TEŠKI PREGOVORI

Upitan dogovor u Bruxellesu. Sukobili se Viktor Orban i Mark Rutte: “Nizozemac je pravi krivac za cijeli nered”

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

"Ne znam iz kojeg osobnog razloga nizozemski premijer mrzi mene ili Mađarsku, ali preoštro napada", rekao je Orban novinarima. "Ne volim na nikoga svaljivati krivicu, ali Nizozemac je pravi krivac za cijeli nered"



BRUXELLES – Mađarski premijer Viktor Orban optužio je u nedjelju nizozemskog kolegu Marka Ruttea za zastoj samita EU-a na kojem lideri već treći dan pokušavaju postići sporazum o planu gospodarskog oporavka Unije pogođene pandemijom koronavirusa.


“Ne znam iz kojeg osobnog razloga nizozemski premijer mrzi mene ili Mađarsku, ali preoštro napada”, rekao je Orban novinarima. “Ne volim na nikoga svaljivati krivicu, ali Nizozemac je pravi krivac za cijeli nered.”


Orban, desničarski nacionalist koji je nagomilao neviđene ovlasti od pobjede na izborima prije deset godina, već se godinama sukobljava s EU-om zbog onoga što mnogi vide kao udaljavanje od demokratskog upravljanja.




Grupa bogatih i “štedljivih” sjevernih država predvođenih Nizozemskom blokiraju postizanje dogovora o planu gospodarskog oporavka u iznosu 750 milijardi eura.


Žele stroža pravila za korištenje sredstava, a najveća rasprava vodi se oko toga treba li se zemljama koje ne ispunjavaju demokratske standarde oduzeti novac.


Mađarska, gdje je Orban zaoštrio pritisak na medije, akademike i civilno društvo zaprijetila je uoči samita u petak da će uložiti veto na prijedlog da se nacionalnim programima koji potkopavaju vladavinu prava blokria europski novac


“Ono što se događa je pomalo čudno jer postoji stopostotni sporazum o vladavini prava”, rekao je Orban. “Ako netko nije spreman prihvatiti vladavinu prava, trebao bi odmah napustiti EU. Ne bi ih se trebalo novčano kažnjavati.”


Dodao je da se “ti momci koji su naslijedili slobodu, vladavinu prava i demokraciju” nisu morali boriti protiv komunizma kao on i drugi u istočnoj Europi.


Rutte nije još komentirao Orbanove izjave. No na konferenciji za medije 10. srpnja rekao je da ga “jako zabrinjavaju” zbivanja u Mađarskoj i Poljskoj.


“Imamo načela vladavine prava i demokracije, Europa ne predstavlja samo tržište i valutu, nego i zajednicu vrijednosti”, istaknuo je tada nizozemski premijer.


Nastavak europskog samita najavljen za 12 sati kasnio je više od dva sata zbog intenzivnih pregovora u različitim formatima kako bi se pokušalo doći do dogovora o paketu vrijednom više od 1800 milijardi eura.


U nedjelju, treći dan sastanka na vrhu EU-a, od ranog jutra traju konzultacije predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela s liderima članica, pojedinačno ili u većim skupinama.


Dosada je dva puta razgovorao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i franuskim predsjednikom Emmanuelom Maronom, a nešto prije 14 sati započeo je sastanak sa tzv. štedljivom četvorkom.


Nizozemska, Austrija, Danska i Švedska glavne su prepreke za postizanje dogovora. Njima se pridružuje i Finska, koja međutim ne priznaje da je u klubu tih bogatih i štedljivih zemalja.


One traže daleko manji instrument za opravak od predloženih  o 750 milijardi eura, a nije im prihvatljiv ni omjer između bespovratne pomoći i zajmova iz toga paketa.


Smatraju da, ako već mora biti bespovratne pomoći, da to bude daleko manje o predloženih 450 milijardi i da se trošenje tih sredstva strogo nadzire te da imaju pravo veta budu li imale primjebe u vezi s korištenjem europskog novca.


Očekuje se da će Michel na početku plenarnog zasjedanja izići s novim prijedlogom.