Grad Rijeka naručio 13.000 platnenih maski za učenike / Foto S. DRECHSLER
Odgođen je početak izbornih predmeta sve dok se ne vidi kakve su prostorne mogućnosti za odvijanje nastave. Najveći problem je organiziranje produženog boravka jer se djeca ne smiju miješati
povezane vijesti
RIJEKA Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel ocijenio je da je prvi školski dan u riječkim osnovnim školama prošao zadovoljavajuće s obzirom na sve epidemiološke zahtjeve koje je trebalo implementirati u sustav riječkoga osnovnog školstva.
– Ovo je početak nikada čudnije školske godine. Škole i učenici nisu se oporavili od štrajka učitelja i od zatvaranja zbog pandemije koronavirusa i online nastave. A počela je nova školska godina na način da se moraju poštovati epidemiološke mjere. U Rijeci smo pripremili sve što je bilo potrebno i što se od nas zahtijevalo. Prvi je dan uspješno odrađen, a prije tjedan dana slično je bilo s vrtićima. Problema za sada nema, a ako ih bude, rješavat će se u hodu. Neće biti jednostavno ni lako, trebat će puno razumijevanja i suradnje između djece, učitelja i roditelja. Škole su se uglavnom odlučile za model A, odnosno za redovnu nastavu uz poštovanje svih epidemioloških mjera, izjavio je Obersnel.
Zaštitne pregrade
– Svi vrtići i škole razradili su model postupanja u slučaju pojave koronavirusa. Što se tiče zaštitnih maski, osigurali smo po dvije maske za učenike od petog do osmog razreda, ali i za sve zaposlene u osnovnim školama. Radi se o platnenim maskama koje su perive. Naručeno ih je 13.000, a bude li potrebno, naručit ćemo ih još. Sve škole imaju dovoljno dezinfekcijskih sredstava, a prema potrebi škole će nabavljati i zaštitne pregrade, kazao je Obersnel. Dodao je da je dobra vijest da je obnovljeno šest objekata škola i vrtića, a za što je izdvojeno oko 24 milijuna kuna, a uređena je i zgrada Muzeja grada.
No s novom školskom godinom počeli su i novi problemi, a riječ je o izbornim predmetima.
Strpljenje roditelja
– Odgodili smo početak svih izbornih predmeta kao što su Moja Rijeka i Građanski odgoj sve dok ne vidimo kakve su nam prostorne mogućnosti za odvijanje nastave. Najveći je problem organiziranje produženog boravka zbog toga što je riječ o mješovitim grupama, dok epidemiološke smjernice zahtijevaju nemiješanje djece. Zasad je produženim boravkom obuhvaćeno 70 posto prijavljene djece. Prioritet imaju prvi, pa drugi, treći i na kraju četvrti razredi. Roditelji prigovaraju zbog čega smo onda u lipnju primali zahtjeve, ali tada je epidemiološka situacija bila bolja. Pogoršanje epidemiološke situacije rezultiralo je time da smo tek krajem kolovoza dobili epidemiološke mjere za početak školske godine. Bilo je premalo vremena da bismo odgovorili na sve izazove. Osim toga ako se pridržavamo epidemioloških mjera, za prihvat sve djece u produženi boravak trebalo bi nam još 44 nastavnika, odnosno 600.000 kuna mjesečno. U ovom trenutku to je nemoguće. Pozivam roditelje na strpljenje, poručio je Obersnel.
Riječki gradonačelnik na kraju je apelirao na sve potpisnike inicijative Spasimo riječki sport, a kojom se traži korištenje sportskim školskim dvoranama.
– Prioritet nam je redovna nastava, a kada bude bilo moguće koristiti se školskim dvoranama za štogod drugo, to će se riješiti. Kako će se situacija razvijati, u ovom trenutku ne znamo, ali moramo biti strpljivi i nadati se da će cijela priča završiti sretno, zaključio je Obersnel.