Pitanje je ima li u ovom projektu uopće koristi za Delnice te hoće li, kada krenu ulaganja u Platak, biti novca i za delničke projekte. Naši projekti će stajati, a u Platak će se ulagati, mišljenje je Franje Jakovca iz PGS-a
RIJEKA/DELNICE Odbijanjem ulaska Općine Čavle u vlasničku strukturu Goranskog sportskog centra d.o.o., Gradsko vijeće Delnica zaustavilo je projekt revitalizacije Platka, temeljen upravo na suradnji Primorsko-goranske županije, Delnica i Čavala koja je sada upitna. Platak se nalazi na području Čavala koje su ga, sukladno dogovoru župana Vidoja Vujića, gradonačelnika Delnica Marijana Plešea i načelnika Čavala Željka Lambaše postignutom na Platku 21. lipnja, trebale prepustiti Goranskom sportskom centru na upravljanje u zamjenu za 20 posto poslovnih udjela. Delnicama bi ostalo također 20, a Županiji 60 posto, čime bi se promijenila dosadašnja vlasnička struktura GSC-a po kojoj je PGŽ imala 74, a Delnice 26 posto udjela. Po svemu sudeći, tako će za sada i ostati jer da bi ideja zaživjela, prihvatiti su je trebale Skupština PGŽ i vijeća Čavala i Delnica. Prva dva tijela su to i učinila, ali treće nije.
Bit ćemo kažnjeni
– Pitanje je ima li u ovom projektu uopće koristi za Delnice te hoće li, kada krenu ulaganja u Platak, biti novca i za delničke projekte. Naši projekti će stajati, a u Platak će se ulagati i zato ću biti suzdržan, iako sam svjestan da ćemo, ako ovo ne izglasamo, biti kažnjeni, rekao je Jakovac, a pridružila mu se Ljubica Vujnović (PGS), dodavši da će biti suzdržana zbog toga što joj nije jasno što Delnice gube, a što dobivaju ovim projektom i ulaskom Općine Čavle u GSC.
Notu kritičnosti, ali uz naglasak da će glasati »za«, iznio je i nezavisni vijećnik Ivica Briški koji se složio s Jakovčevom tvrdnjom o nedovoljnoj količini informacija i zamjerio gradonačelniku Plešeu što detaljnije nije pojasnio projekt.
– Sigurno je da će, kad se krene s ulaganjima u Platak, biti manje novca za nas i strah me za realizaciju projekta Hotela Sport u Delnicama, rekao je Briški, s čijim se stavom složio predsjednik Odbora za gospodarstvo Branko Pleše koji je, iako nema pravo glasa, rado iznio svoje mišljenje.
Zašto ne Petehovac
Za prihvaćanje prijedloga, uz već spomenutog Briškog, ovog su puta redom bili vijećnici SDP-a koji su bezuspješno nastojali uvjeriti kolege iz drugih stranaka kako bi ipak trebalo glasovati »za«, pa je tako Alen Janjušević konstatirao da je svima jasno da niti Delnice, niti ostale goranske lokalne samouprave same nemaju dovoljno sredstava za velike projekte, pa im je suradnja sa Županijom itekako potrebna i nužna.
– Možete vi glasovati protiv, ali onda glasujete protiv samih sebe, poručio je vladajućim vijećnicima Janjušević. Što će biti dalje, u najvećoj mjeri ovisi o Primorsko-goranskoj županiji koja nakon ove odluke Gradskog vijeća Delnica i dalje raspolaže sa 74 posto poslovnih udjela u GSC-u, što u prilično nepovoljan položaj stavlja Grad Delnice čiji su vijećnici, dojam je, glasovali brzopleto i iz inata, želeći vijećnicima SDP-a pokazati kako je to kad te netko stalno opstruira. Ponovo glasati
Gradonačelnik Delnica Marijan Pleše kojem je vlastita koalicija odbila prijedlog, smatra da su vijećnici bili revoltirani politikom zapošljavanja u GSC-u. Nedavno je naime za voditeljicu Stalnog izložbenog postava šumarstva, lova i ribolova, što će »pod kapom« GSC-a početkom kolovoza biti otvorena na obnovljenom Kaštelu Zrinski u Brodu na Kupi, izabrana članica SDP-a Nensi Radun.
