Foto: M. GRACIN
Opremljene su senzorima za popunjenost i prešom, stoga svaka od njih može primiti tri do četiri puta više smeća nego ona klasična. Za rad koriste sunčevu energiju.
povezane vijesti
Zamjenik gradonačelnika Marko Filipović i direktorica KD Čistoća Jasna Kukuljan su na Korzu predstavili nove komplete pametnih spremnika koji će se uskoro postaviti na području centra grada i to u Trpimirovoj ulici i na Rivi (na autobusnim postajama), na Gatu Karoline Riječke, na Trgu 111. brigade Hrvatske vojske te na Klobučarićevom trgu.
Riječ je o posudama čije je spomenuto društvo započelo s postavljanjem još prošle godine, s ciljem nadogradnje postojeće usluge prikupljanja otpada.
Govoreći o karakteristikama ove opreme, direktorica Kukuljan otkrila je da posude dolaze u paru odnosno da jedna služi za odlaganje miješanog komunalnog otpada, a druga za odlaganje vrijednih sirovina. Opremljene su senzorima za popunjenost i prešom, stoga svaka od njih može primiti tri do četiri puta više smeća nego ona klasična. Za rad koriste sunčevu energiju.
Nadalje, zanimljivo je i to da je riječ o opremi koja je zapravo unajmljena a to Društvo godišnje po kompletu košta 18 i pol tisuća kuna. No, usprkos ovom iznosu direktorica veli da je to isplatljivije nego da su spremnici zapravo u vlasništvu i time pod brigom poduzeća.
– Za nekih dva mjeseca stiže još 20 ovakvih kompleta, čime se završava prva faza opremanja pametnom tehnologijom za 32 lokacije, dalje je dodala Kukuljan otkrivajući da njihove vizuale potpisuju riječki umjetnici, a to su: Biciklistica autorice Tine Radosavljević; Dizalice autorice Ariane Sušanj; Octopus autorice Hane Dutina; Reciklirajmo u gradu koji teče autorice Nore Vlaše i Voli svoj grad – misli zeleno autorice Mirte Tomulić.
Zamjenik gradonačelnika Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo što se nastavlja i razvija postavljanje ovakvih posuda po gradu, što komunalna društva primjenjuju suvremenu tehnologiju u svom radu, a što potvrđuje i nagrada koju je Grad Rijeka dobio a radi se o spremnosti za digitalnu tranziciju. Po njemu nastavak je to na selekciji otpada koja je u Rijeci došla na nekih 20 posto te je izrazio nadu u kontekstu postizanja da Rijeka bude čišća i urednija, osobito što se u posljednje vrijeme zbog zatvaranja ugostiteljskih objekata i konzumacije pića na javnim mjestima stvara smeće po gradu.
Od 2013. do 2018. godine KD Čistoća na svom je području djelovanja postavila oko 8.800 spremnika za odvojeno prikupljanje papira, staklene, metalne, višeslojne i plastične ambalaže, tekstila te kompostera za biootpad od čega više od polovice na području grada Rijeke. Uskoro će se započeti s dijeljenjem još 19.000 spremnika domaćinstvima za individualno korištenje, a sve to bi se trebalo odraziti na naše odvajanje i brigu oko smeća.