Ivica Đikić i Zoran Žmirić / Snimio Sergej DRECHSLER
Program »Knjiga na nezgodnim mjestima« Gradske knjižnice Rijeka kroz inovativni sadržajni, prostorni i tehnološki okvir konceptualizira domaću književnost i publicistiku održavanjem specifičnih tematskih razgovornih susreta s književnim i stručnim autorima na nekonvencionalnim urbanim lokacijama na riječkom području omogućujući neposrednije prožimanje zajednice, autora, knjiga i čitanja, a uključujući u razgovor arhitekte, urbaniste, urbane aktiviste
povezane vijesti
- U nevremenu stradao popularni Morski prasac: “Ove godine, sve je počelo neočekivano ranije…”
- Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak
- 24-satno crtanje stripa u Rijeci i ove godine, izazov je odlična prilika za umjetnike i zaljubljenike u stripove svih generacija
RIJEKA Gostovanjem poznatog književnika, autora, novinara i urednika Ivice Đikića održan je prvi susret iz novog programa Gradske knjižnice Rijeka »Knjiga na nezgodnim mjestima«. To prvo »nezgodno« mjesto bila je terasa nebodera u riječkom naselju Rastočine. Bio je ovo prvi susret takve vrste i prvi razgovor s književnikom na visini iznad 26. kata u neboderima koji oblikuju vizuru Rijeke, a s kojih se pruža nevjerojatan pogled na grad iskorišten upravo za prepoznatljive prizore u seriji »Novine« snimane upravo prema Đikićevom scenariju.
Kako kažu u GKR-u, terasa nebodera poput ove pruža priliku za stvaranje male kulturne oaze za stanare, prostor susreta i mogućnosti te će se susretom nastojati uputiti i na taj aspekt mogućnosti, posebno jer je na Rastočinama izrazito upečatljiv problem manjka parkirnih mjesta i javnog prostora.
Program »Knjiga na nezgodnim mjestima« Gradske knjižnice Rijeka kroz inovativni sadržajni, prostorni i tehnološki okvir konceptualizira domaću književnost i publicistiku održavanjem specifičnih tematskih razgovornih susreta s književnim i stručnim autorima na nekonvencionalnim urbanim lokacijama na riječkom području omogućujući neposrednije prožimanje zajednice, autora, knjiga i čitanja, a uključujući u razgovor arhitekte, urbaniste, urbane aktiviste.
Programom se čitanje promovira na terenu neposredne prakse u zajednici i s ključnom porukom da najveći dometi hrvatske knjiške produkcije trebaju živjeti s ljudima, izvan prostora tradicionalne kulture, a ujedno mogu služiti i za promišljanje konkretnih problema i izazova budućnosti. Program se odvija uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u sklopu programa koji potiču čitanje i razvoj čitateljske publike.