Prezentacija u Rijeci

I Grubišno Polje bi građanski odgoj u školama po riječkom modelu

Sanja Gašpert

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) Grad Rijeka je još 2016. godine ponudio kao izvannastavnu aktivnost te time postao prvi grad u Hrvatskoj koji je na sustavan i promišljen način omogućio građansko obrazovanje



Šesnaest djelatnika i ravnateljica Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje sudjelovalo je na prezentaciji Građanskog odgoja i obrazovanja – izvannastavne aktivnosti koju je Grad Rijeka još 2016. godine ponudio kao dodatni sadržaj u osnovnim školama kojima je osnivač te time postao prvi grad u Hrvatskoj koji je na sustavan i promišljen način omogućio svojim učenicima kvalitetno građansko obrazovanje.


Prezentacija je održana u atriju Dječje kuće, koju su gosti iz Grubišnog Polja imali priliku i razgledati u obilasku.


– Tema građanskog odgoja postala je veoma važna u Hrvatskoj u posljednje vrijeme. Riječki građanski odgoj prepoznat je kao uspješan, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi.




Želimo da su naši mladi aktivni članovi u društvu, a naš Građanski odgoj nudimo svim jedinicama lokalne samouprave u Hrvatskoj, naši ljudi spremni su podijeliti svoja znanja s drugima, kazala je zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan.


Besplatan model


Pročelnica riječkog Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj istaknula je da Grad Rijeka svima koji to žele omogućava besplatno preuzimanje svog modela Građanskog odgoja, pa ga je tako do sada preuzelo devet gradova te tri županije i uvelo ga u svoje škole. Riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja preuzela je i jedna škola samostalno.



– Uz Građanski odgoj i obrazovanje, u kojem naši učenici uživaju, Grad Rijeka je učenicima škola čiji je osnivač ponudio i čitav niz drugih programa koji predstavljaju školski nadstandard, odnosno nadilaze redovni školski program.


Tu treba istaknuti zavičajnu nastavu Moja Rijeka, cjelodnevnu nastavu i produženi boravak, učenje plivanja na Bazenu Kantrida kroz program za učenike nižih razreda Rijeka pliva, programe za ranjive skupine, RInkluzija – riječki model podrške učenicima s teškoćama, koji obuhvaća pomoćnike u nastavi, kazala je Sušanj.


Nazočnima se obratila i ravnateljica Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje Ivana Orešković, koja je kazala kako je njihova inače mala srednja škola zainteresirana za uvođenje građanskog odgoja, iako njezini kolege prenose učenicima vrijednosti građanskog odgoja tijekom svakodnevnog obrazovnog rada, a sve kako bi bili aktivni sudionici u društvu.


Naš boravak u Rijeci prilika je i da razmijenimo iskustva u radu, kazala je Orešković.


Pozitivne promjene


Prezentaciju Građanskog odgoja i obrazovanja održale su Lana Golob, voditeljica projekta Građanskog odgoja i obrazovanja u Odjelu za odgoj i školstvo Grada Rijeke te mr. sc. Orjana Marušić Štimac, psihologinja iz OŠ »Nikola Tesla«.


Istaknule su da je Grad Rijeka prije pet godina uveo Građanski odgoj i obrazovanje u riječke osnovne škole kako bi promicao nenasilje, solidarnost, prihvaćanje različitosti i poštovanje ljudskih prava te s ciljem razumijevanja života u građanskom društvu.


Grad je izradio i priručnike za nastavu građanskog odgoja. U implementaciju GOO-a i popratne aktivnosti Grad je do sada uložio ukupno 1.795.149,83 kuna za edukacije učitelja, izradu i tisak materijala za učenike i učitelje, promotivne materijale, istraživanje uspješnosti programa i provedbe i slično te za honorare učitelja provoditelja GOO-a.


Grad Rijeka godišnje izdvoji oko 400 tisuća kuna, pretežito za honorare učitelja provoditelja u uključenim riječkim školama.


Učenici su iskazali pozitivne promjene u stavovima vezane ponajviše uz prava i dužnosti, toleranciju, uvažavanje drugih i poštovanje različitosti, jako im se sviđa način rada, vole pratiti i analizirati medije, pokazuju želju i interes za obrađivanjem aktualnih društveno-političkih tema, a najviše interesa pokazuju za teme diskriminacije i tolerancije, istaknuto je na prezentaciji.