Nelson Mandela, nekadašnji predsjednik Južnoafričke republike i legenda borbe protiv rasne segregacije poznate pod nazivom apartheid, umro je u četvrtak u 95. godini.
RIJEKA Nelson Mandela, nekadašnji predsjednik Južnoafričke Republike i legenda borbe protiv rasne segregacije poznate pod nazivom apartheid, umro je u četvrtak navečer u 95. godini. Tužnu vijest objavio je predsjednik JAR-a Jacob Zuma koji je rekao da je umro veliki otac te države te naložio da se sve zastave spuste na pola koplja.
Bivši južnoafrički predsjednik Nelson Mandela umro je mirno u svojem domu u Johannesburgu, rekao je predsjednik Jacob Zuma istaknuvši pritom da je njegovom smrću južnoafrički narod izgubio oca.
Mandela će biti pokopan u nedjelju 15. prosinca u njegovu rodnom selu Qunu, izvijestio je u petak predsjednik JAR-a Jacob Zuma.
Tijekom jednotjedne nacionalne žalosti, koja će početi 8. prosinca “nacionalnim danom molitve”, 10. prosinca bit će održana komemoracija na stadionu u Johannesburgu gdje je 2010. održano finale Svjetskoga prvenstva u nogometu, rekao je Zuma.
“Tjedan ćemo provesti oplakujući njegov odlazak, no provest ćemo ga istodobno proslavljajući jedan dobro proživljen život. Svi ćemo se zajedno angažirati na organiziranju pogreba dostojnog ovoga iznimnog oca naše zemlje i oca naše mlade nacije”, kazao je Zuma.
U povodu Mandeline smrti u petak su sve zastave spuštene na pola koplja u nekoliko zemalja svijeta, među kojima su SAD, Francuska, Velika Britanija, Nigerija i Indija. Indija je proglasila petodnevnu nacionalnu žalost.
Lijes s Mandelinim posmrtnim ostacima bit će izložen u sjedištu predsjedništva u Pretoriji od 11. do 13. prosinca, a na pogrebu simbola borbe protiv apartheida očekuju se čelnici zemalja cijeloga svijeta.
“Naš je narod izgubio oca. Premda smo znali da će ovaj dan doći, ništa ne može umanjiti naš osjećaj dubokoga i trajnog gubitka. Njegova neumorna borba za slobodu donijela mu je poštovanje cijeloga svijeta. Njegova poniznost, strast i čovječnost, donijeli su mu njihovu ljubav”, rekao je Zuma u televizijskom obraćanju.
“Izrazimo duboku zahvalnost za život proživljen u službi naroda ove zemlje i borbe za čovječanstvo”, dodao je. “Ovo je trenutak duboke tuge… Uvijek ćemo te voljeti, Mandiba”, rekao je Zuma.
Mandela će biti pokopan uz sve državničke počasti, a zastave će biti spuštene na pola koplja, najavio je Zuma.
Ikona borbe protiv aparthejda i prvi crni predsjednik Južnoafričke Republike umro je u 95. godini nakon produžene upale pluća.
Mandela je zbog upale pluća hospizaliziran u lipnju, a od početka rujna njegovali su u njegovu domu u Johannesburgu, nakon što je gotovo tri mjeseca bio u bolnici.
Smrću vođe borbe protiv aparthejda Nelsona Mandele Južnoafrička Republika izgubila je diva, čovjeka koji je Južnoafrikance naučio živjeti zajedno, ističe se u reakcijama koje pristižu dok se stanovnici Johannesburga okupljaju na bdijenju ispred Mandeline kuće.
“Južnoafrička Republika i svijet izgubili su diva i utjelovljenje poniznosti, jednakosti, pravde i mira”, priopćila je vladajuća stranka Afrički nacionalni kongres, prenose agencije.
“Njegov nam život daje hrabrost da grabimo naprijed u razvoju i iskorjenjivanju gladi i siromaštva”, priopćio je Afrički nacionalni kongres.
“Tijekom 24 godine Madiba nas je naučio živjeti zajedno i vjerovati u same sebe i u svakoga. Bio je ujedinitelj od samoga trenutka kad je izišao iz zatvora”, rekao je nadbiskup Desmond Tutu, drugi vođa borbe protiv aparthejda.
Mandela je, istaknuo je Tutu, “nadrastao rasu i društvenu klasu svojim osobnim djelovanjem, toplinom i željom da služa i dijeli s drugima, a u Africi i Afrikancima obnovio je vjeru u druge”.
Posljednji bijeli južnoafrički predsjednik F.W. de Klerk istaknuo je da je najveći Mandelin uspjeh bilo “ujedinjenje Južne Afrike i pomirenje crnaca i bijelaca u vrijeme poslije aparthejda”.
Mandela je, smatra de Klerk, “bio veliki ujedinitelj, i poseban čovjek”, a naglašavanje ujedinjenja njegovo je najveće naslijeđe.
De Klerk, koji je Mandelu oslobodio iz zatvora 1990., a onda pregovarao o kraju aparthejda, Mandelu je nazvao humanim čovjekom punim suosjećanja koji je znao razumjeti strahove južnoafričke bijele manjine u tranziciji prema demokraciji. Mandela i de Klerk dobili su 1993. Nobelovu nagradu za postavljanje temelja demokracije i prekid vladavine bijele manjine.
Mandelin nasljednik na predsjedničkoj dužnosti Thabo Mbeki istaknuo je da se Južnoafrikanci, dok tuguju za Mandelom, moraju zapitati što moraju učiniti da bi Južnoafrička Republika bila demokratska i napredna, a ne rasistička i seksistička, da bi bila društvo u kojemu nema gladi, siromaštva i nejednakosti”.
Odmah nakon objave vijesti o Mandelinoj smrti ispred njegove kuće u Johannesburgu okupilo se nekoliko stotina ljudi na spontanom bdijenju, a mnogi i dalje masovno pristižu, izvijestio je AFP.
U atmosferi sličnijoj proslavi, okupljeni, mladi i stari, mahali su zastavama, pjevali državnu himnu i pjesme protiv aparthejda, vičući “Živio Mandela” i noseći svijeće.
Neki od okupljenih stigli su i iz Soweta, gdje je i počela borba protiv aparthejda.
“Za svijet, on je bio ikona, za nas naš vođa, naš junak”, ističu sudionici bdijenja.