– Primljena je članica SDP-a bez staža i zato smo od GSC-a tražili dokumentaciju i kriterije temeljem kojih je odabrana. Vijećnici su bili suzdržani zato što se zapošljavaju podobni, a Grad Delnice financiraju GSC gotovo u istoj mjeri kao i Županija, tvrdi Pleše, koji smatra da tvrdnje pojedinih vijećnika kako nisu dobili dovoljno podataka o projektu Platak nisu točne.
– Informaciju smo im kvalitetno prezentirali. Zanimalo ih je zašto Grad Rijeka nije stao iza projekta, ali Platak nije u Rijeci nego u Čavlima. Mnogo toga što smo u Delnicama napravili učinili smo zahvaljujući Županiji, tako da mislim da je čašu u ovom slučaju prelilo zapošljavanje u GSC-u, rekao je Pleše, koji smatra da će projekt na koncu ipak zaživjeti.
– Sada će doći do simbioze, malo ćemo razgovarati i pregovarati i potom ponovo dati prijedlog na sljedeću sjednicu da se prihvati, zaključio je Pleše.
Grad Delnice sufinancira GSC sa 600.000 kuna godišnje, od čega je 200.000 za redovnu djelatnost, a 400.000 za održavanje objekata. Županija daje 800.000 kuna, 340.000 za redovnu djelatnost, a 460.000 za održavanje. Prema dogovoru od 21. lipnja, projekt regionalnog sportsko-turističkog centra na Platku u prvoj fazi predviđa ulaganje od 2,5 milijuna kuna u osposobljavanje žičare i asfaltiranje parkinga, što je zamišljeno da bude govoto do jeseni, odnosno do počeka sezone skijanja. U sljedećim fazama planira se ugradnja umjetnog zasnježenja i rekonstrukcija doma. Što će od svega na koncu biti, u ovom je trenutku u rukama delničkih vijećnika.
_______________________
Lambaša bez komentara
Načelnik Općine Čavle Željko Lambaša nije želio komentirati »odbijenicu« koju je njegova općina dobila od delničkih vijećnika. Kaže da je na putu u Zagrebu. Čavjanski oporbenjak Marko Sobotinčić, član Plešeovog PGS-a i žestoki protivnik ovakvog projekta Platak, kaže da bi i on razmišljao poput delničkih vijećnika da je na njihovom mjestu.
– Pametno su odlučili jer bi najprije trebalo riješiti probleme koje oni imaju u Delnicama i posvetiti se objektima koje GSC već ima, a prema mojim informacijama, o njima ne vodi adekvatnu brigu, rekao je Sobotinčić, najavivši da će tražiti hitnu sjednicu vijeća na kojoj bi se raspravljalo o tome kako Općina Čavle može čim brže dovesti Platak u rang europskih skijališta.
Zanimljivo je da je projekt Platak »učvrstio« koaliciju PGS-HDZ u Delnicama, a ove dvije stranke vrlo dobro surađuju i u Čavlima kao oporba vladajućoj koaliciji na čelu s SDP-om. S iznimkom gradonačelnika Delnica Marijana Plešea, PGS i HDZ protive se »SDP-ovom« projektu Platak i u Čavlima i u Delnicama, tvrdeći da će on biti štetan po njihov grad, odnosno općinu.
_______________________
Majnarić: Problem su financijske nepoznanice
– To je moj odabir temeljen na činjenici da je od svih kandidatkinja, u nekim segmentima, Nensi Radun bila najbolji izbor. Sve su bile blizu, kaže Majnarić, dodavši da su u uži izbor ušle četiri kandidatkinje i da su natječajni uvjeti bili Ekonomski ili Hotelijersko-turistički fakultet, tri godine radnog staža, vozačka dozvola te poznavanje engleskog jezika i rada na računalu.