Péter Márki-Zay

U Mađarskoj su se kontra Orbana ujedinile ljevica i desnica. Glavni adut im je konzervativni autsajder

Zlatko Crnčec

Foto Reuters

Foto Reuters

Oporba je i dosad jako dobro prolazila u velikim gradovima, dok je u provinciji dominirao Orbanov Fidesz. Njih bi trebao privući konzervativni desničar Péter Márki-Zay, predani katolik i otac sedmero djece



Mađarski premijer Viktor Orban nalazi se u prilično kompliciranoj situaciji uoči parlamentarnih izbora koji bi se trebali održati u proljeće sljedeće godine. Naime, čak se šest oporbenih stranaka, od ljevice do desnice, udružilo u predizbornu koaliciju koja bi ga mogla srušiti s vlasti.


Ovaj šesteročlani savez, čiji je isključivi cilj svrgnuti Orbana, po zadnjim istraživanjima javnog mnijenja ima čak četiri posto veću potporu birača. Ova istraživanja pokazuju da ujedinjena oporba u ovom trenutku dobiva 39, a Orbanov Fidesz 35 posto glasova.


Odlučujući će na izborima biti glasovi još uvijek neopredijeljenih birača kojih u ovom trenutku ima čak 23 posto.​ ​Ovu prednost neki komentiraju kao posljedicu činjenice da je prije desetak dana oporbeni savez za svog kandidata za premijera odabrao gradonačelnika malog grada Hódmezővásárhelya Pétera Márki-Zaya.


(Ne)pomirljive stranke




Orban, čija je politika jačanja nacionalne suverenosti i zaštite mađarskog gospodarstva, ako treba i kroz sukobe s Europskom komisijom, potpuno promijenila mađarsku politiku, sada će se morati suočiti s koalicijom dosad nepomirljivih i posvađanih stranaka.


Savez šest stranaka sastavljen je od ljevičarske Demokratske koalicije, Socijalističke stranke, bivše ekstremno desne stranke Jobbik, manje zelene i liberalne stranke LMP, Parbeszed (Dijalog) i stranke Momentum.


Biračima će ponuditi jednog zajedničkog kandidata u svih 106 mađarskih izbornih jedinica i tako spriječiti rasipanje glasova. Naime, na zadnjim parlamentarnim izborima 2018. oporbene su stranke dobile većinu glasova, odnosno osvojile čak 51 posto, ali su na njih izašle podijeljene pa su se glasovi rasipali.


Sada se ide na drugi način, na onaj koji neodoljivo podsjeća na predsjedničke izbore u Srbiji 2000. godine na kojima je srušen Slobodan Milošević. Prvo su se ujedinile sve oporbene stranke – od lijevih preko centrističkih od krajnje desnih – koje su dotad bile u krajnje lošim odnosima, a potom su za zajedničkog predsjedničkog kandidata izabrale konzervativca i desnog kandidata Vojislava Koštunicu.


Time su uzeli Miloševiću dio birača, a istovremeno si zaštitili bokove od kritika da se radi o nekakvim liberalima koje je baš briga za Srbiju. Po istoj je špranci mađarska oporba sada za svog kandidata za premijera izabrala konzervativnog političara Pétera Márki-Zaya, predanog katolika, oca sedmero djece koji promiče vrijednosti obitelji.


Namjera je oporbe prilično jasna. Ona je i dosad jako dobro prolazila u velikim gradovima budući da ju je uglavnom vodila liberalna elita iz urbanih središta. Međutim, problem su uvijek bili glasači iz provincije gdje je na svim izborima dominirao Orbanov Fidesz.


Prihvatljiva alternativa


​Stoga, slaže se većina analitičara, Márki-Zay, 49-godišnji otac sedmero djece koji sebe opisuje kao konzervativnog desničara i koji je prakticirajući katolik, mogao bi se pokazati kao pametan izbor. Bivši menadžer multinacionalne tvrtke, diplomirao je ekonomiju, marketing i inženjering, a živio je u Kanadi i SAD-u.


Foto Reuters


Posebno je važna činjenica da je on politički neovisna osoba koja nije povezana ni s jednom političkom strankom. Ovaj široj Mađarskoj javnosti dotad nepoznati političar, postao je poznat kada je na dopunskim izborima za gradonačelnika u Hódmezővásárhelyju, južnom uporištu Fidesza, 2018. pobijedio kandidata ove stranke.


Godinu dana kasnije ponovno je pobijedio s većom razlikom. Nakon toga je započeo graditi mrežu sljedbenika i pristaša diljem Mađarske koju je nazvao Pokret za Mađarsku svih (MMM). Činjenicom da je konzervativac, a da opet nema nikakve veze s Fideszom, pokazao se kao dobar izbor za birače sa svih strana političkog spektra.


