Snimio Sergej DRECHSLER
To bi značilo, navodi, strogu preporuku mnogih europskih država da se u takvu regiju ne putuje, a posljedica bi bila onemogućavanje bilo kakve turističke aktivnosti na Kvarneru
povezane vijesti
- Zlatko Komadina: Specijalizacije u zdravstvu bi trebala plaćati država
- Glavina poručio malim iznajmljivačima: “Sustav privatnog smještaja je neodrživ, ima svega 58 dana popunjenosti”
- Tripadvisor analizirao konkurentnost ponude na Mediteranu, zanimljivo je da nas korisnici ne vide kao preskupu zemlju
Predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić u petak je od primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine zatražio odgovor koje mjere županija poduzima za smanjenje velikog porasta oboljelih od covida-19 te za dobru i sigurnu turističku sezonu.
Boras Mandić u otvorenom pismu proziva Komadinu kao župana i predsjednika Turističke zajednice Kvarnera kao odgovorne za zaštitu zdravlja i živote građana te brigu o turizmu kao vrlo bitnoj gospodarskoj grani.
Ističe da je ova županija prva u Hrvatskoj po porastu oboljelih od koronavirusa, s 431 slučajem u protekla tri dana te značajnim porastom hospitaliziranih pacijenta s ovom bolešću.
Od župana Komadine traži da izvijesti građane o poduzetim i planiranim aktivnostima u cilju pripreme dobre i sigurne turističke sezone.
Boras Mandić upozorava kako je županija u opasnosti da će se prema važećim kriterijima proglasiti tamnocrvenom, odnosno najlošijom covid-19 zonom.
To bi značilo, navodi, strogu preporuku mnogih europskih država da se u takvu regiju ne putuje, a posljedica bi bila onemogućavanje bilo kakve turističke aktivnosti na Kvarneru.
Napomenuo je kako su u županiji lani pokazali da mogu biti najbolji, imati najmanji broj zaraženih, biti zelena regija kao poželjna i otvorena turistička destinacija, da svi gospodarstvenici mogu raditi, da granice mogu biti otvorene te da se građani i turisti mogu osjećati sigurno.
Inače, Boras Mandić je kao zamjenik primorsko-goranskog župana više godina bio predsjednik županijskog Stožera civilne zaštite, a smijenjen je s te funkcije krajem listopada 2020. godine.
Službeno objašnjenje iz županije bilo je da je on sredinom listopada 2020., bez prethodnog konzultiranja i traženja mišljenja struke, osnivača, ravnatelja škola i lokalnih stožera civilne zaštite, zaključio samoinicijativno o potrebi uvođenja online nastave i s tim zaključkom izašao u javnost.
“Takva samovolja je bila pogrešna i nepotrebna i izazvala je nelagodu i nezadovoljstvo u javnosti”, navedeno je u objašnjenju Primorsko-goranske županije.