Foto Dario Maršanić
Iz Jame na Saršonima izvučeno je gotovo deset kubika otpada koji je po završetku akcije propisno zbrinut. Uglavnom se radi o kućanskom otpadu koji je ovdje godinama nepropisno odlagan
povezane vijesti
Speleološka udruga “Estavela” iz Kastva u subotu je organizirala je edukativno-ekološku akciju sanacije divljeg deponija u “Jami na Saršonima”.
Akcija je provedena u okviru volonterske speleološke inicijative “Čisto podzemlje” čiji je cilj borba protiv bacanja otpada u krško podzemlje.
“Akciju čišćenja ‘Jame na Saršonima’ proveli smo u suradnji s Općinom Viškovo koja je osigurala postavljanje kontejnera i zbrinjavanje prikupljenog otpada, te s lokalnim stanovništvom koje je pomoglo pri transportu otpada i čišćenju terena oko ulaza u jamu.
Mještani su donosili vodu i kavu, a po završetku akcije sudionike su velikodušno ugostili g. Ante i gđa Milica iz obližnje kuće”, izjavila je Eva Fućak, jedna od voditeljica akcije.
Akciju je podržala i Javna ustanova ‘Priroda’ s kojom je “Estavela” već surađivala na čišćenju Zametske pećine prošle godine. U čišćenju je sudjelovalo 16 speleologa iz “Estavele”, te 8 drugih volontera.
Iz Jame na Saršonima izvučeno je gotovo deset kubika otpada koji je po završetku akcije propisno zbrinut. Uglavnom se radi o kućanskom otpadu koji je ovdje godinama nepropisno odlagan.
Među raznoraznim otpada izvađenim iz jame na fotografijama je vidljiva i fina kolekcija odbačenih vinila, ali i povijesni grb nogometnog kluba Hajduk, s velikom crvenom zvijezdom.
Zahvaljujući financijskoj podršci tvrtke Lidl Hrvatska inicijativi “Čisto podzemlje”, speleološke udruge više ne moraju pokrivati troškove organizacije čišćenja speleoloških objekata iz vlastitih sredstava pa se i obujam ovakvih akcija značajno povećao.
“S obzirom na to da živimo na krškom području, smatramo da je izuzetno bitno širiti svijest o važnosti očuvanja krškog podzemlja koje čuva 70% zaliha pitke vode i dom je za 70% hrvatskih endemskih životinja.
Bacanjem otpada u jame i špilje, zalihe pitke vode, kao i jedinstvena podzemna fauna, izravno su ugrožene.
Nažalost, u hrvatskom kršu dosad je evidentirano preko 900 ilegalnih odlagališta otpada.
Uglavnom se radi o jamama i špiljama koje se nalaze blizu naseljenih mjesta i do kojih se može doći vozilom.
Kako vjerujemo da se u većini slučajeva radi o tome da ljudi jednostavno nisu svjesni štetnosti takvog zagađivanja, naš je cilj informirati javnost o navedenoj problematici u nadi da ćemo time spriječiti daljnje onečišćavanje našeg podzemlja”, objašnjava Eva Fućak.
Svoj doprinos očuvanju podzemlja možete dati i prijavljivanjem zagađenih špilja i jama putem web stranica inicijative na adresi www.cistopodzemlje.info.