Photo: Josip Regovic/PIXSELL
Zbog kompleksnih ozljeda koje je ova šestogodišnjakinja zadobila u prometnoj nesreći, šanse za preživljavanje bile su samo dva posto, a kući je otišla kao potpuno pokretna i funkcionalna djevojčica.
povezane vijesti
ZAGREB – Zahvaljujući iznimnoj stručnosti medicinskog tima Klinike za dječje bolesti Zagreb te kirurga još tri zagrebačke bolnice, šestogodišnja djevojčica Anđela preživjela je vrlo teške ozljede zadobivene u padu s traktora i jučer napustila bolnicu u Klaićevoj u kojoj je provela zadnjih pet mjeseci. Zbog kompleksnih ozljeda koje je zadobila u nesreći, šanse za preživljavanje bile su joj samo dva posto, a kući je otišla kao potpuno pokretna i funkcionalna djevojčica.
Kako je na konferenciji za novinare u povodu Anđelinog izlječenja ocijenio prof. dr. Stjepan Višnjić, predstojnik Klinike za dječju kirurgiju, riječ je o »raritetnom uspjehu« za koji, osim liječnika iz Klaićeve, zasluge dijele i stručnjaci iz Klinike za traumatologiju KBC-a Sestara milosrdnica, KB Dubrava i KB Merkur.
Kapitalne odluke
– Tog 25. srpnja dogodila se teška prometna nesreća kod Slavonskog Broda, s velikim brojem ozlijeđenih. Ekipa iz Slavonskog Broda signalizirala je da ima ozlijeđenih, ali daleko najteži slučaj bila je djevojčica iz Bosanskog Broda koju je pregazio traktor. Tri su kapitalne odluke odredile sretni ishod – prvo, da su djevojčicu iz Bosanskog Broda dovezli u bolnicu »Dr. Josip Benčević« u Slavonskom Brodu, zatim procjena dežurnog kirurškog tima da izvade slezenu i zaustave ključna krvarenja, i treća, da trebaju pomoć ekspertne ustanove. Drago mi je da smo to bili mi, rekao je Višnjić.
Politrauma, ili teške višestruke ozljede, vodeći su uzrok smrti u dječjoj i mlađoj dobi, a podrazumijeva ugroženost dva organska sustava. Kod Anđele, bilo je ozlijeđeno šest. Nije mogla spontano disati, punih je 20 dana trebala pomoć respiratora, imala je ozbiljna oštećenja u trbuhu, oštećenje urotrakta, lokomotornog sustava, kože i kožnog pokrova, reproduktivnog sustava.
– Prvih 20 dana liječenja radilo se na tome da curica dobije šansu da se izvuče. To je bila faza reanimacije. Bila su važna dva čimbenika: oštećena pluća trebala su respirator, a drugi je problem bio smrskana zdjelica. Kad smo iz faze reanimacije ušli u fazu stabilizacije, ključno je bilo stabilizirati prijelome vanjskim fiksatorima, a zatim pokriti kožu umjetnim pokrovom, objasnio je Višnjić.
Operativni zahvati
Za taj dio liječenja pobrinuo se dječji kirurg Rok Kralj, zajedno s timom plastičnih kirurga odigrao ključnu ulogu. »Išli smo na presađivanje kože, gdje god je to bilo moguće. Kroz nekoliko zahvata previjanja u općoj anesteziji, jer je za djecu takvo previjanje bez potpune anestezije previše traumatično, omogućili smo uspješnu transplantaciju kože, a zatim se pristupilo rekonstrukciji zdjelice. No ništa od toga ne bi bilo moguće da kolege intenzivisti nisu radili na stabilizaciji tlaka i borbi s bakterijskom infekcijom«, kazao je dr. Kralj. U daljnjim rekonstrukcijama zdjelice, abdomena i probavnog trakta sudjelovali su stručnjaci KB-a Dubrava i Traumatološke klinike.
– Trajalo je to više od 90 dana, bilo je potrebno 16 velikih operativnih zahvata u kojima je sudjelovalo 12 kirurga, mahom kolega sa specifičnim znanjima i eksperata u svojim uskim područjima, i to iz četiri zagrebačke klinike. Djevojčica je imala 20 kilograma, što je bio protektivni faktor, ali je na respiratoru provela 20 dana, a u trenutku krvarenja bila je bez pulsa, bez tlaka, vrlo suženog stanja svijesti, gotovo komatozna, s velikim otvorenim ranama i brojnim otvorenim frakturama. Prema stručnim pokazateljima, u takvim je situacijama smrtnost 98 posto, naveo je Višnjić.
Ravnatelj Klaićeve Goran Roić ustvrdio je da je riječ o izuzetnom medicinskom uspjehu te pobjedi humanosti i nesebične pomoći djevojčici koja je strana državljanka. Taj je slučaj još jedan dokaz da nam treba nacionalna dječja bolnica, zaključio je.