U sklopu projekta u delti Neretve postavljena je nova meteo i oceanografska stanica / Foto Screenshot YouTube Change we Care Project
Cilj je napraviti plan prilagodbe na klimatske promjene kako bi to područje i njegovu bioraznolikost sačuvali za buduće generacije
povezane vijesti
Završna konferencija projekta Italija-Hrvatska “Change we Care” bit će održana 11. studenog od 9 do 13 sati.
Ovaj značajan projekt ima puni naziv “Change we Care: Climate cHallenges on coAstal and traNsitional chanGing arEas: WEaving a CrossAdriatic REsponse”, a koordinator je CNR-ISMAR (Institut za morske znanosti Nacionalnog istraživačkog vijeća).
Projekt je financiran iz programa Interreg Italija-Hrvatska. Namjera mu je analizirati rizike u obalnim područjima i tranziciji doprinoseći boljem razumijevanju utjecaja klimatskih promjena na vodni režim, prodor slane vode, turizam, biološku raznolikost i poljoprivredne ekosustave koji utječu na područje u kojem se odvija ova suradnja.
Klimatske promjene na obali
Glavni cilj je definirati paradigmu za prijenos učinkovitih metoda analize i mjera prilagodbe za pet pilot lokacija na druge sustave koji se bave sličnim problemima na prekograničnoj razini, te na taj način pružaju mogućnosti planiranja koje su integrirane, dijeljene i temeljene na pristupu ekosustava.
Dakle, projekt “Change we Care” bavi se klimatskim promjenama u obalnom području. Glavni cilj jest utvrditi mejre prilagodbe na klimatske promjene na lokalnoj i regionalnoj razini.
Na regionalnoj razini prilagodbe, primjerice, mogu biti u smislu pripreme politika prostornog planiranja. Budući da su naši obalni gradovi izloženi plavljenju, te interakciji djelovanja mora i oborinskih voda s kopna, mjere prilagodbe na lokalnoj razini mogu ići u dva smjera.
To su planiranje, projektiranje i izgradnja adekvatne oborinske odvodnje, te izgradnja obalnih zidova, objasnio je ranije ove godine za Jutarnji voditelj projekta Mili Novak iz Javne ustanove RERA S.D.
Pet pilot područja
Na projektu je 11 partnera iz Italije i Hrvatske, a obuhvaća 5 pilot područja. U Italiji to su Banco di Mula di Muggia i delta rijeke Po, a u Hrvatskoj delta Neretve, rijeka Jadro s Kaštelanskim zaljevom i Park prirode Vransko jezero.
“Svako od tih područja je odabrano s razlogom, sa svojom biološkom važnošću, sociološkom, u konačnici za nas kod rijeke Jadro i životnom važnošću. Cilj nam je napraviti plan prilagodbe na klimatske promjene kako bi to područje i njegovu bioraznolikost sačuvali za buduće generacije.
U izradu plana bit će uključeni svi dionici, od lokalnih i regionalnih vlasti, gospodarstvenika do civilnih udruga i građana kako bi dobili bolje inpute i kako bi plan bio što kvalitetnije napravljen”, izjavio je tada Mili Novak.
Projekt je započeo 01. siječnja 2019. godine, a završit će 31. prosinca 2021. godine.
Konferencija će se morati održati online na Zoomu i bit će podijeljena u niz plenarnih sjednica koje se održavaju na engleskom jeziku.
Za više informacija posjetite POVEZNICU.