Njegov imidž obiteljskog čovjeka i predanog katolika koji bi oporbenom savezu mogao konačno donijeti i glasove mađarske provincije. Drugi analitičari kažu da bi se on potencijalno mogao svidjeti širokom krugu birača, od uvjerenih Orbanovih protivnika, preko njegovih nekadašnjih pristaša razočaranih raširenom korupcijom pa do neodlučnih birača koje politika previše i ne zanima.


Márki-Zay je u nedavnom intervjuu rekao da njegove pristaše u Hódmezővásárhelyju dolaze s lijeva i s desna. Oni su prihvatili, a također i iskusili, da uz podršku cijele desničarske i lijeve oporbe mogu iznijeti nekoga tko nudi prihvatljivu i vjerodostojnu alternativu – čak i desničarima i bivšim biračima Fidesza – koji može pobijediti Fidesz, Márki-Zay.


»Koalicija čistih«


Da su ove činjenice itekako dobro shvatili u lijevo liberalnoj oporbi pokazuju i rezultati predizbora koje je oporba provela kako bi iznjedrila najboljeg premijerskog protukandidata Orbanu. Na njima je ovog mjeseca Márki-Zay za neupućene pomalo iznenađujuće pobijedio favoritkinju Kláru Dobrev iz Demokratske koalicije lijevog centra.


Inače, riječ je o supruzi zadnjeg premijera Mađarske prije Orbana, Ferenca Gyrcszanya, koji je 2010. izgubio parlamentarne izbore. Dobrev je tada obećala da će snažno podržati Márki-Zaya u, kako je rekla, »koaliciji čistih« koja ima za cilj suzbiti korupciju i premostiti društvene podjele.


Popularni gradonačelnik Budimpešte Gergely Karácsony povukao se iz predizbora nakon što je u rujnu završio na drugom mjestu u prvom krugu, a od tada je također pozvao svoje liberalne pristaše da se okupe iza Márki-Zaya.


Svi oni tvrde da kroz izbornu pobjedu u travnju sljedeće godine žele razgraditi, kako kažu, Orbánovu »neliberalnu državu«, promijeniti mađarski ustav koji je donio Fidesz iz 2011., te poništiti niz novih takozvanih kardinalnih zakona koje je premijerova većina progurala, a za koje kritičari kažu da su mu pomogli učvrstiti svoju vlast.


– Mađarska je postala zemlja bez posljedica. Na ovdašnjim izborima pravo je pitanje većinu vremena tko će ukrasti i koliko. Vjerujemo da sada moramo imati izbore nakon kojih nitko neće krasti. Korupciju treba ukinuti. Želimo zemlju u kojoj se korupcija ne organizira, nego protiv koje bori, rekao je Márki-Zay.


Orban kontra Bruxellesa


S druge strane, Orban svoju kampanju temelji na suprotstavljanju Bruxellesu, posebno kada su u pitanju ovlasti Europske komisije i problem imigranata.


Tako se ovog tjedna zajedno s čelnicom francuske krajnje desnice, Marine Le Pen, izjasnio protiv ideološke brutalnosti EU-a i potapanja Europe migrantima. Le Pen je nastojala ojačati svoj status uz mađarskog premijera koji se predstavlja kao branitelj Europe.


– Mađarska 2021. pod vašim vodstvom, ponovo je na čelu borbe za slobodu naroda. U listopadu misli nas vode do junaka pobune 1956. godine, naglasila je Le Pen o pobuni Mađara protiv komunističkog režima tog vremena koji je podržavao Sovjetski Savez.


Orban, čija je stranka Fidesz u ožujku napustila grupu Europske pučke stranke (EPP) u Europskom parlamentu, rekao je da »traži partnera za suradnju u novoj eri«.


– U tome je stranka Marine Le Pen nezaobilazna. Pozdravljam njenu podršku tijekom godina, rekao je Orban.


On je ovog tjedna na predizbornom skupu osudio odnos Europske unije prema svojoj zemlji i Poljskoj uspoređujući je sa Sovjetskim Savezom.


– Europska unija nam govori i ponaša se prema nama i Poljacima kao prema neprijateljima. Bruxellesu bi bilo dobro da razumije da nas ni komunisti nisu uspjeli nadjačati. Mi smo David, a Golijatu bi bilo bolje da ga izbjegava, rekao je Orban koji je tom prilikom podržao Varšavu u sukobu s Bruxellesom u vezi s neovisnošću sudova i prvenstvu europskog prava.