Analiza stručnjaka

“Milanović je govorom pokazao da želi ići naprijed, a citatom EKV-a poslao je poruku Srbiji”

Hina

Foto: pool/Hina

Foto: pool/Hina

Na pitanje je li neobično što je Milanović u govoru upotrijebio izraz koji se nalazi i u pjesmi Ekatarine Velike "Zemlja", Gjenero je rekao da ne vidi ništa neobično da predsjednik republike govori modernim jezikom. Izjavio je i da je time Milanović poslao poruku i izvan Hrvatske



Politički analitičari Žarko Puhovski i Davor Gjenero ocijenili su u utorak da je inauguracija predsjednika Zorana Milanovića bila primjerena, s od prije poznatim političkim stavovima u govoru, dok je njegovo obraćanje komunikolog Ivan Tanta ocijenio uravnoteženim i bez prepotencije.


Milanović je rekao da ne kani biti korektivni nego konstruktivni faktor te poručio da će uložiti “sve što ima i zna” da iz zrna razumijevanja koje moli za svoje greške “izraste predsjednički mandat koji će biti na korist Hrvatskoj i svim njezinim građanima”.


Govor poput himne Josipe Lisac, nešto sasvim novo


Izvanredni profesor odnosa s javnošću Veleučilišta Vern Ivan Tanta govor Zorana Milanovića ocijenio je kao vrlo uravnotežen i bez prepotencije koju Milanović zna izražavati.




“Sviđalo mi se da je cijelo vrijeme spominjao i obrazovanje, ali i da spominje ljude koji su u Hrvatskoj. Govorio je o republici, a ne o Hrvatskoj kao takvoj. Napravio je lagani otklon od dosadašnjih velikih pompi hrvatstva, busanja u prsa, govorenja o velikim idejama”, smatra Tanta.


Ističe kako je Milanović naveo sve one teme, činjenice i faktore, poput važnosti obrazovanja i ekologije, a koje najčešće spominju novinari kao teme koje bi političari trebali komunicirati prema javnosti.



“Činjenica je da je Milanović sve to sažeo u svom govoru, i da tu nije bilo nikakvog pretjerivanja”, ustvrdio je Tanta.


Također smatra kako je Milanovićev govor drugačiji od onoga koji je prije pet godina održala bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. “Ovdje smo čuli vrlo poniznu besjedu koja je došla, meni se čini, iz srca”, kaže Tanta.


“Govor je bio kao himna Josipe Lisac, dakle nešto sasvim novo, nešto u sasvim novom smjeru, u novom obliku, nešto na što ja kao sveučilišni profesor mogu biti ponosan”, ističe Tanta.


S obzirom na Milanovićev govor, Tanta vjeruje kako nas očekuje pet godina političke stabilnosti i mira.


“Ako se po jutru dan poznaje, onda možemo reći da ćemo imati vrlo smirenu političku i uravnoteženu situaciju vezanu za predsjednika, Banske dvore, i normalnu situaciju koja se odnosi na susjede”, rekao je Tanta.


Milanović je u govoru istaknuo da će se u vanjskoj politici fokusirati na one točke na kojima se može graditi suradnja i prosperitet. 


“Čuo sam negdje da bi njegov prvi službeni put trebao biti u Sloveniju, do sada su prva službena putovanja bila u Bosnu i Hercegovinu. Ako je tome točno to već pokazuje jedan novi put”, ustvrdio je Tanta.


Inauguracija je bila primjerenija, državnička, a ne monarhistička


Politički analitičar Davor Gjenero smatra da je inauguracija u Uredu predsjednika napravljena “s mjerom” te da je primjerenija od dosadašnjih, jer je razmjerna utjecaju predsjednika republike u hrvatskom političkom sustavu.


“Sve ceremonije nakon 2005. što su bile na Gornjem gradu, bile su nepotrebne i neprimjerene”, kazao je dodavši da se autoritet predsjednika Republike ne uspostavlja ritualima, nego time je li on jest ili nije garant stabilnosti u nestabilnim situacijama.


Politički analitičar Žarko Puhovski inauguraciju je ocijenio pristojnom te istaknuo da je izvedena u republikanskom, a ne monarhističkom stilu.


Milanović je, kazali su Puhovski i Gjenero, u govoru izrazio svoje od ranije poznate državničke stavove, koje je, prema mišljenju Puhovskog, nakon izbora malo ublažio i poopćio.


“Povezao je s jedne strane elitistički stav u kojemu manjina može biti u pravu protiv većine, a s druge strane zadržao je elemente socijalne demagogije, inzistirajući na tomu da nezaposleni tokar ima jednako mjesto u zajednici kao akademik”, ocijenio je Puhovski.


U svom govoru, Milanović je govorio o patriotizmu, za koji je rekao da je nasuprot surovom nacionalizmu, kritička privrženost i negacija isključivosti. Istaknuo je da će se boriti za prekid osporavanja patriotizma zbog razilaženja u stavovima.


Analitičari navode da Milanović tu inzistira na konceptu ustavnog patriotizma.


Puhovski je, ustvrdivši da je konstitucionalni patriotizam koncept tipičan za države razvijene demokracije, a nije tipičan za tranzicijske države kakva je Hrvatska, zaključio da Milanović tu hoće ići korak naprijed od onoga što je u ovom trenutku u Hrvatskoj uvriježeno.


Milanović je na kraju poručio i da je “ovo kuća za sve nas”.


Na pitanje je li neobično što je Milanović u govoru upotrijebio izraz koji se nalazi i u pjesmi Ekatarine Velike “Zemlja”, Gjenero je rekao da ne vidi ništa neobično da predsjednik republike govori modernim jezikom. Izjavio je i da je time Milanović poslao poruku i izvan Hrvatske.


“Treba znati da se ova inauguracija s više pozornosti prati u Beogradu nego u Hrvatskoj. Milanović je građanima Srbije poslao poruku da se ono što misli o Vučiću ne odnosi na državu Srbiju i na njene državljane”, ocijenio je Gjenero.