Foto Davor Kovačević
Ne želim da se ovo shvati kao pokušaj utjecaja HDZ-a na rad neovisne institucije, što DSV jest, ali kad bih ja bio u njihovoj poziciji, riješio bih taj predmet, kaže Branko Bačić
povezane vijesti
ZAGREB – Već dva mjeseca Vrhovni sud nema predsjednika, ali HDZ ne pokazuje nikakve znakove žurbe kako bi se izabralo čovjeka koji bi zamijenio Đuru Sessu.
Čini se da se saborski Odbor za pravosuđe neće sastati ovaj tjedan da bi se izglasalo mišljenje o petero prijavljenih na javni poziv za predsjednika Vrhovnog suda, nakon što je u četvrtak to izjašnjavanje, na zahtjev HDZ-a, odgođeno. Premijer Andrej Plenković subotu je neizravno objasnio zašto u HDZ-u ne smatraju važnim da Vrhovni sud što prije dobije predsjednika.
Nije presudno
– Marin Mrčela obavlja dužnost predsjednika i ne vidim da se nešto drastično dogodilo, nismo prestali jesti ni živjeti. Branko Hrvatin je 2011. bio predsjednik Vrhovnog suda i ako mi nađete jednu crticu da će biti revolucija s izborom predsjednika… On ne može napraviti reformu pravosuđa, nikako. To rade mjere, zakoni, Vlada, Sabor, brzina rada sudova, kontrola, ne predsjednik Vrhovnog suda, istaknuo je Plenković te dodao da nije presudno da netko bude predsjednik Vrhovnog suda.
Kao da premijer na ovaj način priprema javnost na mogućnost i četvrtog javnog poziva. No, aktualnog kandidata Radovana Dobronića HDZ još uvijek nije formalno odbio, iako dosad ništa lijepo nisu o njemu rekli. Posljednjih dana HDZ-ovi dužnosnici naglasak stavljaju na stegovni postupak koji Državno sudbeno vijeće vodi protiv Dobronića od listopada 2020., iz razloga što godišnju normu suca Trgovačkog suda nije ispunio najmanje 80 posto. HDZ je odložio glasovanje Odbora za pravosuđe s obrazloženjem da se žele dodatno informirati o ovom postupku, a Plenković je u ponedjeljak izjavio da čekaju očitovanje DSV-a, »nakon čega će parlamentarna većina održati konzultacije i zajednički donijeti odluku«.
Nije bilo jasno na kakvo to očitovanje predsjednik Vlade misli, ali predsjednik Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić (SDP) rekao nam je jučer da ga je on, na inicijativu zastupnika HDZ-a, zatražio dopisom od DSV-a. U ponedjeljak je Jakšiću stigao njihov odgovor, ali u njemu, tvrdi, nema ničega što se već ranije nije znalo o Dobronićevom stegovnom postupku.
HDZ-ovci ljutiti
– Napisali su da su zaprimili prijavu i to je uglavnom sve. DSV se neće miješati u proces izbora predsjednika Vrhovnog suda i to je u redu, kazao nam je Jakšić. Njegov Odbor i danas ima sjednicu, ali u dnevnom redu nije i mišljenje što su ga dužni usvojiti.
Za razliku od Jakšića, u HDZ-u su, može se slobodno reći, ljuti na DSV. Uvjereni su da bi puno lakše mogli uskratiti podršku Dobroniću da je DSV završio stegovni postupak i odlučio da kandidat predsjednika Zorana Milanovića nije ispunio Okvirna mjerila za rad sudova.
– DSV je bio obvezan riješiti taj predmet. Bilo je to očekivano i primjereno. Da se Dobronić u redovnoj proceduri javio za suca Vrhovnog suda, stegovni postupak bio mi mu otegotna okolnost i nisam siguran da bi onda bio izabran. U sadašnjoj situaciji, ako DSV ne riješi taj predmet, očito je da neće, a politika izabere suca Dobronića za predsjednika Vrhovnog suda, automatski bi se prekinuo stegovni postupak, jer DSV, sukladno zakonu, ne može voditi postupak protiv predsjednika Vrhovnog suda. Ne želim da se ovo shvati kao pokušaj utjecaja HDZ-a na rad neovisne institucije, što DSV jest, ali kad bih ja bio u njihovoj poziciji, riješio bih taj predmet. Time bi neke stvari bile jednostavnije za sve nas koji sudjelujemo u procesu izbora predsjednika Vrhovnog suda, izjavio je jučer predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić.
U mišljenju Opće sjednice Vrhovnog suda o Dobroniću upravo se stegovni postupak navodi kao jedan od glavnih razloga zašto on ne bi uspješno obnašao dužnost predsjednika Vrhovnog suda. Ocjena je članova Vrhovnog suda da Dobronić ne bi imao autoritet tražiti od sudaca da ostvaruju propisane rezultate rada kad ih je i sam kršio i čak obezvređivao, a što je »protivno općem nastojanju povećanja učinkovitosti i ažurnosti sudaca«.
Međutim, HDZ sada žali što uz to mišljenje nemaju protiv Dobronića u rukama i rješenje njegovog stegovnog postupka, za što krive DSV.
Ni Milanović, ni Plenković nisu pratili saslušanje kandidata
Zoran Milanović i Andrej Plenković dva su čovjeka o kojima najviše ovisi tko će biti predsjednik Vrhovnog suda. Saslušanje kandidata za tu dužnost smatra se jednim od najvažnijih dijelova procedure izbora predsjednika Vrhovnog suda. Ali, ni Milanović, ni Plenković nisu, prema vlastitom priznanju, pratili u četvrtak ispitivanje Dobronića i ostalih prijavljenih. Predsjednik Republike rekao je da će on Saboru predložiti Dobronića i da na tu njegovu odluku ništa ne može utjecati, pa da zato nije ni slušao ljude koji se predstavljaju kao da su »kandidati za premijera«. Plenković je, pak, ustvrdio da naprosto nije imao vremena za prošlotjednu sjednicu Odbora za pravosuđe, koja je izravno prenošena putem saborskog Youtube kanala.