Foto Dusko Jaramaz / Luka Stanzl PIXSELL
Čak i kad je automobil u hladu, vrlo brzo dolazi do pretjeranog zagrijavanja unutrašnjosti, a onda se i sam organizam zagrijava. Procjena je da već nakon sat vremena može doći do toplinskog udara i smrti, upozorava dr. Goran Roić, ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj
povezane vijesti
ZAGREB – Nakon strašne tragedije u Kninu, gdje je zaboravljen u obiteljskom automobilu od toplinskog udara preminuo petogodišnji dječak, ponovo je otvoreno pitanje kako je moguće zaboraviti vlastito dijete u automobilu, i je li prihvatljivo svjesno ostaviti dijete u autu, makar i nakratko. Posljedice, kako se i ovoga puta nažalost pokazalo, mogu biti kobne.
Otac preminulog dječaka pritvoren je, a protiv njega je jučer podignuta kaznena prijava Županijskom državnom odvjetništvu u Šibeniku. Tereti ga se da je neodgovornim postupanjem grubo zanemario roditeljsku dužnost i time prouzročio djetetovu smrt.
Prema dostupnim informacijama, on je trebao odvesti sina u vrtić, ali je na to zaboravio te je usnulog dječaka ostavio zaključanog na zadnjem sjedištu automobila. Pronašli su ga tek poslijepodne kad je majka došla po dijete u vrtić i shvatila da dječaka nema.
Slučaj iz Knina nije izoliran. I u Hrvatskoj, a tako i u svijetu, ovakvi se slučajevi događaju, nerijetko sa smrtnim ishodom. U srpnju 2019. godine tako je od toplinskog udara i dehidracije stradala četverogodišnja djevojčica koju je otac satima ostavio u pregrijanom automobilu u Rovinjskom Selu.
Tragični primjeri
Slični primjeri događaju se praktički svakog ljeta. Stručnjaci stoga upozoravaju – neprihvatljivo je djecu ostaviti u zaključanom automobilu, čak i ako se radi o »samo 10 minuta«. Izlike za roditelje ne može biti ni ako je automobil u hladu ili je prozor mrvicu spušten kako bi ulazio zrak, jer se u parkiranom vozilu bez klime brzo razvijaju visoke temperature koje ljudski organizam ne može podnijeti.
– Čak i kad je automobil u hladu, a netko boravi u kabini na visokoj temperaturi, vrlo brzo dolazi do pretjeranog zagrijavanja unutrašnjosti, a onda se i sam organizam zagrijava. Ako je vani ekstremna temperatura, neovisno o tome je li vozilo na suncu, dakle nema ventilacije, zatvoreni su prozori, procjena je da već nakon sat vremena u takvim okolnostima može doći do toplinskog udara i, nažalost, smrtnog ishoda, upozorava dr. Goran Roić, ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj. Toplinski udar, objašnjava, nastupa kad tjelesna temperatura naraste na 40 i više stupnjeva Celzijevih, što rezultira prestankom rada organskih sustava, dovodi do trajnog oštećenja mozga i rezultira smrću. Tome prethodi pojačano znojenje, zagrijavanje, crvenilo kože, a zatim i konvulzije, grčevi, te nastupa koma i smrt.
Niti jedna temperatura, ističe Roić, nije »sigurna« za djecu, niti bi se njih u bilo kakvim okolnostima smjelo ostavljati same u automobilu. A ljetne temperature zraka posebno su visoki rizik.
– Preporuka je uopće ne ostavljati dijete u autu. To je najbolja preventiva. Ljudski i profesionalno smatram da je to neprihvatljivo. Jer i da se radi o samo 10 minuta, i da je opravdano, nešto se roditelju može dogoditi, nešto ga skrene, a dijete je nemoćno, nitko ne zna da je u autu i dogodi se katastrofalan neželjeni ishod, zaključuje Roić.
Ljudski je pogriješiti i može se razumjeti da se nekome tako nešto dogodi, ali roditeljska uloga mora biti postavljena kao prvi životni prioritet, ona nikada ne smije biti u drugom planu, upozorava splitski psihijatar dr. Ivan Urlić.
Od banalnosti do užasa
– Otac je, koliko sam čuo, bio pozvan iznenada, to nije bio njegov redoviti rad, i onda kad je odveo suprugu na posao, otišao je misleći na drugu obvezu, jednostavno je zaboravio na dijete. Vjerojatno je dijete bilo pospano, možda je zakunjalo na stražnjem sjedištu, a misli su ocu bile drugdje. Tako je iz jedne posve banalne situacije nastala jedna užasna situacija, navodi Urlić. Kaže kako se može razumjeti da se tako nešto događa, ali to ne može biti isprika jer čovjek prije svega treba biti koncentriran na svoju roditeljsku dužnost.
– Jednom kad postanemo roditelji, roditelji smo za čitav život. To je jedna od nekoliko uloga koje traju zauvijek. Sve drugo može biti i ne biti. Tih par uloga u životu koje su od ključne životne važnosti, tako nešto da padne u drugi plan, rijetko je. Pogotovo na ovaj način. Ljudi se svade, ne vole partnera, osvećuju se preko djeteta, ali ovo je nešto što je to nesretno dijete koštalo života. I možete misliti koju tugu i dramu ostavlja roditeljima, a razlog ne može biti banalniji. Važno je prve stvari postaviti na prvo mjesto. Naša roditeljska uloga je cjeloživotna priča na prvome mjestu, a nakon toga dolazi sve ostalo, i partneri, i prijateljstva, i radne obveze. Na prvom mjestu mora biti roditeljstvo, onos roditelja i djeteta, jer je to baza za cijeli kasniji djetetov život, zaključuje psihijatar Urlić.
U SAD-u tridesetak smrti godišnje
– Kad nema ventilacije, protoka zraka, velike staklene površine u automobilu se sa svih strana zagrijavaju, a temperatura se neproporcionalno digne u kabini. Ako je vanjska temperatura 40 stupnjeva Celzijevih, za sat vremena u parkiranom autu, u okolnostima takvog staklenog kubusa, bit će 70 stupnjeva. Otvoriti malo prozore nije dovoljno za ventilaciju. Kad ljeti uđemo u auto, prvo dvije, tri minute pričekamo jer je sve užareno. Kad dijete boravi u takvom prostoru, bez zraka, vrlo brzo se događa kaskadni niz loših događaja, veli ravnatelj Klaićeve. U toj bolnici, kaže, ne bilježe sličan slučaj, no statistike iz SAD-a kažu da se godišnje dogodi 30-ak slučajeva smrti djeteta ostavljenog u automobilu.