S izložbe »Dobar tek, carice Sissi« / Foto FESTIVAL OPATIJA
Na izložbi će se predstaviti unikatno porculansko posuđe carske obitelji iz carske palače Gödöll. Na svečanoj sjednici u »Gervaisu« zbog epidemioloških mjera bit će ograničen broj sudionika, a neće biti procesije na sam blagdan, u subotu, 25. srpnja
povezane vijesti
OPATIJA – U smanjenom obujmu, bez većih okupljanja, ali ne i bez sadržaja, Opatija u tjednu koji je započeo slavi Dan grada i nebeskog zaštitnika svetog Jakova. Sportski dio je već započeo uz tradicionalnu regatu Homo si bordižat i ribolovni kup za žene, a u nastavku programa, najavljeni su još neki događaji koji su, međutim, ovisno o preporukama epidemiologa, podložni promjenama.
Pandemija koronavirusa ove će godine promijeniti tradiciju obilježavanja Dana grada Opatije – sv. Jakova – poručili su iz Grada Opatije.
Svečana sjednica Gradskog vijeća koja je na rasporedu 23. srpnja s početkom u 20 sati u Centru »Gervais« odvijat će se uz sve mjere prevencije širenja zaraze pa će tako, sukladno odluci Nacionalnog stožera Civilne zaštite i s ciljem očuvanja zdravlja i dobre epidemiološke situacije u Opatiji, na njoj sudjelovati samo gradski vijećnici, gradonačelnik sa zamjenicima, predsjednici opatijskih mjesnih odbora i dobitnici ovogodišnjih nagrada Grada. Na sam blagdan sv. Jakova, u subotu, 25. srpnja, zbog istih će razloga izostati i tradicionalna gastrofešta ispred UP-a Juraj Šporer, nakon večernje blagdanske svete mise – naveli su nadležni iz Grada Opatije.
Prema objavi na panou kraj ulaza u crkvu svetog Jakova, vidljivo je da će trodnevni program priprema za svetkovinu svetog Jakova apostola, zaštitnika Župe i Grada Opatije predvoditi pater Tonči Trstenjak. Na sam dan svetog Jakova, u subotu, 25. srpnja, misna slavlja će biti u 9 i u 19 sati, a nakon večernje mise koju će predvoditi mons. Ivan Milovan, biskup u miru, zbog epidemioloških razloga neće biti procesije, niti kasnijeg okupljanja i zakuske.
Herend osvojio cara
Međutim, nastavak jedne od najposjećenijih izložbi u posljednje vrijeme, nakon iznimnog postava pod nazivom »Modni ormar carice Sissi«, u Švicarsku kuću će u petak, 24. srpnja, u 20 sati donijeti nova izložba pod nazivom »Dobar tek, carice Sisi«. Bit će to rezultat nastavka suradnje Opatije i mađarskog grada Gödöll, koja je produbljena i ojačana nakon prve izložbe postavljene 2019. godine. Na izložbi će se predstaviti unikatno porculansko posuđe carske obitelji iz carske palače Gödöll.
– Proizvodnja porculana u Mađarskoj počinje tek u prvoj polovini 19. stoljeća otvaranjem tvornice Herend 1826. godine u istoimenom gradu, u blizini Veszpréma. Specijalizirani za izradu dragocjenog, ručno oslikanog i pozlaćenog porculana, opskrbljivali su aristokrate diljem Europe, a mnogi njihovi bezvremenski uzorci još uvijek se koriste u proizvodnji. Ugled i popularnost su stekli na Prvoj svjetskoj izložbi u Londonu 1851. godine, gdje je njihov porculanski set za večeru naručila britanska kraljica Viktorija za dvorac Windsor. Ovaj, zlatnom medaljom ovjenčan uzorak s leptirima i cvjetnim granama živahnih boja u kineskom stilu, njoj u čast nazvan je Viktória te je do danas ostao jedan od najpoznatijih Herendovih uzoraka. Narudžbe su pristizale s raznih kraljevskih dvorova Francuske, Rusije, Irana, a popularni uzorci nosili su nazive u čast svojih prvih kupaca: (grof Pal) Esterházy, (baruni) Rothschild, (grof Rudolf) Apponyi i drugi.
Car Franjo Josip I. iznimno je cijenio rad mađarske tvornice porculana Herend, proglasivši je službenim opskrbljivačem carskog dvora, a osnivaču Móric Farkasházy Fischeru podario je plemićku titulu i pravo da koristi uzorke i oblike tada već zatvorene Bečke manufakture porculana. Porculan Herend osvojio je 24 velike i zlatne nagrade na svjetskim izložbama između 1851. i 1937. godine. Proizvodnjom u skladu s tradicionalnim metodama zadržali su kvalitetu i ugled jednog od najcjenjenijih brendova porculana na svijetu.
Navike privilegiranih
Nažalost, u brojnim nemirima tijekom 20. stoljeća impresivni porculanski setovi i ukrasi djelomično su ili potpuno uništeni, zajedno s ostalim namještajem pa čak i dvorcima i palačama koje su ih čuvale. Svaki komad spašen iz opljačkanih, spaljenih i uništenih zgrada dragocjena je relikvija koja svjedoči o blagovaonskim navikama privilegiranog društvenog sloja iz davnih dana.
Na izložbi u Opatiji postavljeno je porculansko posuđe specijalno proizvedeno za kraljevsku obitelj Habsburg koja je Herend porculan koristila u kraljevskim palačama u Budimu i Gödöllu. Franjo Josip I. naručio je prvi porculanski set 1871. godine. Službeni kraljevski porculan bio je bijele boje sa zlatnim ukrasima te monogramom FJ povrh mađarske krune. Osim ovog, posjedovali su i jednostavne porculanske setove u ružičastoj i ljubičastoj, omiljenim bojama carice Sissi.
Posebno dizajnirani set posuđa službenog naziva »Siang Rouge« preimenovan je u »Gödöll« nakon što ga je Franjo Josip I. darovao carici Sissi. Ona ga je često koristila u privatnim i ceremonijalnim prilikama za vrijeme boravka u carskoj palači Gödöll – stoji u najavi ove atraktivne izložbe koja će ostati otvorena do 30. rujna.
Ulaz na otvorenju će biti slobodan, a nakon toga će koštati 20 kuna, no maloljetnici u pratnji roditelja će postav moći razgledati besplatno, poručili su iz Festivala Opatija.