Svi živimo u nadi da će ovo proći, da ćemo se vratiti svojim životima i obavezama – Marko Sokolić / Foto M. SMOLČIĆ
Lika ima toliko prekrasnih destinacija da je šteta s njima ne upoznati goste. Najčešća asocijacija odnosi se na Nacionalni park Plitvička jezera. Pa cijela Lika je bajkovita i puna ljepota i zanimljivosti, čemu se onda bazirati na jedno mjesto, na jednu destinaciju – uvjeren je Marko Sokolić
povezane vijesti
GOSPIĆ – Koncem prošle godine Obrtnička komora Ličko-senjske županije brojila je 1.152 obrta, što je uz postojeća Obiteljska poljoprivredna gospodarstva svakako gospodarska okosnica ovog dijela Hrvatske. I dok epidemija koronavirusa nije znatnije utjecala na rad OPG-ova, razorno se odrazila na aktivnosti obrtnika. Kao i u cijeloj državi. Broj ličko-senjskih obrtnika se u odnosu na 2019. godinu neznatno smanjio, dok će se tek vidjeti kakav je učinak na obrtnike epidemija COVID-19 imala u godini koja je tek započela.
Pod predsjedavanjem Marka Sokolića održana je ovih dana sjednica Upravnog odbora Obrtničke komore Ličko-senjske županije te se uglavnom razgovaralo o humanitarnoj akciji Hrvatske obrtničke komore prema potresom pogođenom području u Sisačko-moslavačkoj županiji, kao i općenito aktivnostima ličko-senjskih obrtnika. Zaključeno je da se usvaja prijedlog Hrvatske obrtničke komore te će Ličko-senjska komora uz ostale u RH kao i pripadajuća udruženja na posebno otvoren žiroračun pri HOK-u uplatiti tri posto ostvarenih prihoda u 2020. godini.
Ukusne i vrlo obilne porcije delicija restorana
|
Apel obrtnicima
Upućen je apel svima, posebno obrtnicima, koji žele pomoći da se uključe svojim financijskim donacijama uplatom na jedinstveni žiroračun. Kako je istaknuto, i hrvatski obrtnici imaju svog predstavnika u Sisku zaduženog za obrtničku materijalno-tehničku pomoć i koordinaciju podjele te bi prije upućivanja pomoći trebalo konzultirati Obrtničku komoru u Gospiću ili udruženje obrtnika.
Odmah nakon katastrofalnog potresa prema Banovini su iz Ličko-senjske krenuli kontingenti pomoći. Teško je u ovoj priči nekoga izdvojiti jer su svi dali koliko su mogli. Pomagalo se novcem, hranom, higijenskim potrepštinama, pokrivačima, grijalicama, kamp-kućicama… Mnogi su svoju pomoć uručili preko gradskih i općinskih društava Crvenog križa, a nekolicina prijevoznika vozili su je besplatno do krajnjih korisnika.
Predsjednik Obrtničke komore Ličko-senjske županije je 63-godišnji Marko Sokolić iz Gospića. Godinama slovi za vrlo uspješnog ugostitelja iza kojeg stoji 40 godina rada, a čiji se dosezi iznimno cijene i izvan granica Hrvatske. Uz suprugu učiteljicu, Marko nakon skorog odlaska u mirovinu ne planira »baciti koplje u trnje«. Dvojica sinova uspješno studiraju menadžment i ugostiteljstvo u Opatiji. Marko je dragovoljac Domovinskog rata i jedan od zapovjednika na gospićkom ratištu, pasionirani lovac i ribolovac, ali je posao ipak na prvome mjestu. Njegov restoran Maki najpopularniji je u Gospiću i široj okolici, poznat po održavanju svadbi, zabava, karmina, obiteljskih okupljanja… Po platnom spisku broji 22 zaposlenika.
Popunjenost – nula
– Osim restorana imam tri objekta s apartmanima i sobama za noćenje, ukupno 150 ležaja. Popunjenost tih objekata je u ovo vrijeme korone ravna nuli. Ponekad nazovu gosti, ali im ne možemo pružiti ništa osim noćenja. U normalnim situacijama najčešće kažemo da ugošćavamo hodočasnike na putu ili povratku iz Međugorja. Na taj način najlakše svedemo priču pod zajednički nazivnik. Brojne grupe turista na putu su prema Dalmaciji, a tu je i agencijski turizam prilikom obilaska Like. Kod nas dolaze gosti doslovno od Dubrovnika do Istre, od Vukovara do Gorskog Kotara i cijele Like. Mnogi su gosti prepoznali naš restoran pa dolaze iz inozemstva. Iz Italije, Austrije i Njemačke – govori nam Marko.
U ovo vrijeme epidemije svaki se razgovor i nehotice okreće u tome smjeru.
– Korona nas je sve uništila. Pravila nema jer je jednako pogibeljna za svaki dio Hrvatske. U medijima se često govori o pridržavanju pravila za prevencije. Mi obrtnici smo za to da se sva pravila moraju poštovati pa čak ako budu i strožija negoli sada. Samo da se riješimo ove epidemije i nastavimo živjeti i raditi kao prije. Sada nešto malo rade prijevoznici, frizeri i vrlo malo građevinara koje je osim korone u poslu omela i zima.
Dolazi proljeće
Pitamo Marka Sokolića kako dalje, kakva je perspektiva obrnika Ličko-senjske županije…
– Teško je na to odgovoriti. Svi se nadamo da će se dogoditi kao po onoj staroj izreci da nakon ružnog vremena uvijek dolazi lijepo i sunčano vrijeme. Nadamo se poboljšanju situacije već oko Uskrsa, dolazi proljeće i sve se budi. Svi živimo u nadi da će ovo proći, da ćemo se vratiti svojim životima i obavezama. Među ugostiteljima postoji nepisano pravilo da se svakih deset godina lokal renovira i ako je moguće, povećavaju se kapaciteti pa sada imam 250 sjedećih mjesta – zaključuje Marko Sokolić.
Ova epidemija omela ga je u još jednom novom segmentu posla. Kanio je nabaviti minibuseve i organizirati turističke rute kroz Liku.
– Lika ima toliko prekrasnih destinacija da je šteta s njima ne upoznati goste. Najčešća asocijacija odnosi se na Nacionalni park Plitvička jezera. Pa cijela Lika je bajkovita i puna ljepota i zanimljivosti, čemu se onda bazirati na jedno mjesto, na jednu destinaciju. Imamo i Nacionalni park Sjeverni Velebit, Utočište za medvjede u Kuterevu, Park prirode Velebit, Crkvu hrvatskih mučenika u Udbini, Pećinski park Grabovaču, rijeku Gacku, vožnju panoramskim čamcima po rijeci Lici, Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu, rodnu kuću dr. Ante Starčevića… Na svega »korak« smo od mora. Gdje su tu još lov i ribolov? Tko bi se svega sjetio? Lika je prekrasna i za mnoge goste još neotkrivena!