Andy Warhol, MM, sitotisak, 1967. / Foto GORAN VRANIC
Izložba donosi izbor radova među kojima su i oni globalno popularnih umjetnika, poput Salvadora Dalija i Andyja Warhola. Sazdana je po osobnom estetskom ključu, koji se ne obazire na trendove i uvriježene vrijednosti
povezane vijesti
ZAGREB – Izložba »Boja je radost« bit će otvorena 14. siječnja u Studiju Moderne galerije »Josip Račić«, a donosi izbor radova iz Zbirke Politeo među kojima su i oni globalno popularnih umjetnika, poput Salvadora Dalija i Andyja Warhola. Prva ovogodišnja izložba Moderne galerije u skladu s pandemijskim mjerama neće imati klasično otvorenje, a može se razgledati do 7. veljače.
Zbirka slika, objekata i grafika Tonija Politea obuhvaća više od 400 djela domaćih i inozemnih umjetnika, a nastala je zahvaljujući njegovom sudjelovanju u međunarodnom kulturnom okruženju, neopterećenom investicijskim aspektima kolekcionarstva, ustvrdio je u predgovoru izložbe njezin kustos Branko Franceschi.
Prema njegovim riječima, sazdana je po osobnom estetskom ključu koji se ne obazire na trendove i uvriježene vrijednosti i koji u potpunosti odražava osobnost svog vlasnika.
Umjetnici
|
Duh i svjetonazor sakupljača
»Za osobe poput Tonija Politea sudjelovanje u umjetničkom okruženju je način postojanja punim plućima. Od umjetnosti i za umjetnost se živi, s umjetnicima se poslovno surađuje i druži, umjetnička djela se produciraju, razmjenjuju i u njima se uživa u svom privatnom prostoru. No taj život, iako primarno bipolarno vezan za domaću sredinu – zima u Zagrebu, ljeta u Starom Gradu na otoku Hvaru – ima intenzivnu internacionalnu dimenziju. Politea je široki raspon njegova rada u području likovnosti (sjetimo se da je bio jedan od prvih privatnih galerista i producent grafičkih mapa) vodio u globalna umjetnička središta gdje je kao žovijalni sugovornik i likovni zanesenjak, bez za nas tipičnih provincijskih hemunga, sklapao poznanstva, prijateljstva i suradnje. Na svoj način, Politeo je otjelotvorenje one međunarodne kulturne prakse zasnovane na ravnopravnoj suradnji koja nam suštinski nedostaje«, osvrnuo se Franceschi.
Franceschi dodaje da ta zbirka odražava duh i svjetonazor svog sakupljača, a svatko tko je jednom u životu bio u njegovu suterenskom studiju u zagrebačkoj Medulićevoj ulici bio je osvježen šarolikim kaosom umjetnina, memorabilija, dizajnerskih objekata, multipla, grafičkih listova, posveta, fotografija i živopisnim likom samog kolekcionara koji se svojim stilom savršeno uklapa u okruženje intenziteta gesamtkunstwerka.
»Koliko god Politeova likovna zbirka bila više proizvodom životnog puta i stila nego skupljačke strategije, ona jasno odražava modernistički estetski kod koji njeguje i po kojem ravnomjerno i bez diskriminacije uključuje umjetnine nastale u okruženju Iličkog placa s onima koje potječu s europskih, azijskih i američkih destinacija«, istaknuo je.
O Politeu
Toni Politeo (Beograd, 1951.) nakon završene Škole za primijenjenu umjetnost i Pedagoške likovne akademije, 1974. u Zagrebu postaje članom ULUPUH-a i profesionalni samostalni umjetnik. Kao grafički dizajner i vanjski suradnik radi na dizajnu plakata i ambalaža za klijente zagrebačkog Interpublica, a u Galeriji Forum radi prvu aukciju umjetničkih djela, koja postaje temelj za sve daljnje aukcije u Jugoslaviji i Hrvatskoj. Krajem sedamdesetih u renesansnom dvorcu pjesnika Petra Hektorovića u Starom Gradu na Hvaru otvara prvu privatnu galeriju u Jugoslaviji i cijelom socijalističkom bloku.
Među ostalim, bio je selektor izložbe »Naiva Art« održane u Sarajevu za vrijeme Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, a u povodu 100. obljetnice prvog leta braće Wright u Zagrebačkoj zračnoj luci 2003. organizira međunarodnu izložbu Air Exhibition s 230 modela aviona oslikanih rukama umjetnika.
Kao galerist izlaže na međunarodnim festivalima galerista: Art expo, New York, 1981; Westfalenhalle, Dortmund, 1984.; SAGA 89., Grand Palais, Pariz; The 1st TIAS, Tokyo International Art Show, 1991.; ARS-ANTIQUITAS-FLORA, Ljubljana 1991.; ARCO, Madrid 1993.; Okinawa, Prefectural Museum of Art, Japan, 2008.; Shenzhen, Kina 2018. Galerija Politeo 1996. postaje Zbirka Politeo, a njezina je specifičnost izdavanje grafičko-bibliofilskih mapa – od kojih treba izdvojiti: Hommage Petru Hektoroviću u povodu 500. obljetnice rođenja, 1987.; Mare Nostrum – Zlatko Prica, 1988.; Hommage a Paris, 1989.; Boris Bućan – 30 najljepših plakata, 1990.; Papa u Zagrebu, 1994. i 1998.; Zlatna vrata Splita – Walter Valentini, 1995.; 1700 godina Splita, 1995.; Jakov Bratanić – Crkvice otoka Hvara, 1997.; Hommage Federico Garcia Lorca, u suradnji s 50 suvremenih umjetnika, 2004. Trenutačno radi na mapi posvećenoj Bertoltu Brechtu. Većina zbirke smještena je u dvorcu renesansnog pjesnika Petra Hektorovića na Hvaru. Toni Politeo živi i radi između Hvara i Zagreba. (Hina, K. C.)