je kontraindiciran za osobe s osjetljivom jetrom. Upotreba ljekovitog gaveza kontraindicirana je i u trudnoći i dojenju. Ljekoviti gavez se ne bi smio koristiti dulje od četiri do šest tjedana.


Kod uporabe tinkture od gaveza za unutarnju primjenu nužan je oprez jer djeluje agresivno na centralni živčani sustav. Oprez je nužan i kod uporabe tinkture u liječenju zglobova i gihta.


Trudnice i osobe s osjetljivom jetrom ne bi smjele uzimati gavez ni u kojem obliku. Pripravcima od gaveza mogu se liječiti i životinje.


Recepte za pripravke preuzeli smo od našeg pokojnog eksperta za ljekovito bilje, Ivana Lesingera, koji navodi i jednu zanimljivost o primjeni gaveza u kozmetičke svrhe.


Tinktura i mast od gaveza su naime, izuzetno učinkovite u regeneraciji kožnog epitela, stare naborane kože, naročito oko očiju, a još su djelotvornije u kombinaciji s uljem od gospine trave.