Goran Kovacic/PIXSELL
Vrijednost fiskaliziranih računa je dosegnula oko 88 posto vrijednosti iz prvih devet mjeseci prijekrizne 2019. godine, kaže ministrica Nikolina Brnjac
povezane vijesti
- Glavina poručio malim iznajmljivačima: “Sustav privatnog smještaja je neodrživ, ima svega 58 dana popunjenosti”
- Tripadvisor analizirao konkurentnost ponude na Mediteranu, zanimljivo je da nas korisnici ne vide kao preskupu zemlju
- Ličko-senjskoj županiji posebno priznanje i nagrada “Hrvatska, prirodno tvoja”
U Hrvatskoj je u rujnu ostvareno 1,9 milijuna dolazaka i 12 milijuna noćenja, odnosno 245 posto više dolazaka i 147 posto više noćenja nego u istom razdoblju protekle godine, pokazuju najnoviji podaci Ministarstva turizma i sporta iz sustava eVisitor.
U usporedbi s rezultatima rekordne 2019., u rujnu ove godine ostvareno je 81 posto dolazaka i 94 posto noćenja ostvarenih u rujnu te godine. Gledano prema tržištima, u rujnu je najviše turista došlo iz Njemačke, i to oko 527.000, potom Austrije oko 187.000, Poljske oko 116.000, Slovenije oko 100.000 te Češke i Ujedinjenog Kraljevstva. Strani turisti tako su prošlog mjeseca ostvarili 10,8 milijuna, dok su domaći turisti ostvarili 1,2 milijuna noćenja.
Pritom je najviše turističkih noćenja ostvareno u Istarskoj županiji gdje je ostvareno više od 3,8 milijuna noćenja, na drugom je mjestu u rujnu bila o aviovezama ovisna Splitsko-dalmatinska županija s oko 2,3 milijuna, dok je Primorsko-goranska s oko 2,1 milijun noćenja na trećem mjestu. Slijede Zadarska, Dubrovačko-neretvanska i Šibensko-kninska županija. Na prvom je mjestu po broju dolazaka gostiju ipak Dubrovnik, koji je tijekom prošlog mjeseca posjetilo čak oko 108.000 turista, što ukazuje na to da je vraćanje avioprometa u ovu destinaciju itekako promijenilo turistički promet u odnosu na lani, bez obzira na to što broj linija nije ni blizu onome iz 2019. godine. Druga najposjećenija rujanska destinacija je bila još jedna aviodestinacija, i to Split s oko 88.000 turista, dok je treći Rovinj s oko 85.000 dolazaka turista, a slijede Zagreb i Poreč.
U Ministarstvu turizma i sporta su istaknuli da je odlične rujanske rezultate fizičkog prometa pratilo i povećanje financijskih rezultata.
– S više od 12 milijuna noćenja ostvarenih u rujnu, dosegnuli smo čak 94 posto prometa iz rujna 2019. Posebno smo zadovoljni rujanskim financijskim pokazateljima, odnosno vrijednošću fiskaliziranih računa u turističkim djelatnostima, koja je za 18 posto veća nego u rujnu 2019., dok je na razini godine njihova vrijednost iznosila više od 21 milijardu kuna, što je oko 88 posto vrijednosti iz prvih devet mjeseci 2019., kazala je resorna ministrica Nikolina Brnjac.
U Ministarstvu naglašavaju da je najveći promet u rujnu ostvaren u privatnom smještaju, oko 3,8 milijuna noćenja, a slijede kampovi s 2,9 milijuna noćenja, te hoteli s oko 2,7 milijuna noćenja.
Nijemci najbrojniji
U devet mjeseci ove godine u Hrvatskoj je ostvareno 12,6 milijuna dolazaka i 80 milijuna noćenja, odnosno 70 posto više dolazaka i 53 posto više noćenja nego u prvih devet mjeseci 2020. godine. U usporedbi s prvih devet mjeseci 2019., u ovoj godini je u prvih devet mjeseci ostvareno 67 posto dolazaka i 78 posto noćenja ostvarenih u istom razdoblju 2019. U ovoj godini dosad su najviše noćenja ostvarili gosti iz Njemačke (20,3 milijuna), zatim slijede domaći turisti (11,3 milijun), gosti iz Slovenije (8,6 milijuna), Poljske (6,6 milijuna) i Austrije (6 milijuna). Po ostvarenim noćenjima daleko naprijed je Istra u kojoj su imali preko 22,7 milijuna noćenja, dok drugo i treće mjesto drže Splitsko-dalmatinska i Primorsko-goranska županija s 14,8, odnosno 14,7 milijuna noćenja. Vraćanje avioprometa u Dalmaciju tako je ponovo vratilo promet u taj dio jadranske obale te je Splitsko-dalmatinska županija, dakle, ostvarila čak i nijansu više noćenja nego Kvarner.