Objavljene su nove knjige Davora Mandića i Sanjina Sorela te »Intervjui u Poeziji 2005. - 2015.« u Biblioteci Poezije Plus pod uredničkom palicom Ervina Jahića
povezane vijesti
ZAGREB – U izdanju Hrvatskog društva pisaca objavljena su tri nova naslova – knjige poezije »Dva kruga, jedna tuga« Davora Mandića i »Lampedusa, splav meduza« Sanjina Sorela te knjiga »Suvremeno hrvatsko pjesništvo u dva glasa (intervjui u Poeziji 2005. – 2020.)« koju je priredio Ervin Jahić. Zanimljivo je da su svi ovi autori, na ovaj ili onaj način, vezani za Rijeku. Davor Mandić je pisac i novinar Novog lista, a njegovu knjigu u Biblioteci Poezije uredila je istaknuta pjesnikinja Monika Herceg. Knjiga »Dva kruga, jedna tuga« svojevrsni je nastavak istraživanja poetike koju je autor već ranije započeo u knjizi »Mostovi«, s produbljenjem u emotivne pejsaže i motive.
Jezik kao alat
– Tako u već ranije prepoznatom prvijencu on zahvaća jezikom različite dubine; njegov jezik alat je koji kopa, ruje i prebacuje poput samouvjerene motike i naprosto se igra. Upravo isto događa se i s ovom knjigom, koja teži sada i nekim drugim potragama, postavljajući prije svega jedno u kontekst dvojine odnosa. Zato je moguće reći da je ovo i ljubavna knjiga. Upravo emocionalna komponenta, uz ludičku, značajna je za novu knjigu Davora Mandića, kojom on upire pogled u dostupan obzor svijeta, ali i samog sebe… Visoka osviještenost forme i kozmička širina jezičnog izraza ovu poeziju čine estetski i konceptualno promišljenom…, osvrnula se Monika Herceg.
Razgovori
|
Postmodernistička poema
Knjiga riječkog sveučilišnog profesora Sanjina Sorela »Lampedusa, splav meduza« objavljena je također u Biblioteci Poezije, a urednik Ervin Jahić ovako piše o njoj:
– »Lampedusa, splav meduza« postmodernistička je poema, po mnogim karakteristikama jedinstvena u suvremenoj hrvatskoj poeziji. U njezinu je fokusu utapanje tisuća nevinih ljudi koji bježe od rata i jalova, isprazna rasprava o stoljećima europske umjetnosti i kulture. Sukob je to prirode i kulture, borbe za goli život i uživanja u njegovim ljepotama. Pišući o dvostrukim standardima, kolapsu morala i lažne slike univerzalnih vrijednosti, Sorel ne štedi nikoga, pa ni sebe…, napisao je Jahić.
Ervin Jahić uredio je i knjigu »Suvremeno hrvatsko pjesništvo u dva glasa (intervjui u Poeziji 2005. – 2015.)«. Kako se navodi u uvodnoj riječi priređivača, ovakve knjige su rijetke a korisne, one daju novi pogled, otvaraju nove perspektive, produbljuju svoj predmet intenzitetom asocijacija, intuicija, (samo)refleksija. Ovakve knjige su i alternativna povijest pjesništva.