Snimila D. PLEŠE
Taj običaj obilježava priča u kojoj su neudane djevojke za Ivanje u polju ubirale ivančice, misleći pritom na svoje simpatije, a zatim bi odlazile do krova neke stare mjesne »hiše« prekrivene krovnom daskom te bi na njega svaka bacila svoj vjenčić. Redni broj krovne daske na kojem bi se zaustavio tumačile su kao broj godina za koji će se svaka od njih udati
povezane vijesti
DELNICE – Kako kaže stara narodna izreka »bolje da se zatre selo nego običaji«, pa baš zbog toga vrijedi držati do običaja i tradicije goranskih mjesta unatoč svim nedaćama… To najbolje zna Etno-udruga Prepelin’c iz Delnica koja od 2009. godine za Ivanje, blagdan koji je ujedno i Dan grada Delnica, uprizoruje stari goranski ivanjski običaj. Taj običaj obilježava priča u kojoj su neudane djevojke za Ivanje u polju ubirale ivančice, misleći pritom na svoje simpatije, a zatim bi odlazile do krova neke stare mjesne »hiše« prekrivene krovnom daskom te bi na njega svaka bacila svoj vjenčić. Redni broj krovne daske na kojem bi se zaustavio tumačile su kao broj godina za koji će se svaka od njih udati.
– U nekim su goranskim mjestima takve djevojke nazivane kresnice ili ivanjske kresnice te su čak znale pritom biti odjevene u svečanu bjelinu i kretale bi se selom u povorci, pjevajući stare tradicijske ivanjske pjesme, držeći u rukama upaljene svijeće. Etno-udruga Prepelin’c taj običaj uprizoruje za Ivanje pred najstarijom sačuvanom kućom u Delnicama, Hišom Rački, iz druge polovice 18. stoljeća, a delničke kresnice redovito u tom uprizorenju prate goranski svirači harmonika – heligonkari, a nekad i manji instrumentalni sastav, dok publika bodri djevojke – poručili su iz Etno-udruge Prepelin’c, na čelu s njihovim predsjednikom Davorom Grgurićem.
Ovakvi su običaji bili po cijelom Gorskom kotaru, no nažalost samo je u Delnicama opstao. Ove godine suradnju je imao i s Udrugom Dotepenac i KUD-om Delnice, koji su djevojkama posudili delničke narodne nošnje. Muzikanti, Denis Kezele i Živko Merle na heligonkama, Nikola Mihelčić na berdi, Goran Majnarić na gitari te Dinko Colnar na bugariji, posebno su svojim izvedbama goranskih pjesama, polki i valcera podignuli atmosferu i dali podršku djevojkama.
A knedla u grlu je malčice zastala prisutnim roditeljima dok su njihove kćerke bacale vjenčiće jer oni se znaju i obistiniti. Jučer je čak bio i postignut rekord jer je jedna djevojka vjenčić bacila na sedmu dasku – što znači za sedam godina udaja. Neko vrijeme vjenčići će ostati na krovu i simbolizirati tradiciju te podsjećati na neka drugačija vremena.