snimio Marko Gracin
Damir Benić, poznatiji kao Meštar Bene, uz pratnju svoje svite vratio je ključeve grada gradonačelniku Damiru Rukavini te pritom izrazio nadu i želju za boljom maškaranom budućnošću.
povezane vijesti
CRIKVENICA – O tempora, o mores! Čudnih li vremena, čudnih li običaja! Ipak, ovoga puta mogli bismo reći samo – čudnih li vremena. Već i ptice na grani znaju – korona je kriva za sve! Uplela se u našu svakodnevicu, navike, rutinu, običaje, tradiciju… No, čudna vremena će proći, a običaji i tradicija ostaju. Na taj način mogli bismo najbolje opisati jučerašnje paljenje mesopusta na crikveničkoj Paladi. Iako publike nije bilo niti približno kao prijašnjih godina, najvjerniji zaljubljenici i poklonici maškara okupili su ispred hotela International kako bi nazočili svečanoj primopredaji ključeva grada, a nakon toga i činu spaljivanja. Na taj su način, barem simbolično, iskazali svoje poštovanje i duboku naklonost prema običajima i tradiciji.
Okončanje Viroznog
Damir Benić, poznatiji kao Meštar Bene, uz pratnju svoje svite vratio je ključeve grada gradonačelniku Damiru Rukavini te pritom izrazio nadu i želju za boljom maškaranom budućnošću.
– Vraćam vam vrijedni zlatni ključ grada koji je ove godine zbog pandemije vrijedio manje nego inače. Zabavili se jesmo, ali ne onako kako mi to znamo. Sve vas pozdravljam i u sreći i zdravlju ostavljam. Druge godine će maškare trajati dva tjedna duže i ovim vas putem sve pozivam da dođete u našu Crikvenicu. Zaista se nadam da nas čeka u ljepša i veselija maškarana budućnost – rekao je Meštar Bene.
Gradonačelnik Rukavina poručio je maškarama da će ključ staviti na sigurno, zahvalio im se na dobrom upravljanju gradom te poželio da se maškare sljedeće godine održe na svima dobro znani način.
– Zahvaljujem vam što ste naš grad ostavili u najboljem mogućem redu, ključ ću sada pospremiti u sef, do naredne godine. Najvažnije od svega je da običaje nismo zatrli, a vjerujem da nastavak slijedi iduće godine, ali onako kako bismo svi željeli i onako kako smo navikli – poručio je gradonačelnik Meštru, sviti i prisutnoj publici.
Nakon svečanog vraćanja ključeva grada, okupljeni su se zaputili prema crikveničkoj Paladi gdje je spaljen glavni krivac za sve nedaće u prošloj godini – mesopust Virozni. Za Viroznim je plakala jedino njegova udovica, članica svite, dok su drugi s olakšanjem okončali ovogodišnju maškaranu sezonu.
Virtualne maškare
Koronakriza uistinu je uvelike promijenila ustaljeno poimanje maškaranog ludila, povorki, druženja i zabave, pa se tako peto godišnje doba u Crikvenici ove godine moralo preseliti u virtualno okruženje. Za program virtualnih maškara, odnosno konstantne online fotovremepolove i vremenske kapsule koje su sjećanje na maškare i u ovim izazovnim vremenima održale živim, najzaslužnija je Turistička zajednica grada Crikvenice, a direktorica Marijana Biondić osvrnula se na završetak maškara i također poželjela nastavak i povratak stare tradicije.
– Ove godine je peto godišnje doba, koje je zaljubljenicima u maškare zasigurno najdraži dio godine bilo više nego neobično. Najveći dio događanja preselili smo u virtualni svijet kako bismo bili u skladu s epidemiološkim mjerama, a opet da se tradicija »ne zatare«. Turistička zajednica pozvala je sve ljubitelje maškara na virtualno druženje putem društvenih mreža i drugih kanala, a prvenstveno na www.maskare.net i Facebook stranicu Maškare Crikvenica. Objavljene su brojne stare fotografije u maškaranom fotovremeplovu, a najstarije fotografije bile su iz čak 1900. godine! Kreirali smo Viber zajednicu ljubitelja maškara putem koje se brže i jednostavnije komuniciraju informacije vezane uz održavanje maškara na području Rivijere Crikvenica. Za članove zajednice pripremljene su zanimljive Viber naljepnice koje se preuzimaju besplatno, a napisane su crikveničkom čakavštinom. Bilo je tu raznih virtualnih sadržaja za djecu, poput bojanke, igri i radionice izrade maski. Za svakoga ponešto, ali virtualno. Danas na Pepelnicu, osudili smo krivca za sve nedaće u prošloj godini i spalili ga. I sve to s mislima i željom da dogodine uživamo u druženju uživo, kao što je to u tradiciji više od stoljeća – rekla je Marijana Biondić.