https://www.rtvslo.si/zabava-in-slog/zanimivosti/cudez-v-piranu-rodila-se-je-kopica-malih-morskih-konjickov/586892#&gid=1&pid=2
Piranski akvarij poznat po iznimno velikom broju ribljih vrsta i raznih drugih morskih organizama ovih je dana dobio prinove. U jednom od akvarija je po prvi puta zaplivalo mnoštvo malih kratkokljunih morskih konjica (Hippocampus hippocampus) inače zakonom zaštićene riblje vrste.
povezane vijesti
Kako prenosi MMC RTV SLO Piranski je akvarij bogatiji za leglo morskih konjića. Manja Rogelja iz piranskog akvarija nam je objasnila da su njihovi morski konjići, koliko ona zna, jedini u Sloveniji u akvariju, budući da su divlja zaštićena vrsta. U akvariju imaju dva para morskih konjića, kratkljunih i dugokljunih, koje su dobili iz slovenskog mora.
– Stanište obje vrste preklapa se. Kratkokljuni (Hippocampus hippocampus) žive nešto više u dubini, a dugokljuni (Hippocampus ramulosus) više u plićaku, među travom – objašnjava Manja, dodajući da se obje vrste redovito sastaju u moru uz Piran i Fiesu.
Kao što je spomenuto, svi su primjerci ulovljeni kao odrasle jedinke. Budući da je riječ o životinjskoj vrsti o kojoj se malo zna, procjene njihove dobi također su približne, ali pretpostavljaju se da su primjerci u vrijeme ulova bili stari oko dvije godine, a spomenuti par već dvije godine živi u piranskom Akvariju. I sad se prvi put dogodilo da su postali roditelji – ponosno objašnjava Manja Rogelja, koja ne krije oduševljenje:
– Morske konjiće je jako teško održati u akvariju, jer se uglavnom hrane živom hranom, a kratkoljuni konjići se općenito vrlo rijetko razmnožavaju u akvarijima.
Ali još je veće čudo broj mladunaca. Bilo ih je ukupno 1150. Naravno, živih je bilo puno manje, ali prosječan broj mladunaca u ovoj vrsti je oko 250 ili manje, pa zaključujemo da i nisu svi mogli preživjeti jer ih je bilo toliko – kaže Rogelja.
– Ovaj par imamo već dvije godine i oni se jako dobro slažu cijelo vrijeme unatoč tome što se drugi mužjak povremeno voli ‘miješati’ između njih, vjerojatno zato što ga druga ženka koja je malo mlađa ne zanima. Koliko je poznato, morski konjici su prilično odane životinje i monogamni su barem jednu sezonu, odnosno ljeti, kada je vrijeme parenja. A ovaj se par već nekoliko tjedana udvarao. Njihov ples bi započeo ujutro kad se upale lampice u akvariju. Hvatali su se za rep i plesali do površine i natrag. Stalno udvaranje i bliskost vjerojatno su bili i glavni razlozi uspješnog parenja, kako su se njihovi ciklusi usklađivali – istaknula je Rogelja.
Razmnožavanje morskih konjića u osnovi je neobično, jer se o potomcima brinu mužjaci, ali također je važno da budu blizu kad jajašca dosegnu spolnu zrelost, a ženka ih položi u mušku vrećicu, gdje onda dolazi do oplodnje.
– Važno je da konjići tada imaju mir. Jednom smo izgubili leglo jer je u akvariju tada bilo previše buke zbog posjetitelja, a ženka se trgnula i tako promašila vrećicu mužjaka.
Po oplodnji slijede tri tjedna trudnoće, nakon čega počinje izvaljivanje mlađi.
– Uz pomoć posebne planktonske mreže na odvodima, mlađ veličine milimetra je odvojena i smještena u zasebni akvarij, gdje je temperatura nešto viša, i gdje su opskrbljeni račićima koje sada glasno gutaju.
Čak se i novi tata već oporavio od porođaja i sada se ponovno druži sa svojom partnericom:
– Možda ćemo za tri tjedna ponovno svjedočiti novoj generaciji – kaže Rogelja s nadom.
– A koliko će mladunaca doseći odraslu dob – to ćemo znati tek za nekih šest mjeseci jer je smrtnost kod ove vrste u toj dobi ipak velika – objasnila nam je Manja Rogelja.