Foto: Paul Hudson/Flickr
Zanimljivost se krije u tome što u mnogo dijelova Hook ovdje ima priliku ono što je napisao o načinu stvaranja glazbe, ilustrirati glazbenim primjerima, audio sekvencama na basu i sintesajzerima, što svakako daje novu dimenziju knjizi
povezane vijesti
New Order su bili i ostali jedan od najvažnijih britanskih bendova 80-ih, nakon što su nastali na razvalinama još važnijeg i utjecajnijeg post punk benda Joy Division. Formirani iz nužde s obzirom da je Ian Curtis počinio samoubojstvo, New Order su se žanrovski zaokrenuli, moglo bi se reći da su diktirali tempo promjena u elektronskoj alternativnoj glazbi, manje komercijalnoj, ali avangardnijoj od elektronskih bendova iz tog vremena koji su vladali top listama, kao što je bio slučaj s Depeche Mode ili Heaven 17. Važan dio „arhitekture“ zvuka New Ordera je bio specifičan bas Petera Hooka, reskiji i oštriji negoli je to uobičajeno u pop-rock šablonama. Hook nije bio samo još jedan basist, on je svojim idejama uvelike definirao zvuk benda.
Bio je unutra od početka, i otišao nakon 2007. godine zbog neslaganja oko budućnosti benda s frontmenom Bernardom Sumnerom. Zanimljivo, i nakon što je otišao bend je s novim basistom zadržao njegov stil zvuka bas gitare na novim pjesmama.
Kako to zna biti nakon konfliktnog razlaza, Hook je s ostatkom benda završio na sudu zbog novca i autorskih prava. Na kraju je došlo do dogovora po kojem je Hook isplaćen, a onda je negdje u to vrijeme Hook napisao i opsežnu knjigu „Substance: Inside New Order“ gdje je iz svoje perspektive opisao nastanak i život Joy Divisiona i New Ordera, te na gotovo 1000 stranica pružio fanovima dubinski i detaljan pogled iza kulisa. Knjiga je zapravo otkrila da je čudo da su Hook i Sumner uopće izdržali tako dugo zajedno s obzirom da su se očito otvoreno mrzili.
Nakon četiri godine od izlska u klasičnom formatu, jučer je knjiga dobila zanimljivu nadogradnju. Naime, Hook ju je izdao kao audio knjigu. Ova verzija sadrži 20 sati čitanog materijala što i nije nešto posebno zanimljivo, ovisno o preferencijama, volite li više listati stranice ili slušati priče (i u našem slučaju brusiti svoj engleski). Zanimljivost se krije u tome što u mnogo dijelova Hook ovdje ima priliku ono što je napisao o načinu stvaranja glazbe, ilustrirati glazbenim primjerima, audio sekvencama na basu i sintesajzerima, što svakako daje novu dimenziju knjizi o dvama legendarnim manchesterskim bendovima. Nekoliko isječaka iz Hookove audio knjige možete poslušati ovdje.