Kraj za najstariji hrvatski škver

Brodogradilište Kraljevica ide u stečaj! Gradonačelnik Turina u nevjerici

Jagoda Marić

Milanović je izjavio i da Kraljevica neće u stečaj prije nego se radnicima isplate sve otpremnine i ostala materijalna prava za što je, rekao je premijer, novac već osiguran



Brodogradilište Kraljevica ide u stečaj, tako je danas odlučila Vlada dok će za 3. maj i Brodotrogir ministarstvo gospodarstva pripremiti u roku od 90 dana odluke o restrukturiranju i eventualnoj novoj privatizaciji.


Objašnjavajući odluku o tome da se kraljevički škver pošalje u stečaj ministar gospodarstva i prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić rekao je da su stvoreni svi uvjeti za pokretanje stečaja, od prezaduženosti do velikog akumuliranog gubitka pa je u Kraljevici negativni kapital od oko milijardu kuna.



 Gradonačelnik Kraljevice Josip Turina ne želi vjerovati da će Vlada Zorana Milanovića dozvoliti da se brodogradilište ugasi. 


    – Kad netko oboli, treba ga liječiti. Ovdje se, međutim, predugo čekalo. No, držim se one narodne kako nikad nije kasno, pa tako nastojim gledati i na ovaj najavljeni stečaj, kao priliku za novi početak. »Kraljevica« je malo brodogradilište, koje ima najduže iskustvo u gradnji brodova i najraznovrsniji proizvodni program. Kao takva, može se brzo preorjentirati. Ima rješenja uz dobrog stečajnog upravitelja, pitanje je samo da li se želi i hoće, reakcija je Turine koji smatra da su za nezavidnu situaciju krive dosadašnje uprave koje su akumulirale gubitke i ostavile navoze polako, ali sigurno, bez posla.     – Ne znam kako netko danas može mirno spavati, pita se Turina.     Grad Kraljevica bez brodogradilišta postaje mrtav grad, premda Turina kaže kako će se »morati prilagoditi«. Procjena je da je oko 200 Kraljevičana zaposleno u škveru što odmah, u prvom valu smanjuje godišnje prihode u gradski proračun s osnova poreza i prinosa za 700 do 800 tisuća kuna. Komunalna naknada nosi još 1,2 milijuna kuna godišnje što je itekakav udar na budžet Kraljevice koji iznosi 16 milijuna kuna.


Predsjednik vlade Zoran Milanović kazao je kako je ova odluka teška za vladu pogotovo jer se radi o najstarijem hrvatskom brodogradilištu ali da se moraju donositi i takve odluke. Pojasnio je i da Kraljevica neće u stečaj prije nego se radnicima isplate sve otpremnine i ostala materijalna prava za što je, rekao je premijer, novac već osiguran.


Štio se tiče 3. maja, u vladi su objasnili da je tu stanje puno bolje da nema pretpostavki za stečaj, ali da postoji obaveza države o restrukturiranju tog škvera i da će vlada pronaći rješenje za riječki škver.


Uz to, vlada je donijela odluku da se Uljaniku, gdje država zajedno sa svojim fondovima ima 84,2 posto dionica dopusti privatizacija kroz radničko dioničarstvo, a Čačić je napomenuo da će se to dogoditi ako radnici iskažu želju da kupe najmanje 39 posto dionica tvrtke.


Nakon toga objavit će se i poziv za dokapitalizaciju Uljanika u čemu država neće sudjelovati.


Premijer Milanović kazao je da je Uljanik dokaz da se u hrvatskoj brodogradnji može i dobro poslovati, a da su teške odluke koje je država donijela o Kraljevici posljedica toga što se više ne može poslovati tako da se nešto u inozemstvu kupi po 10, a onda tom istom inozemstvu ponovno proda za 8.


– Neko vrijeme to može ići, čini se da ima smisla jer tamo ljudi rade, ima zaspolenih, ali pati cijelo društvu, lokalna zajednica pa i sama tvrtka, rekao je premijer.


Jedno je brodogradilište vlada danas odlučila i prodati, a riječ je o splitskom škveru za kojeg je prihvaćena ponuda DIV-a. Milanović je to iskoristio da kaže kako će se u Hrvatskoj brodovi i dalje proizvoditi i to na sjeveru i na jugu.


Što se tiče DIV-a u vladi su uvjereni da je riječ o ozbiljnoj ponudi, o poduzeću u kojem se u trenutnom stanju u brodogradnji ipak ima volje i želje boriti za tu djelatnost.


Premijer Milanović kazao je i da nema mjestu strahu da će se ne terenima na kojima su navozi, nakon određenog vremena raditi nešto drugo, a ne proizvoditi brodovi zato što je država vlasnik tog zemljišta i takve odluke nisu moguće bez nje.