Foto: Photospin
Kožni osip kod odraslih najčešće se dijagnosticira samo kliničkim pregledom, ali ponekad je nužno obaviti i laboratorijske pretrage ili biopsiju kože. Za neke bolesti nužno je posjetiti specijalista za bolesti kože – dermatovenerologa.
Osip po tijelu širok je pojam za dermatološke bolesti kože. Osip može biti infektivne naravi (uzrokovan bakterijama, virusima, gljivicama), ali može biti i autoimuna bolest. Nažalost, za neke kožne bolesti još nije pronađen uzrok nastajanja.
Osip na koži je većinom primjetna promjena u teksturi ili boji vaše kože. Koža zahvaćena osipom može postati ljuskava, neravna, svrbljiva ili na neki drugi način nadražena. Ako je koža svrbljiva, a uzrok nije posve jasan, bitno je posjetiti liječnika. Svrbež kože može biti uzrokovan unutarnjim bolestima, ali i specifičnim stanjem kože.
Osip po tijelu se opisuje uz pomoć sljedećih nekoliko karakteristika:
- broj evidentiranih promjena na koži,
- oblik promjena (okrugao, ovalan, nepravilan),
- veličina promjena na koži (u cm ili mm),
- boja promjena na koži,
- ograničenje prema podlozi,
- konzistencija (građa promjena – mekana ili tvrda),
- lokalizacija promjena (crvene točkice po tijelu, osip po rukama, osip po nogama, osip po trbuhu, osip po vratu, osip po licu…),
- raspored promjena po tijelu (grupirane ili diseminirane po cijelom tijelu).
S obzirom na to da osip po tijelu uključuje kompletnu znanost o bolestima kože (dermatologija), u ovom tekstu ćemo predstaviti najčešće uzroke. Osip po tijelu i svrbež češći su nego osip po tijelu koji ne svrbi.
Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.