Marketinški potez?

Sad i softverska tvrtka Norton nudi rudarenje kriptovaluta na svakom računalu koje ima njihov antivirusni program

T.I.

Zasada nije službeno objavljeno kako Norton namjerava monetizirati značajku za korisnike, ali snimke zaslona pokrenutog softvera sugeriraju da će raditi kao "bazen", a svi će korisnici dijeliti nagrade



Nakon što smo doznali da kanadska tvrtka Daymak konstruira električni automobil koji će u vrijeme dok ne vozi rudariti kriptovalute, sad doznajemo da će to moći činiti i svi koji instaliraju antivirusnu zaštitu dobro poznate softverske tvrtke Norton. Naime, iz Nortona su najavili planove za taj avangardni potez, dodavanje automatskog rudarenja kriptovalute Etherum kao značajke njihovog anti-virusnog programa 360 s LifeLockom.


Nova značajka Norton Crypto omogućavat će korisnicima da zarade novac bez potrebe za rizikom korištenja nekog neprovjerenog softvera, no istovremeno je vrlo realno kako bi sama zarada mogla biti zanemariva.


“Ponosni smo što smo prva tvrtka za kibernetsku sigurnost koja je korisnicima ponudila mogućnost da na siguran i jednostavan način zarađuju rudarenjem kriptovaluta. S Norton Crypto, naši klijenti mogu rudariti kriptovalute sa samo nekoliko klikova miša, zaobilazeći mnoge softversko-hardverske izazove kod ulaska u svijet rudarenja kriptovaluta“ – rekao je Gagan Singh, glavni direktor za proizvode u Nortonu.




Iz Nortona tvrde kako poboljšavaju postojeće iskustvo, a s obzirom da je riječ o pouzdanoj tvrtki za računalnu zaštitu, korisnici mogu biti sigurni da su njihovo računalo i kriptovalute u sigurnim rukama. Zasada nije službeno objavljeno kako Norton namjerava monetizirati značajku za korisnike, ali snimke zaslona pokrenutog softvera sugeriraju da će raditi kao “bazen”, a svi će korisnici dijeliti nagrade. Naravno,  korisnici će plaćati članarinu u iznosu od oko 1% zarade.


Očekuje se da će Norton Crypto postati dostupan svim kupcima Nortona 360 već u narednim tjednima.


Vijest je dočekana sa određenom dozom sumnje među „kriptašima“. Rudarenje kriptovaluta zahtijeva mnogo energije zbog čega je za većinu normalnih računala teško zaraditi više novaca nego što bi se potrošilo na račune za struju. Snalažljivi korisnici bi svejedno mogli zaraditi ako koriste električnu energiju koju ne plaćaju, poput ureda ili studentskog smještaja, no to bi potencijalno nosilo pravne rizike.


Uostalom, prihod od rudarenja kriptovaluta je u mnogim zemljama oporezivo stoga potencijalni profit od par lipa dnevno ne bi bio vrijedan papirologije koja bi iz toga proizašla. Po svemu sudeći, Norton Crypto će biti tek zgodno smišljen marketinški potez u vrijeme kad svi pričaju o kriptovalutama, a malo tko razumije njihovu logiku i način kako na njihovom rudarenju zaraditi ozbiljniji novac. U tom smislu, dodavanje nove značajke vjerojatno će privući dodatni broj kupaca njihovog anti-virusnog programa, ali velikoj većini njih sigurno neće donijeti spomena vrijednu zaradu.