Plan u malo vremena

Što sve možete učiniti u svega 2, 5 ili 15 minuta? Donosimo najkorisnije stvari za upravljanje vremenom

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Ključ dobrog upravljanja vremenom nije pronalazak više vremena za rad na stvarima koje su bitne  već je u tome da se učinkovito iskoristite dijelovi vremena koje već imate.

Trik je u tome da se natjerate da vrijeme vidite drugačije. Na primjer, pet minuta potrebnih za stajanje u redu u samoposluzi možda vam se ne čini puno, ali kada istu količinu vremena potrošite na internetu, onda to djeluje malo. Ali pokušajte ovo: Postavite timer na pet minuta, gledajući kako sekunde odmiču. Brzo ćete vidjeti da je to sasvim dovoljno vremena koje možete ispuniti smislenom akcijom.


Važno je napraviti plan za te dijelove vremena pa kad god imate toliko vremena, možete se pokrenuti. Ovdje smo izdvojili nekoliko izvrsnih stvari koje možete učiniti s dvije, pet, 15, 30 ili 60 minuta.


Ako imate dvije minute, možete…


Čitati / odgovarati na poruke na društvenim mrežama/ sortirati mailove


U dvije minute možete sortirati ili odgovoriti na pregršt e-poruka ili Slack poruka koje zahtijevaju samo brzi odgovor. Možda je ovo vrijeme za vježbanje slanja e-pošte poput CEO-a?


Snimite ideje koje su se pojavljivale tijekom dana


Za one koji su upoznati sa sustavom Getting Things Done Davida Allena, ovo bi bilo poput mini čišćenja uma. Izbacite iz glave stvari koje vas muče i približite se realizaciji ideja.


Pošaljite smiješan ili uzbudljiv tekst


Najjači odnosi često se grade sitnim, dosljednim postupcima. Javite prijatelju, kolegi ili članu obitelji da razmišljate o njima tako što ćete poslati urnebesan mem ili im poželjeti sreću na razgovoru za posao.


Obratite se nekome u profesionalnom svijetu koga biste željeli bolje upoznati


Dodavanje nekoga na LinkedIn ili slanje poruke nekome na Facebooku sjajan je način za uspostavljanje profesionalne veze. Jednostavni e-mailovi s dvije rečenice s vremenom mogu postati i  dobra podloga za poslovne dogovore.


upravljanje_vremenom

FOTO/Unsplash


Ako imate pet minuta, možete…


Resetirajte svoj živčani sustav jednostavnom meditacijom


Vjerojatno ste svjesni blagodati duge seanse meditacije. Ali također je korisno samo sjediti ili stajati i zaustaviti se da dišete polako, koncentrirano. Na taj ćete način resetirati vaš živčani sustav i može vam pomoći da se osjećate prisutnije, odnosno fokusiranije.


Izgradite zamah na velikom projektu


Jednostavnim započinjanjem projekta stvarate neko uzbuđenje da biste nastavili s tim kasnije. Istraživači to nazivaju Zeigarnikov efekt. Kada korisnici softvera vide poruku poput “Vaš je profil kompletan za 64%”, vjerojatnije će potrošiti nekoliko minuta na popunjavanje detalja koji nedostaju. Odvojite pet minuta da svoj projekt pomaknete s 0%.


Napišite kratki članak


Dnevnik ima ogromne prednosti, ali izdvojiti vrijeme za to, pogotovo ako to već nije navika, može biti teško. Srećom, samo trošenje minuta na snimanje onoga što se danas dogodilo, kako ste se osjećali zbog toga i što sutra možete učiniti bolje, može biti korisno.


Pročitajte članak koji ste “spremili za kasnije”


Zašto ne razbiti taj zaostatak priča na Mediumu, Pocketu ili Facebooku koje čekaju da ih pročitate kad imate vremena?


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Ako imate 15 minuta, možete…


Odraditi intenzivan trening i istuširati se.


Ne trebate opremu ili posebne cipele. Jednostavno izvodite neke vježbe poput sklekova, čučnjeva, skakanja i dasaka. 7-minutna aplikacija za vježbanje Johnson & Johnson sadrži neke treninge koji stvarno okrepljuju.


Napravite “prvi nacrt”


Ako ste željeli napisati nešto, kratku priču, roman, članak ili iskrenu bilješku voljenoj osobi, trik je samo započeti. Napravite prvi nacrt bez pretjeranog razmišljanja, bez brisanja. Ostavite sve montaže za kasnije. Zamah koji ćete dobiti od 15 minuta pisanja bit će okrepljujući.


Nazovite voljenu osobu


Skloni smo zaboraviti snagu jednostavnog održavanja kontakta s ljudima u svom životu, bilo da se radi o kolegama, prijateljima ili članovima obitelji.


Ako imate 30 minuta…


Razrada ideja


Trideset minuta možda je samo savršeni vremenski blok mozganja. Dovoljno je stvoriti tok misli dovoljan za generiranje ideja, ali ne toliko dugo da bude zastrašujući. Samo nemojte odmah očekivati ​​dobre ideje. Zapravo, postavite si cilj da smislite pet do 10 loših ideja prije nego što uopće očekujete da ćete smisliti neke dobre. Zabilježite sve ideje kako dolaze, dobre ili loše, bez prosuđivanja njihove zasluge. Na kraju sesije, procijenite ideje dajući im ocjene A, B, C ili D na temelju toga kako izgledaju obećavajuće, piše Forge.


Napravite plan za sljedeći tjedan


Za 30 minuta možete se osvrnuti na sastanke i pozive iz proteklog tjedna kako biste postavili ciljeve za sljedeći tjedan. Također možete pregledati svoje velike projekte: Što još treba učiniti? Treba li nešto staviti na čekanje?


Ako imate sat vremena, možete…


Učinite “seriju poslova”


Većina poslova i zadataka osobnog administratora može se grupirati i uništiti u roku od 60 minuta ako ostanete usredotočeni. Postavite mjerač vremena za izradu izvještaja o troškovima, pregledavanje pošte, plaćanje računa, zakazivanje pregleda kod stomatologa, prikupljanje knjiga iz biblioteke za povrat…


Promišljanje


Da biste se doista usredotočili na kognitivno zahtjevan zadatak, trebat će vam sat vremena. Provedite prvih dvadesetak minuta pokušavajući se prisjetiti osnova koje ste već radili o temi. Zatim iskoristite taj zamah da svoje razmišljanje potisnete na dublju razinu.


Važno je naglasiti da vas ne potičemu da svaku minutu dana koristite za postizanje stvari. Ali ako preispitate te zalutale minute i iskoristite ih za brigu o onome o čemu se treba pobrinuti, ostat će vam više vremena za opuštanje, a da pritom ne morate razmišljati ni o čemu.