Igor Štagljar / Foto Borna Filic/PIXSELL
Za testiranje novim testom SATiN potrebna je kapljica krvi i tri reagensa. Procedura traje najviše sat vremena
povezane vijesti
- Igor Štagljar izabran za redovitog člana kanadske akademije znanosti i umjetnosti
- Štagljarov tim razvio novu metodu otkrivanja antitijela na covid-19. Otkrio nam je što očekuje oko korone na jesen
- Tim Igora Štagljara otkrio misterij cistične fibroze: “Ovo je prava revolucija, koja će bitno smanjiti smrtnost”
ZAGREB – Ugledni hrvatski znanstvenik prof. dr. Igor Štagljar sa Sveučilišta u Torontu razvio je sa svojim timom inovativni serološki test za COVID-19, koji bi svojom efikasnošću i cijenom mogao izgurati iz konkurencije postojeće serološke testove.
Novi test nazvan je SATiN, a po Štagljarovim riječima osjetljiviji je, brži i jeftiniji od bilo kojeg drugog trenutno dostupnog testa za otkrivanje antitijela u krvi osoba koje su bile zaražene SARS-CoV-2 koronavirusom. O njegovom otkriću objavljen je u ponedjeljak članak u prestižnom znanstvenom časopisu Nature Communications.
Sedam mjeseci
Zanimljivo je da je prvi autor rada dr. Zhong Yao, viši znanstveni suradnik iz Štagljarovog najužeg tima, rodom iz Wuhana u Kini. Njih dvojica su, nakon što je objavljena genomska sekvencija virusa SARS-CoV-2, osmislila modificiranje jedne od metoda koju su ranije razvili za proučavanje signalnih putova u stanicama raka, i prilagodili je za dokazivanje prisustva antitijela u krvi osoba koje su se zarazile koronavirusom SARS-CoV-2.
Za taj pothvat trebalo im je sedam mjeseci. U ovom trenutku na svjetskom je tržištu dostupno 20-ak različitih seroloških testova temeljenih na metodi ELISA, koja je zlatni standard za otkrivanje antitijela i njihove količine u krvi kod osoba koje su bile zaražene COVID-19. Njihov je nedostatak, tumači Štagljar, što takva provjera traje oko šest sati, a stoji 25 dolara po testiranom uzorku. Brzi antigenski testovi, s druge strane, daju rezultat za 15 minuta, ali ne detektiraju količinu antitijela, te se ne smatraju dovoljno pouzdanima.
Za testiranje novim testom SATiN potrebna je kapljica krvi koja se pomiješa s tri reagensa specifična upravo za test SATiN. Cijela procedura traje najviše sat vremena, a troškovi po jednom testu, kaže Štagljar, manji su od dva dolara, što je bitno jeftinije u odnosu na bilo koji drugi dostupni serološki test.
Uvjeren je da će takav brz i precizan test poslužiti kao putokaz o tome koji je dio populacije u nekoj državi bio zaražen koronavirusom i u kojoj mjeri, što bi moglo biti dobra osnova za donošenje odluka o popuštanju mjera i omogućiti držanje pod kontrolom pandemije dok se ne cijepi stanovništvo.
Ekskluzivna licenca
Test SATiN patentno su zaštitili Sveučilište u Torontu, prof. Štagljar i dr. Yao, a trenutno se primjenjuje u ispitivanju izloženosti zarazi i stečenom imunitetu kod više od 10.000 Kanađana iz provincije Ontario. Sudjeluju i u velikoj epidemiološkoj studiji gdje se istim testom mjeri količinu antitijela koje su cijepljene osobe stekle jednim od trenutno tri odobrena cjepiva u Kanadi – Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.
Kako nam je jučer otkrio prof. dr. Štagljar, ugovor o ekskluzivnoj licenci potpisat će za dva do tri tjedna, a u igri su tri tvrtke koje su iskazale interes za proizvodnju SATiN testova. Iz Hrvatske, kaže, zasad nitko nije pokazao interes za njegovo otkriće, a iako kaže kako je njihov test na raspolaganju svima, nije mu, poručuje, bitno hoće li SATiN preuzeti primat nad ostalim serološkim testovima kojima se danas služimo u otkrivanju antitijela na SARS-CoV-2.