Foto arhiva NL
Sve bolničke ustanove još su prije šest godina dobile sva potrebna novčana sredstva za informatizaciju poslovanja, pa se opravdano postavlja pitanje - gdje su pare
povezane vijesti
RIJEKA – Ministarstvo zdravstva polovinom rujna poslalo je liječnicima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti uputu da s 1. listopadom papirnate uputnice u potpunosti zamjenjuju e-uputnice. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje jučer je objavio da se umjesto papirnatih od 1. listopada u zdravstvenom sustavu primjenjuju eUputnice.
Više od 14 milijuna uputnica godišnje se generira u zdravstvenom sustavu, a dosad je to bilo 14 milijuna uputnica čije je tiskanje trošilo vrijeme medicinskih sestara i liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Predsjednik Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM-a) PGŽ-a dr.Leonardo Bressan kaže da su predstavnici KoHOM-a aktivno uključeni u ažuriranje i napredovanje Centralnog informacijskog sustava zdravstva Hrvatske (CEZIH).
– Ovo je trenutak koji čekamo, sada već šest godina, nakon što smo sudjelovali, ne samo u kreiranju e-recepta, već i stvaranju i organizaciji sustava e-uputnica, ističe Bressan.
No, problem s e-uputnicama je što nisu sve bolnice u Hrvatskoj umrežene u CEZIH. Prema preporuci ministarstva, liječnik ako ne može izdati e-uputnicu, mora kontaktirati ciljanu ustanovu i zatražiti termin za svog pacijenta. Bressan smatra da je to blasfemično, i to iz više razloga.
– Prvi je razlog taj što su sve bolničke ustanove još prije šest godina dobile sva potrebna novčana sredstva za informatizaciju poslovanja, pa se opravdano postavlja pitanje – gdje su pare. Drugi je razlog što su sve bolničke ustanove redovito, kapilarno, opetovano informirane, sve ove godine, o sustavu e-uputnica i o potrebi slanja e-nalaza, s obzirom na to da se radi o direktnoj stručnoj i profesionalnoj komunikaciji između izabranog doktora obiteljske medicine i njegovog konzilijarnog kolege u bolničkoj ili izvanbolničkoj sekundarnoj konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti. Treći je razlog ulazak Hrvatske u EU te prihvaćanje i obveza primjene Europske regulative o zaštiti posebno osjetljivih podataka kao što su zdravstveni i medicinski podaci naših pacijenata, GDPR-u. Četvrti je razlog da su sve bolničke ustanove ugovorom sklopljenim s HZZO-om obavezne to učiniti, jer za to svakog mjeseca i dobivaju novčana sredstva.
Peti je razlog što je već u veljači prošle godine Sabor usvojio Zakon o informacijama i podacima u zdravstvu, koji je od tada na snazi, koji vrlo precizno regulira to područje, pri čemu su sve zdravstvene ustanove i subjekti, ugovoreni s HZZO-om, u obvezi koristiti samo i isključivo sustav CEZIH-a Ministarstva zdravstva, nikako neke druge nezaštićene komunikacijske kanale ili protokole, navodi Bressan.
Kaže da on i njegovi kolege svoje pacijente upućuju u one ustanove koje imaju ugovor s HZZO-om i smatraju nedopustivim da svoje pacijente upućuju da neke oblike zdravstvene zaštite ostvaruju uz vlastiti dodatni trošak, jer su zdravstveno već osigurani.
– Naš stav liječnika primarne zdravstvene zaštite prema e-uputnicima izuzetno je pozitivan, ako će svi u sustavu koristiti takve alate na dobrobit samih pacijenata, u korist njihove veće sigurnosti u ostvarivanju potrebne zdravstvene zaštite, uz smanjivanje nepotrebnih troškova za cjelokupan sustav, a u konačnici i manju mogućnost izlaganja zaraznim bolestima, zaključuje Bressan.