Foto Screenshot ECDC
Na prošlotjednoj karti cijela Hrvatska je bila u narančastom
povezane vijesti
- Glavina poručio malim iznajmljivačima: “Sustav privatnog smještaja je neodrživ, ima svega 58 dana popunjenosti”
- Tripadvisor analizirao konkurentnost ponude na Mediteranu, zanimljivo je da nas korisnici ne vide kao preskupu zemlju
- Ličko-senjskoj županiji posebno priznanje i nagrada “Hrvatska, prirodno tvoja”
Na novoj koronakarti ECDC-a dijelovi Hrvatske su u crvenom, točnije Slavonije, Sisačko-moslavačka i Karlovačka županija. ECDC redovito objavljuje epidemiološku kartu Europe temeljenu na 14-dnevnoj incidenciji te udjelu pozitivnih testova u ukupnom broju testiranih.
Pritom crvena boja znači 14-dnevnu stopu od 75 do 200, s udjelom pozitivnih većim od 4 posto, kao i područja u kojima je 14-dnevna stopa zaraženih od 200 do 499.
Zašto su ovi dijelovi Hrvatske crveni?
Na prošlotjednoj karti cijela Hrvatska je bila u narančastom.
Podsjetimo, narančaste su one regije koje u 14 dana imaju ukupno manje od 50 aktivnih slučajeva, s udjelom pozitivnih testova od 4 posto ili više, ili u tom vremenskom razdoblju imaju od 50 do 75 aktivnih, ali s udjelom pozitivnih testova manjim od 1 posto, kao i oni koji u 14 dana imaju 75-200 aktivnih slučajeva, ali s udjelom pozitivnih testova manjim od 4 posto.
Color-blind friendly map:https://t.co/CcBVx6B0o5#COVID19 pic.twitter.com/JotQUAiZMD
— ECDC (@ECDC_EU) September 2, 2021
Ministar zdravstva Vili Beroš ranije danas najavio je da bi nova karta ECDC-a mogla biti upravo ovakva. Istaknuo je da vjeruje da će Jadranska Hrvatska ostati u narančastom, što se i dogodilo.
Priznao je da bi se Panonska Hrvatska mogla zacrveniti zbog visokog udjela pozitivnih među testiranima, a što je ECDC i uzeo u obzir pri izradi nove korona-karte.
Plenković: Premašit ćemo 70% turističkih rezultata 2019.
Na novu kartu ECDC-a reagirao je premijer Andrej Plenković.
“Prema novoj karti European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC, hrvatska obala ostala je narančasta i do početka rujna.
Strani turisti prepoznali su Hrvatsku kao sigurnu destinaciju te bismo mogli i premašiti 70% turističkih rezultata iz pretkrizne 2019. Odgovornim ponašanjem i cijepljenjem čuvajmo i zdravlje i gospodarstvo!”, izjavio je Plenković.
Prema novoj karti @ECDC_EU, hrvatska obala ostala je 🟠 i do početka rujna. Strani turisti prepoznali su 🇭🇷 kao sigurnu destinaciju te bismo mogli i premašiti 70% turističkih rezultata iz pretkrizne 2019. Odgovornim ponašanjem i cijepljenjem čuvajmo i zdravlje i gospodarstvo 🇭🇷! pic.twitter.com/uFZY36C4We
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) September 2, 2021
Kako stoji konkurencija?
Kako stoje hrvatski turistički konkurenti? U pravilu imaju goru epidemiološku situaciju od one na hrvatskom Jadranu. Južna Italija, uključujući Siciliju i Sardiniju su u crvenom, kao i dobar dio središnje Italije, dok je ostatak zemlje u narančastom.
U crvenom je i Slovenija, dok je Grčka u crvenom ili tamnocrvenom, kao i Cipar. Crvene se i cijeli Portugal te skoro cijela Španjolska, a pogotovo njene turističke regije na Mediteranu.
Cijela francuska mediteranska obala je u tamnocrvenom, dok je ostatak zemlje u crvenom.
Tamnocrvena su ona područja u kojima je 14-dnevna stopa veća od 500.
Na novoj korona-karti ECDC-a zelene su jedino Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska i najveći dio Rumunjske.
Danas u Hrvatskoj 798 novih slučajeva
Kakva je uopće epidemiološka situacija danas u Hrvatskoj?
Imamo 798 novih slučajeva, a preminulo je 11 osoba. Testirano je 9.898 osoba.
Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je ukupno 3.943. Među njima je 450 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 53 pacijenta.