Foto: Pixabay
Proizvodi koje se stavljaju na tržište moraju biti označeni kao proizvodi koji sadrže GMO, pa je na taj način nekontrolirano uveo genetski modificirane organizme u prirodu.
povezane vijesti
Županijski sud u Rijeci je, u žalbenom postupku, donesenom presudom u cijelosti potvrdio presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu po tužbi Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu radi naknadu štete zbog stavljanja u promet sjemena koje sadrži GMO.
U zastupanju Republike Hrvatske, Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je 2005. godine podnijelo tužbu radi naknade štete u visini od 12.888.947,44 kuna sa zateznom kamatom od 2004. godine. Putem inspekcijskih službi provedeno je uništavanje svih usjeva zasijanih sjemenom kukuruza sjetve 2004. godine uvezenog iz Austrije, koje je na tržište stavio tuženik, trgovačko društvo iz Zagreba, jer je kontrolom utvrđeno da sjeme hibridnog kukuruza PR34G13 sadrži genetski modificirane organizme (GMO).
Općinski građanski sud u Zagrebu je 17. prosinca 2019. donio presudu kojom je u cijelosti prihvatio navode Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu iz tužbe, da je tuženik povrijedio odredbe Zakona o zaštiti prirode jer nije imao propisano dopuštenje niti je ispunjavao uvjete iz Uredbe o razini genetski modificiranih organizama u proizvodima.
Prema navedenoj Uredbi proizvodi koje se stavljaju na tržište moraju biti označeni kao proizvodi koji sadrže GMO, pa je na taj način nekontrolirano uveo genetski modificirane organizme u prirodu.
Tuženik je na opisani način prouzročio štetu Republici Hrvatskoj nastalu naknadnim uništavanjem usjeva koji su zasijani sjemenom koje sadrži GMO. Sud je predmetnoj presudi naložio tuženiku, trgovačkom društvu sa sjedištem u Zagrebu, isplatiti tužitelju Republici Hrvatskoj, Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja iznos od 12.888.947,44 kuna sa zakonskom zateznom kamatom te obvezao tuženika i na platež troškova parničnog postupka u visini od 1.401.401,00 kuna.