Foto Marin Smolčić
Izvor ljubavi iz koje se rodio „Projekt Mušaluk“, leži u ljubavi koju su svima nama, još kao klincima, darovali naši učitelji jer su nas učili vrijednostima i tako odgajali
povezane vijesti
Ovoga ljeta škole su imale očekivani predah, dok je u OŠ „dr. Franjo Tuđman“ iz Ličkog Osika bilo je nešto drukčije. Prikazivanjem izložbe dječjih radova o aktivnostima Ljeta u Mušaluku okončan je ovaj veliki projekt.
Ljubav pokretač svega
Osim dijelova školske zgrade Područne škole Mušaluk, uređen je interijer, podne obloge, stolarija, sanitarni čvor… A svakako je najvažnije da je do nedavno napuštena stara škola opet odjekivala od glasova djece.
Često smo tijekom prethodnih mjeseci čuli kako je ljubav oživjela školu u Mušaluku jer ljubav je pokretač svega, ima svoj početak i cilj. Izvor ljubavi iz koje se rodio „Projekt Mušaluk“, leži u ljubavi koju su svima nama, još kao klincima, darovali naši učitelji jer su nas učili vrijednostima i tako odgajali.
Ekipa učitelja, učiteljica, zaposlenika i ravnatelj škole Antonio Milinković bili su potaknuti željom da djeca imaju mogućnost doživjeti svu ljepotu i toplinu jedne seoske škole, zavičaja, učiti zavičajnu povijest i uživati u zajedničkim trenucima, bez mobitela i tehnologije koju nameće današnje društvo. Tako je krenuo „Projekt Mušaluk“, tako je krenulo i „Ljeto u Mušaluku“.
Djeca u svijetu mašte i zbilje
Cijelo ljeto trajale su likovne radionice na kojima su djeca u raznim tehnikama oslikavali ličke velikane – Nikolu Teslu, Antu Starčevića i popa Frana Biničkog.
Posebno ozbiljni u svome radu dokazali su se prilikom izrade slikovnice o životu i djelu popa Frana Biničkog, dječaka rođenog u Mušaluku kojeg su po lički zvali Vranje i koji je svoj životni put započeo upravo iz tog sela gdje se i danas može vidjeti Franova rodna kuća, podno brda Golica.
Na korak hoda od škole. Popu Franu Biničkom djeca su kroz izradu slikovnice utkala neku novu dimenziju i oživjeli lik i djelo istaknutog intelektualca, poliglote i pisca. Puno je vremena posvećeno i Nikoli Tesli, najvećem svjetskom geniju poniklom iz Like.
Sati bajkaonice
Sati bajkaonice odveli su naše najmlađe u čudesne šume i duboka mora, svijet mašte gdje cijela družina dobrih i loših likova kreiraju svijet oko sebe. Igrokazi su nam pokazali kako je izgledao školski sat kada je „glavno pedagoško pomagalo učitelja“ bila šiba.
Školom i školskim vrtom odzvanjao je dječji smijeh i smijeh velikih koji nisu propustili na trenutak opet biti mali i uživati u pastirskim igrama. Djeca su se okušala u raznim ličkim igrama: skok u vreći, povlačenje užeta, nošenja jaje u žlici i nizu drugih igrica kroz koje su učili kako su se u davnini, čuvajući svoja stada zabavljala lička djeca.
Posebno veselo bilo je za vrijeme održavanja kina na otvorenom u vrtu škole gdje su prikazani dugometražni animirani crtani filmovi „Čudesna šuma“ i „Čarobnjakov šešir“.
Sinoć održana izložba dječjih radova rezultat je koji djelo krasi. Bila je to velika završnica uspješnog „Ljeta u Mušaluku“ na čijem je otvorenju najavljen nastavak rada na „Projektu Mušaluk“ s „Jeseni“ a potom i „Zimom u Mušaluku“.
I za kraj još jedna dobra vijest: Područna škola u ovome velikom selu mogla bi uskoro opet početi s redovnom nastavom jer se povećao broj djece dorasle za školu!