Pivoljupci u društvu 3.000 pivskih boca koje su devet mjeseci odležale u moru u Iki / Foto A. KUĆEL ILIĆ
Manifestacija »Vino i vruja«, tijekom koje u more uranjamo butelje vina, već je postala tradicionalna ovdje u Iki, ali nešto slično rade i drugi, no mi smo htjeli napraviti nešto drugačije pa smo u more uronili biru. I to ne jednu, nego 3.000 boca – ispričao je Marino Zahej
povezane vijesti
IKA Tko još nije probao »morsko pivo«? Nažalost, zbog postroženih epidemioloških mjera, u originalnoj ideji ljudi okupljenih u Ikarskim barkajolima, tijekom protekloga vikenda uživati su mogli tek rijetki pivoljupci jer je umjesto uz veliku turističku feštu u centru mjesta, organizirana tek manja degustacija.
Glavnu je organizacijsku riječ vodio Marino Zahej, od kojega smo saznali da su pred nešto više od devet mjeseci u kavezima u ikarske vrulje u moru položene boce s pivom šestorice hrvatskih proizvođača.
U moru se tako hladilo 3.000 pivskih boca, a zatim su izvučene na suho, lijepo posložene u krugu bivše tvornice ribljih konzervi, odnosno u »pogonu za led« i predstavnici proizvođača piva iz raznih dijelova Hrvatske došli su u Iku, na Dražinu, na degustaciju.
Prirodniji okus
Uslijed ponovnog širenja koronavirusa, na ovu pivsku svečanost nisu se mogli odazvati svi proizvođači piva čije su boce sudjelovale u eksperimentu, ali su ipak došli gosti iz Zadra i Zagreba. Sudeći po ocjenama koje su eksperti za pivske kapi dali te večeri u Iki – ideja da se u ikarsko more urone boce i da u morskim dubinama »odleže«, uopće nije loša jer pivu daje »puniji« i prirodniji okus, more mu »promijeni karakter«. Sve zajedno može biti turistička atrakcija…
– Pivske boce smo uronili u more u rujnu prošle godine, a izvukli ih sada u lipnju. Sudjelovalo je šest proizvođača piva iz Hrvatske. Manifestacija »Vino i vruja«, tijekom koje u more uranjamo butelje vina, već je postala tradicionalna ovdje u Iki, ali nešto slično rade i drugi, no mi smo htjeli napraviti nešto drugačije, biti originalni, pa smo u more uronili biru. I to ne jednu, nego 3.000 boca – ispričao je Marino Zahej.
Zatim su se »na suhom« degustirale »bire« određenih proizvođača i to one koje su »odležale« u bačvi, izvan bačve i devet mjeseci u moru. Usporedba nije bila lagan posao, no mora se reći da su se svi potrudili i da ih u tome poslu nije uspjela prekinuti čak niti snažna ljetna nevera…
Utjecaj mora na pivo
– Najviše mi se sviđa okus pivae nakon što je odležala u moru. Teško je objasniti utjecaj mora na pivo, ali rekao bih da je nakon boravka u moru bliže prirodi – rekao je Marko Jukić iz Varoške pivovare Zadar.
Ekipa iz zagrebačkog Primariusa i prije same degustacije bila je uvjerena da se okusi piva pod morem razvijaju drugačije od piva »u uobičajenim uvjetima« te je bila u pravu. Ocijenili su nakon degustacije da su obje pive na svoj način dobre, ali i zaključili da je boca koja je odležala na dnu mora »balansiranija i lagano kiselkastija, zaokruženija«.
Zaokružen je tako prvi ikarski festival »morske biri« te se sada Ikarski barkajoli nadaju da će barem iduća manifestacija, »Vino i vruja«, ako uvjeti to dozvole, moći okupiti nešto više posjetitelja…