PASTIR ŠILJOGLAVAC

Kod Koromačna ulovljen pastir šiljoglavac, rijedak stanovnik Jadrana

Boris Bulić

Pastir šiljoglavac može narasti do 1,5 metara u dužinu s tim da je u Jadranu najduži primjerak ulovljen kod Lastova bio dug 93 centimetra i težak 8,3 kilograma.



Iz Koromačna nam se javila Sanja Milevoj koja nam je poslala slike neobičnog ulova ribara Matije Tomičića i svog supruga Sebastijana Milevoja : Oni su u blizini svjetionika Crna punta prema Cresu, na dubini cca 45 metara, mrežom stajaćicom ulovili nepoznatu ribu tešku 800 grama. Naravno, zahvaljujući društvenim mrežama riba je vrlo brzo determinirana.



Riječ je o vrsti pastir šiljoglavac (Centrolophus niger, Gmelin, 1788) koji je najbrojniji u Atlantiku, Australiji i Novom Zelandu dok je u Mediteranu rasprostranjen uglavnom u njegovom zapadnom i srednjem dijelu, pri čemu je u Jadranu dosta rijedak.





Pastir šiljoglavac zalazi do 800 metara dubine s tim da se juvenilarni primjerci u pravilu zadržavaju u plićem moru.


Inače su u Jadranu uz pastira šiljoglavca prisutni kao stalne vrste i pastir batoglavac (Schedophilus ovals, Valienciennes, 1833.), pastir krilaš (Cubiceps gracilis, Lowe, 1843) i trnobraz (Schedophilus medusophagus, Cocco, 1839), svi iz iste obitelji Centrolophidae.