Premda je podmorje bogato brojnim, udičarima zanimljivim vrstama, oni koji znaju iskoristiti priliku, u ovo doba godine se okreću manulama
povezane vijesti
Dani su napokon dovoljno topli da se u ribolovu može uistinu uživati.
I premda je podmorje bogato brojnim, udičarima zanimljivim vrstama, oni koji znaju iskoristiti priliku, u ovo doba godine se okreću manulama.
DVIJE VRSTE
Gira oblica ili manula (Spicara smaris, Linnaeus, 1758) je riba jata. Najčešće je nalazimo nad ljušturasto-pjeskovitim dnom i nad livadama posidonije. Ne naraste puno, tek do dvadesetak centimetara duljine i 0,08 kilograma težine. No dinamika lova i broj ulovljenih primjeraka vrlo uspješno kompenzira nedostatnu kilažu.
Njena prva rođaka je gira oštrulja ili lužina (Spicara flexuosa, Rafinesque, 1810). Od manule se razlikuje oblikom tijela koje je nešto šire, te po tirkizno plavim prugama koje krase mužjake u ovo doba godine. Svadbeno ruho toliko izmjeni ove udvarače da ih mnogi smatraju zasebnom vrstom. I danas ih mnogi ribari odvajaju u posebne kašete i prodaju kao ‘maštore’.
ŠTAPOM S OBALE
Cijelo uzobalje je u ovo doba godine bogato ovim ribama. S obale se mogu loviti svim pridnenim tehnikama od kojih je najučinkovitiji beach ledgering. Za takav je ribolov potreban štap dužine oko četiri metra, osjetljive vršne akcije i težine izbačaja 40-80 grama. Rola bi trebala imati plitku konusnu špulu koju je idealno ispuniti upredenicom promjera 0,14 do 0,16 milimetara. Predvez za gire je klasičan, obavezno fluorokarbonski. Iznad 40 – 100 gramskog olova se vezuju tri kraće prame naoružane tankim žičanim udicama, tzv. kristalkama veličine 8 – 10.
IZ BARKE
Ribolov iz plovila ne zahtijeva tako kompliciranu opremu. Budući da sistem ne treba zabacivati, tip štapa nije strogo određen. Važno je samo da ima osjetljiv vrh, jasnih boja, radi detekcije poteza. Rola također može biti obična s ti da bi bilo dobro da ima pouzdanu prednju kočnicu. Budući da se ribolov najčešće odvija do 30 metar dubine struna može biti i najlonska s tim da bi predvez svakako trebao biti flurokarbonski. Poželjno je da najdonja prama bude nešto duža, smještena odmah uz olovnicu zbog arbuna i podlanica koje se rado zadržavaju pod jatima manula.
NAJUSPJEŠNIJE KROZ JUTRO
I manule i lužine grizu na sličan način. Živčano potezanje i treperavo cimanje tipični su za te ribe. Tijekom izvlačenja gire se svo vrijeme tresu i šijaju ne bi li se oslobodile udice što im zbog mekanih i istezljivih usta to i često i uspije.
Ipak, unatoč tome, izvlačiti ih treba konstantno i brzo. Nerijetko se dogodi da sve tri udice donesu ribu, pa dok jednu skidamo, ostale same spadaju. Stoga je u obalnom ribolovu dobro imati plastičnu kantu ili prostirku nad kojima se ulov može bez straha skidati s udica.
Manule se najuspješnije love u jutarnjim satima te kasnije popodne sve do sumraka. Najprikladnija ješka su crvići, lignje izrezane na trakice i bijelo pileće meso.
DODATNI GUŠTI
Manule su najukusnije pržene na ulju, no mogu se i lešati (juha je odlična!) ili spremati na brudet. Marinirane dugo vremena uspijevaju zadržati temeljni okus.
Lužina ima nešto manje kvaliteno meso, ali se može spravljati na isti način kao i manula. Modro isprugani mužjaci su u ovo doba godine posebno ukusni pečeni na gradelama.
A ako ih do sada niste probali, možda je sada pravo vrijeme da to učinite. Izađite na more i izguštajte se u ribolovu, a onda pravo za stol po dodatne gušte.