Jumpet fasada nebodera u Rijeci sanirana na moderan način

Umjesto azbestom, neboder u Ulici Zdravka Kučića obložen kvalitetnom kamenom vunom

Ljiljana Hlača

Na postojeću jumpet fasadu koja u sebi sadrži azbest stavljeno je pet centimetara paropropusne i negorive kamene vune i tako se dobilo kvaliteto rješenje s odličnom toplinskom i zvučnom izolacijom objekta



RIJEKA Gotovi su radovi na neboderu Zdravka Kučića 3 na Gornjoj Vežici, koji su svoju staru i dotrajalu jumpet fasadu odlučili sanirati tako da na nju nalijepe kamenu vunu. Riječ je o materijalu koji je toplinski, zvučni i paropropusni izolator, negoriv je, što je za neboder itekako važno, te nema ograničen vijek trajanja.


  Riječ je o pilot-projektu koji je rezultat suradnje stanara putem ovlaštene osobe nebodera Marka Tomljanovića, Udruge stanara suvlasnika stambenih zgrada Grada Rijeke, upravitelja Ri-19 te tvrtke Knauf Insulation kao proizvođača i dobavljača kamene vune, ali i autora tehničkog rješenja projekta obnove nebodera.  

Termovizijski projekt


Sa završetkom radova, zgrada u Zdravka Kučića 3 tako postaje prvi neboder u Rijeci čiji su se stanari odlučili na takav oblik saniranja s obzirom na njegovu visinu koja iznosi 44 metra i na to da je investicija uključivala cijelu površinu fasade koja iznosi 4.500 metara četvornih.


Valja podsjetiti da je obnova uključivala postavu pet centimetara kamene vune na već postojeću jumpet fasadu (koja u sebi sadrži azbest) na što dolazi završni sloj fasade. Tako ukupna debljina izolacije na ovom objektu iznosi od 6 do 8 centimetara, s obzirom na neravnine po površini, saznajemo.




  Sve je učinjeno i prema europskim propisima, kada je u pitanju protupožarna zaštita objekta. Naime, zgrada viša od 22 metra u svojoj fasadi mora sadržavati samo materijale iz tzv. A1 klase negorivosti, što je europska regulativa.


  – Sada kada je sve gotovo, iznimno smo zadovoljni učinjenim. Učinak kamene vune već se osjeća, toliko da u svojem stanu još nisam stavio klima uređaj – jer mi ne treba. Nadalje, ove zime napraviti ćemo i tzv. termovizijski projekt kada ćemo vidjeti što smo napravili i po pitanju toplinske izolacije, saznajemo od ovlaštene osobe Marka Tomljanovića.


– U našoj zgradi se o novoj fasadi sanja još od 1985. godine. Ona je znači već tada bila u lošem stanju. Sjećam se da sam još kao klinac kopao rupe po njoj, iako je zgrada sagrađena 1971. godine, dodaje Tomljanović.  

Skupa investicija


No, novac za novo ruho nebodera nije pao s neba, s obzirom na to da je riječ o skupoj investiciji. Naime, iako je zgrada na zajedničkom računu imala nešto ušteđevine, dvije godine izdvajalo se dvije kune po četvornom metru – namjenski za tu investiciju, koja je na kraju stanare stajala milijun i 700.000 kuna. Uz to, morali su dignuti i kredit.


  – Suradnja s Knauf Insulation bila je izvrsna. Svi prije njih s obzirom na stanje naše fasade i na činjenicu da nismo željeli jumpet ploče skidati već na njih lijepiti izolacijski materijal davali su negativno mišljenje. Već smo bili blizu odluke da zgradu obložimo stiroporom, ali smo na svu sreću na vrijeme od cijele stvari odustali. Samo je Knauf Insulation postupio cijeloj priči profesionalno; čak smo dobili i neki popust na izvedbu te garanciju na deset godina, dodao je Tomljanović.



Sanacija jumpet fasade vrlo je delikatan posao. Zanimljivo je da ovaj materijal koji se često koristio u građevinarstvu 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, uz cement kao vezivo sadrži i azbest koji je inače kancerogen. Navodno, azbest nije opasan ukoliko je u krutnom stanju, no u slučajevima obijanja itekako jest, jer se onda oslobađaju njegove čestice. Lijepljenjem kamene vune na jumpet, a ne njegovo skidanje, rješava se jedan isto tako važan problem, a to je zbrinjavanje otpada koji u sebi sadrži azbest, a koji inače podliježe posebnim propisima. Time je riješen problem odvoza, manipuliranja i skladištenja takvog otpada što itekako ima cijenu. 



Prema riječima Egona Kneževića iz Knauf Insulationa, nakon ove zgrade i objave priče u medijima porastao je interes za ovaj princip saniranja dotrajalih fasada koji je inače pogodan za tzv. »socijalističke kocke«.   – Trenutno završavamo zgradu na adresi Ratka Petrovića 2, a nakon nje, ove jeseni po istom principu sanirat će se zgrade na adresi Zdravka Kučića 13 te Krimeja 12. Pregovaramo s još desetak zgrada u Rijeci. Interes je dobar. No, želje su jedno, a stvarnost nešto drugo. Puno toga ovisi o stanarima, ovlaštenoj osobi, upraviteljima, saznajemo od Egona Kneževića.