PAKLARA

Morski vampiri zapravo postoje i hrane se krvlju, nekima su čak kulinarski specijalitet

Boris Bulić

https://prirodahrvatske.com/2019/05/29/paklare/

https://prirodahrvatske.com/2019/05/29/paklare/

Budući da nemaju donju vilicu nazivaju se kružnoustima. Zahvaljujući takvom usnom otvoru lako se prilijepe za domaćina gdje parazitiraju sišući krv i tjelesne tekućine.



Premda je prisutnost pijavica kao parazita na ribama izraženija je na slatkim vodama no prisutna je i u moru. Invadiranost riba ovim nametnicima naziva se hirudinoza, a invadirana može biti površina kože ili škrga.


Kao i kod ostalih parazitskih oboljenja i ovdje su česte sekundarne infekcije koje nerijetko dovode do uginuća domaćina.


Paklare uvijek jako krvare


No postoje i ribe koje napadaju poput pijavica. Te ribe pripadaju nadrazredu besčeljusnih riba (Agnatha). Smatra se da su se suvremene kružnouste pojavile još prije devona kao bočni ogranak koji se odijelio od nekih primitivnih besštitnjača.




Danas su od toga ogranka preživjele i savršeno se prilagodile parazitskom načinu života dvije vrste, paklara (Petromyzoniformes) i sljepulja (Myxiniformes) koje zapravo mnogi ihtiolozi uopće ne smatraju ribama.


Paklare se često znaju prilijepiti za brodsku oplatu


Valja napomenuti i da je prisustvo sljepulje u Jadranu prema nekim autorima vrlo upitno. Jednako se tako smatra da sljepulja i nije nametnik već strvinar. I jedna i druga stavka govore jasno o činjenici da biologija ove ribe u Jadranu nije dovoljno istražena.


Krv paklare je otrovna no termičkom obradom gubi to svojstvo. Mada je većini naših ribara ali i gastronoma paklara odvratna, u  francuskoj ovu ribu smatraju kulinarskim specijalitetom.