Foto Marko Gracin
Tijekom Skupa fiumana organiziran je znanstveni skup o književnom djelu Enrica Morovicha, kao i izložba 25 njegovih radova
povezane vijesti
U riječkoj Gradskoj vijećnici održan je znanstveni skup na kojemu je predstavljeno književno stvaralaštvo Enrica Morovicha, a što je jedan od događaja koji se organizira tijekom manifestacije Skup fiumana.
Morovich je do 1950. godine živio u Rijeci, potom je izbjegao u Italiju i nastanio se u Genovi.
– Veliko mi je zadovoljstvo pozdraviti i vas i vašu inicijativu kojom želite predstaviti književno stvaralaštvo autora i tako valorizirati i riječku književnost i riječku povijest.
Riječ je o našem sugrađaninu koji nije dobio zasluženo značenje i ovaj je skup prilika da se to promijeni. Enrico Morovich bio je sam, neshvaćen, izvan svog vremena, njegovi tekstovi svjedočanstvo su o Rijeci onog vremena, svjedočanstvo multikulturalnosti grada, poručila je zamjenica riječkoga gradonačelnika Sandra Krpan.
Predsjednica Udruge Talijana Melita Sciucca naglasila je da je smisao znanstvenog skupa vratiti ponovno Enrica Morovicha u Rijeku i to na velika vrata.
Predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul podsjetio je da Rijeka rijeka most suradnje između Talijana koji su ostali u gradu i onih koji su iz njega otišli.
– Zahvaljujem se svima koji njeguju sjećanje na ovaj grad, koji njeguju talijansku kulturu i jezik. Rijeka je grad koji pripada svojim građanima, a među njima su i Talijani koji su ostavili neizbrisiv trag u riječkoj povijesti, koji su ga činili bogatijim i nastavit će tako, kazao je Tremul.
Predsjednik Societta di Studi Fiumani Giovanni Stelli poručio je da je uzbuđen zbog ponovnog viđenja uživo nakon što je fizičke kontakte onemogućila pandemija koronavirusa.
– Došli smo u Rijeku, mi esuli, kako bi govorili o Talijanima u egzilu. Došli smo kako bi promovirali potrebu poštivanja individualizma u europskom okruženju na temelju različitosti.
Pluralizam je glavna karakteristika Europe. Naša je ideja da kulturnom suradnju spojimo frakturu koja je nastala odlaskom Talijana iz Rijeke. Želimo poticati dijalog, poštivati kulturne vrijednosti jer razlike su vrijednost.
Mi možemo biti Hrvati, Talijani, Riječani, ali svi smo ljudi, naglasio je Stelli.
Predsjednik udruge ACIM-LCFE Franco Papetti poručio je da Talijani žele biti zajedno kako bi zadržali kulturu, tradiciju i jezik.
– Zato ćemo nastaviti s ovakvim događanjima, pokretat ćemo inicijative jer želimo biti aktivni dio društva, zaključio je Papetti.
Nakon znanstvenog skupa otvorena je u Muzeju grada Rijeke izložba 25 radova Enrica Morovicha.