Iako je mnogima zanimljiva kao potencijalni lokalitet za proizvodnju filmova, zbog nepostojanja mjera poticaja inozemni su producenti zaobilazili Hrvatsku. S uvođenjem olakšica od 20 posto krajem 2011. godine, situacija će se promijeniti, tvrdi Tatjana Aćimović
Dani kad je Grobnikom jurio Winnetou, a Korzo glumilo Pariz, mogli bi ponovo postati hrvatska stvarnost, s obzirom na to da će se do kraja godine, najavljuju iz HAVC-a, u djelo provesti dio nedavno predstavljenog nacionalnog programa razvoja audiovizualnog stvaralaštva i industrije koji se tiče osiguravanje sustava poreznih olakšica za inozemne produkcije.
Ovaj potez za koji već dugi niz godina apeliraju s hrvatske filmske scene, stavio bi Hrvatsku u donekle ravnopravniju igru u smislu konkurentne lokacije za snimanje stranih filmova, što bi, smatraju mnogi, otvorilo nove poslove i u hrvatskoj filmskoj industriji. Radi se o zakonskom okviru o poticanju ulaganja u audiovizualne djelatnosti, koji će, kako tvrde iz HAVC-a, stupiti na snagu vrlo skoro, a njegova primjena, počet će od kraja 2011. godine.
Iz tog razloga već su krenuli s promidžbom novih olakšica prema međunarodnim producentima i potencijalnim ulagačima, što je ovih dana rezultiralo i člankom na tu temu u jednom od najznačajnijih filmskih medija u svijetu, američkom časopisu Variety.
Pravilnik u Cannesu
Idući korak je predstavljanje Hrvatske kao atraktivnog lokaliteta za snimanje brojnim važnim osobama iz svijeta filma s kojima su već dogovoreni sastanci na filmskom festivalu u Cannesu koji počinje 11. svibnja.
Za Hrvatsku je uvijek postojao veliki interes kao za lokalitet za proizvodnju filmova, i dalje kontinuirano pristižu upiti, no zbog nepostojanja mjera poticaja, producenti su je zaobilazili. S uvođenjem mjera poticaja, odnosno od 2012. godine, situacija će se promijeniti, rezolutna je jedna od kreatorica zakonskog okvira, hrvatska producentica Tatjana Aćimović, podsjećajući na jedan od nedavnih primjera zaobilaženja – producentima HBO-ove serije »Games of Throne« koji su zbog skupoće odustali od hrvatskih lokacija.
Radi se, dakle, o uvođenju 20 posto olakšica na porez za snimanje inozemnih igranih kratkih i dugometražnih filmova, dramskih tv serijala, te animiranih filmova. Iako je u nekim zemljama postotak olakšica i nešto veći, 20 posto, ističe Aćimović, našoj je zemlji dovoljno da postane konkurentna na ovom planu. Naravno, da bi se neka strana produkcija mogla natjecati za ovaj vid suradnje, morat će zadovoljiti neke osnovne uvjete kao što su obavezno udruživanje s nekom hrvatskom producentskom kućom koja će biti zadužena za organiziranje logistike na području Hrvatske te obavezno angažiranje dijela hrvatskih filmskih radnika i glumaca i potrošnje velikog dijela sredstava u RH.
– Stranim producentima olakšica od dvadeset posto dosta pojeftinjuje stvari, jer to konkretno znači da im država od neto iznosa uloženih sredstava na kraju vraća dvadeset posto – pojašnjava Aćimović princip po kojem svi dobivaju.
Bez sapunica i realityja
Na ovogodišnjem izdanju Cannesa, Hrvatska će tako biti promovirana kao zemlja za snimanje filmovima i to pod sloganom »U Hrvatskoj ne možete snimati tropske šume ili pustinje, ali možete sve ostalo«.
Ekipa HAVC-a i Hrvatske udruge producenata nastojat će pritom podsjetiti strane interesente na povijest međunarodnih produkcija u Hrvatskoj, prirodnih i povijesnih znamenitosti i stručnost profesionalnog kadra. Autor članka u Varietyju ne sumnja da će ova novost imati pozitivni utjecaj.
– Hrvatsku, s njezinom dugačkom jadranskom obalom i planinskom unutrašnjošću te bogatim povijesnim naslijeđem, ove olakšice sad stavljaju uz bok s drugim istočno-europskim državama poput Češke i Mađarske, navodi se u članku uz napomenu – olakšice ne obuhvaćaju sapunice, realityje i reklame.