MNOGIMA UMANJENA PLAĆA

Karantene ogroman udar na kućni budžet: Za roditelja zaraženog djeteta samoizolacija traje bar 20 dana

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Roditelji mališana koji se zaraze koronavirusom na dvostrukoj su muci: osim brige za oporavak djeteta, muče ih i egzistencijalni problemi, jer im samoizolacija u pravilu »pojede« dobar dio mjesečnih primanja.



ZAGREB – Posljednji val pandemije koronavirusa u većoj je mjeri pogodio školsku i vrtićku djecu, pa je tako zadnjih tjedana udio školske djece među novozaraženima poprilično visok, a kreće se i do jedne četvrtine dnevnog broja novooboljelih. Roditelji mališana koji se zaraze koronavirusom na dvostrukoj su muci: osim brige za oporavak djeteta, muče ih i egzistencijalni problemi, jer im samoizolacija u pravilu »pojede« dobar dio mjesečnih primanja. Prema pravilima HZJZ-a za određivanje samoizolacije, roditelj djeteta pozitivnog na COVID-19 mora ostati kod kuće još punih 10 dana nakon što mu dijete ozdravi i krene u vrtić ili školu.


Razlog je razumljiv: toliko traje inkubacija, a računa se od posljednjeg dana u kojem je njegovo dijete bilo zarazno za okolinu. Dakle, roditelj ostaje kod kuće 10 dana duže od bolesnog djeteta, a ako u tom razdoblju dobije simptome, bolovanje će mu se produžiti na dodatnih 10 dana od dana pojave prvih simtpoma bolesti. Samoizolacija je, podsjetimo, plaćena na teret sredstava HZZO-a, s tim da ne može iznositi više od 4.257,28 kuna mjesečno. Istodobno, prosječna plaća u Hrvatskoj prelazi taj iznos za gotovo 3.000 kuna.


Blagodat cijepljenih


Tu priči nije kraj: kod kuće se ostaje i za svaku »grupnu« samoizolaciju, a takvih je u školama u zadnja dva mjeseca iznimno puno. Samo je u Zagrebu ovih dana mjera samoizolacije na dnevnoj razini određena za gotovo 1.000 školske djece, a to, u slučaju da se radi o mlađoj školskoj djeci koja ne mogu biti sama bez nadzora, opet znači da jedan od roditelja mora s djetetom »odraditi« i njegovu 10-dnevnu izolaciju.




Cijepljenje je formula kojom se može izbjeći takav mučni niz višetjednog prisilnog boravka u kući: cijepljene osobe ne podliježu samoizolaciji, čak i ako su najbliži kontakt oboljelog. U slučaju jedne zagrebačke obitelji, gdje se jedno dijete ovih dana zarazilo koronavirusom, ostatak obitelji »osuđen« je na 20-dnevnu izolaciju, a majka, koja je cijepljena, ne mora ni dana provesti u kući. Tako će oboljeli član u samoizolaciji biti 10 dana, njegovi ukućani 20 dana, a oni koji su cijepljeni, uopće nemaju obvezu samoizolacije.


– Ako je bliskom kontaktu prošlo 14 dana od zadnje doze cijepljenja i/ili je prebolio bolest prema trenutačno važećim preporukama HZJZ-a, on ne ide u samoizolaciju, nego se mora pridržavati pojačanih mjera opreza (nošenje maske, dezinfekcija ruku i sl.) i preporučuje se testirati brzim antigenskim testom (BAT) između petog i sedmog dana nakon bliskog kontakta, stoji u pravilima HZJZ-a. Samoizolaciji, na isti način, ne podliježu cijepljeni učenici, ni oni koji su preboljeli COVID-19 unazad devet mjeseci, kao ni učenici koji su preboljeli i primili jednu dozu cjepiva u osam mjeseci od početka bolesti.


Za necijepljene vrijedi sljedeće pravilo – ako su bolesnik i kontakti u zajedničkom kućanstvu bez mogućnosti izolacije bolesnika (npr. oboljelo dijete koje njeguju roditelji), kućni kontakti podliježu karanteni u trajanju od 20 dana (10 dana trajanja zaraznosti bolesnika plus 10 dana karantene od posljednjeg dana zaraznosti bolesnika) od datuma obolijevanja bolesnika, pod uvjetom da kontakti ne razviju simptome bolesti tijekom tog razdoblja što treba procijeniti izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite.


Iako se čini nelogičnim da, kad se u obitelji pojavi zaraza, cijepljeni i preboljeli ukućani slobodno idu na posao, koriste javni prijevoz, idu u restorane, a necijepljeni moraju biti doma punih 20 dana, čak i ako su međusobno odvojeni, liječnici podržavaju takva pravila, osobito kad je riječ o djeci.


Omikron mijenja sve


– Drugi se ukućani mogu zaraziti zadnji dan zaraznosti pozitivne osobe, pa se zato njima od zadnjeg dana izolacije oboljelog računa još 10 dana. Kako ćete se u stanu međusobno izolirati? Mnogi tvrde da su se izolirali, ali kako će se dijete izolirati, kad u najmanju ruku dijelite kupanicu, WC… Puno ljudi kaže da su se izolirali, ali koliko je to realno, druga je stvar. Osobito kad je dijete u pitanju, tumači obiteljska liječnica Nataša Ban Toskić.


Privilegij koji kod samoizolacija danas donosi cijepljenje uskoro bi, međutim, mogao postati prošlost. HZJZ je, naime, proširio pravila za samoizolacije zbog nove varijante omikron tako što je u obvezu karantene uvrstio i cijepljene i preboljele. Ako je izvor zaražen omikron varijantom ili postoji epidemiološka sumnja da se radi o omikronu, svi kontakti, neovisno o cjepnom statusu i preboljenju, podložni su karanteni u trajanju od 14 dana te se trebaju testirati PCR testom na početku karantene i zadnji dan karantene, navode nova pravila HZJZ-a.


Ako se u postavljene sumnje sekvenciranjem isključi omikron varijanta, 14-dnevna karantena se prekida, a s kontaktima se dalje postupa kao kod izloženosti udomaćenim varijantama virusa.